25.01.2020
Legrysy to przepiękne zwierzęta. Oto pierwsze białe potomstwo tego gatunku
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
O tych narodzinach usłyszał cały świat. Nic jednak dziwnego – legrysy rodzą się niezwykle rzadko. Zwłaszcza białe!
fot. Barry Blands/Splash News
Świat dzikich kotów jest fascynujący i w dużej mierze wciąż nieodkryty. Natura z pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczy, tak, jak w przypadku legendarnych już narodzin czterech małych białych legrysów w T.I.G.E.R Sanctuary w Myrtle Beach. Legrys to bowiem jeden z najpiękniejszych i najbardziej zaskakujących wielkich dzikich kotów.
Legrys – co to takiego?
Lygrys, legrys, liger to hybryda samca lwa i samicy tygrysa. Taka mieszanka praktycznie nie występuje w naturze. Zdarza się jednak w niewoli i jest skutkiem przypadkowego lub celowego krzyżowania zwierząt. Zwierzęta te żyją od 15 do 20 lat. Ich charakter również jest połączeniem cech obu kotów. Uwielbiają na przykład przebywać w wodzie – podobnie jak tygrysy, ale są przy okazji zsocjalizowane i towarzyskie, co z kolei przypomina lwy.
Największe z kotowatych
Koty te osiągają o wiele większe rozmiary niż lwy, a nawet tygrysy, co stawia je na szczycie listy największych gatunków dzikich kotów na świecie w całej historii. Absolutnym rekordzistą jest legrys Herkules, który zapisał się w Księdze Rekordów Guinessa z dumnymi 450 kg wagi i długością ciała sięgającą 3,2 metra. Wcześniej za największego kota uważano tygrysa syberyjskiego. Jego waga dochodzi do 300 kg, natomiast lew – król zwierząt waży 150 – 200 kg.
Apollo, Sampson, Odlin i Yeti – koty podwójnie niezwykłe
Niestety męscy potomkowie legrysów są bezpłodni i nie mają możliwości przedłużania swojego gatunku, ale samice zazwyczaj mogą mieć dzieci. Narodziny legrysów z lwich i tygrysich potomków to prawdziwe wydarzenie. To w końcu najrzadsze koty na świecie! Aktualnie żyje jedynie około 1000 osobników tego gatunku.
Narodziny legrysów z legrysów to już prawdziwy cud! Dlatego właśnie te cztery szkraby są tak bardzo wyjątkowe. Dodatkowa nadzwyczajność maluchów polega na tym, że ich rodzice są… białej barwy. Żaden z dotychczas urodzonych ligerów nie pochodził od białego lwa lub białego tygrysa. Na świecie żyje jedynie około 1200 białych tygrysów i zaledwie 300 białych lwów.
Weterynarze przewidywali, że maluchy z powodzeniem przerosną swoich rodziców. W wieku 6 tygodni ważyły już 7 kg! Yeti zyskał swoje imię nie bez powodu – jest największy i najodważniejszy z rodzeństwa. Być może przerośnie samego wuja Herkulesa?!
Do niesamowitych narodzin doszło w Myrtle Beach Safari w Karolinie Południowej w USA w 2014 roku. Teraz są to już zatem dorosłe koty. Najmniejszy i najdelikatniejszy z rodzeństwa – Apollo, waży dziś już 320 kg!
Oto szczęśliwi rodzice: Ivory (biały lew) i Saraswati (biała tygrysica).
Legrysy nie żyją na wolności, ponieważ praktycznie nie ma takiej możliwości, aby na wolności się narodziły. Mieszkają zazwyczaj w azylach, sanktuariach i rezerwatach przeznaczonych dla dzikich zwierząt. Są niewątpliwie przepiękne i imponujące, wręcz hipnotyzujące.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined