31.10.2014
Magia czarnego kota
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Halloween od kilku lat staje się coraz popularniejsze także w Polsce. Nietoperze, śmierć, dynie, wiedźmy i - czarne koty.
fot. Toon Hertz
Dla kociarzy to okazja do obalania mitów o pechowości czarnych kotów, a także promowania ich adopcji. W wielu krajach europejskich panuje przesąd o pechowości czarnych kotów. Czerń to kolor tajemnicy, diabła i magii. Polowania na czarownice oznaczały też polowania na bogu ducha winne koty. Pogańska bogini Freya jeździła powozem zaprzężonym w dwa czarne koty. Przesąd, że czarny kot przynosi pecha narodził się w średniowieczu. Posiadanie takiego zwierzaka było znakiem uprawiania czarów, konszachtów z diabłem i bratania się ze złem. Wierzono, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez szatana i w związku z tym trzeba mieć się na baczności.
Kocia obecność ostrzegała, że w pobliżu czai się czarownica gotowa skrzywdzić czarami niewinnego człowieka. Ponieważ czarne koty są zupełnie niewidoczne w nocy, wierzono że czarownica posiadająca takiego zwierzaka potrafi zamieniać się w niego, aby pod osłoną zmroku szkodzić innym ludziom. Przesąd, że czarny kot przynosi pecha narodził się w średniowieczu. Posiadanie takiego zwierzaka było znakiem uprawiania czarów, konszachtów z diabłem i bratania się ze złem. Wierzono, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez szatana i w związku z tym trzeba mieć się na baczności.
Wiara, że czarny kot przebiegający drogę przynosi pecha, najbardziej rozpowszechniona jest w Indiach, części Europy Wschodniej i Środkowej (najbardziej w Rumunii). W innych częściach Europy, ale także w Japonii spotkanie czarnego kota zwykle jest dobrym znakiem, w Szkocji pojawienie się takiego zwierzak na progu domu oznacza pomyślność i szczęście. W Irlandii zabicie kota (jakiegokolwiek koloru) przynosi aż 17 lat nieszczęścia…
Różne bywają interpretacje „kocich” przesądów. W hrabstwie Yorkshire uważa się na przykład, iż posiadanie czarnego kota to szczęście, jednak przebiegnięcie przez kota komuś drogi to już oznaka pecha.
Mimo lat walki z przesądami, one nadal tkwią w podświadomości ludzi.
W Anglii czarnuszki przeważają w schroniskach, jako najmniej popularne wśród adoptujących. Ale już w Stanach czarne koty są bardzo pożądane. Nie tylko w okresie halloweenowym.
W niektórych amerykańskich schroniskach w ostatnim tygodniu października wprowadzany jest zakaz adopcji czarnych kotów. Dla bezpieczeństwa zwierzaków, by ochronić je przed mniej lub bardziej makabrycznymi pomysłami niektórych ludzi.
W Polsce czarne koty nie cieszą się takim wzięciem. Zapełniają klatki i schroniskowe boksy, czekając miesiącami na dom. A przecież to takie same koty jak inne. Mają też pewien szczególny dar.
W okultyzmie uważa się, że czarne koty odbijają negatywne emocje płynące od innych ludzi – klątwy i „złe oko”, jednakże nie transformują tej energii, a po prostu nie dopuszczają jej do naszej osoby. Najczęściej taka klątwa wraca do jej nadawcy.
Czarny kot jako tarcza przed złą energią i czarnymi myślami? W takie przesądy chętnie uwierzymy 🙂
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined