07.09.2018
Czy koty kochają ludzi bardziej niż jedzenie?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty wcale nie są takimi egoistami i nie przedkładają pełnej miseczki nad kontakt z opiekunem - donoszą naukowcy.
fot. Shutterstock
Wielu ludzi wciąż uważa koty za wyjątkowo egoistyczne stworzenia, które zrobią wszystko w zamian za ulubiony przysmak. Czy rzeczywiście tak to wygląda? A może koty kochają ludzi bardziej niż jedzenie?
Czy koty kochają ludzi bardziej niż jedzenie?
Naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu. Wyniki ich badań są zaskakujące i zadają kłam krzywdzącym stereotypom. W toku eksperymentów okazało się, że koty nie tylko lubią spędzać czas ze swoimi właścicielami, ale cenią sobie tę możliwość znacznie bardziej niż dotychczas sądzono.
Naukowcy z Oregon State University (USA) poddali badaniom 50 kotów z dwóch populacji – kotów domowych i osobników wybranych spośród kotów mieszkających w schronisku dla zwierząt. Na kilka godzin pozbawili je jedzenia, zapachów, zabawek i kontaktu z ludźmi. Po 2,5 godzinach badacze podali kotom żywność, zapachy, zabawki i zapewnili im kontakt z ludźmi. Następnie eksperci obserwowali, co zwierzęta wybiorą jako pierwsze. Wyniki zaskoczyły wszystkich – 50% kotów z jednej i drugiej populacji w pierwszej kolejności wybrało możliwość komunikowania się z ludźmi*.
Interakcje społeczne z ludźmi były najbardziej preferowaną kategorią stymulacyjną dla 50 procent badanych kotów, a tylko 37 procent wybrało jedzenie jako ulubiony bodziec – podają autorzy eksperymentu.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Behavioural Processes”*.
W kolejnych badaniach specjaliści planują sprawdzenie, jak na wybór bodźca wpływają wcześniejsze doświadczenia kotów oraz ich pochodzenie i rasa.
Miłość ważniejsza niż pełny brzuszek
Zaskoczeni? My ani trochę – obcując na co dzień z kotami, nie od dziś wiemy, że to bardzo emocjonalne zwierzęta. Koty kochają ludzi! Rzecz w tym, że okazują swoje uczucia inaczej, niż np. psy i miewają zmienne nastroje – zupełnie, jak… ludzie 😉 Obcowanie z kotem wymaga wyczucia – pora na pieszczoty przychodzi wtedy, gdy zadecyduje o tym mruczek. Jednak nawet jeśli nasz kot nie łasi się do nas na każdym kroku, bynajmniej nie oznacza to, że nas nie kocha – po prostu sygnalizuje to inaczej. Aby poprawnie odczytywać przeznaczone dla nas komunikaty warto nauczyć się odczytywać mowę kociego ciała.
Źródło: Newsweek.com
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined