08.02.2017
Mniej kotów na Ursynowie
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dokładnie o 255 sztuk - tyle ich ubyło w ciągu całego 2016 roku.
fot. pixabay
Obecnie Ursynów zamieszkuje 1900 kotów wolno żyjących (tyle zostało zarejestrowanych w oficjalnych statystykach gminy). Zarejestrowanych osób dokarmiających dzikie mruczki jest 130.
Z wyliczeń Urzędu Miasta Warszawy wynika, że ta tendencja dotyczy całej stolicy.
Najwięcej kotów ubyło na Pradze-Północ (aż 360), Ursynowie (255) i Bielanach (220), a przybyło – na Mokotowie (334), Targówku (208) i we Włochach (195). Dokarmianiem miejskich kotów zajmują się 2 392 osoby, co oznacza, że średnio każda z nich ma pod opieką 12,3 kota.
Wolno żyjące koty pełnią ważną rolę w miejskim ekosystemie – chronią przed gryzoniami. Szczególnie trudnym okresem jest dla nich zima. Bez pomocy człowieka mogą nie przeżyć.
– Jesień i zima to szczególnie trudny okres dla kotów wolno żyjących. Odrobina dobrej woli każdego z nas może odmienić los zwierząt, które stanowią nieodłączny element miejskiego ekosystemu i naturalną ochronę przed gryzoniami – mówi prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Dlatego apeluję do zarządców budynków, administratorów nieruchomości i wszystkich warszawiaków o pomoc kotom wolno żyjącym. Stwórzmy dla nich bezpieczne, ciepłe i suche schronienia z dostępem do wody i jedzenia. Wystarczy jedno otwarte okienko piwniczne, aby przetrwały zimę. Kotom, które już zamieszkują piwnice, nie utrudniajmy przebywania w tych miejscach (Przegląd Ursynowski).
Zgodnie ze Światową Deklaracją Praw Zwierząt wszystkie zwierzęta rodzą się równe wobec życia i mają te same prawa do egzystencji. Polska ustawa o ochronie zwierząt mówi:
Rozdział 6, Art. 21 – Zwierzęta wolno żyjące (dzikie) – “Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu”. Ustawa nakazuje także humanitarne traktowanie wszystkich zwierząt (Art. 5 – “Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania), zwierzę to nie rzecz a istota (Art. 1 – “Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”).
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined