27.11.2009
Mormi (złoty kot azjatycki)
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty te występują w południowo-wschodniej Azji – od Himalajów po południowo-wschodnie Chiny, a także w Malezji i Sumatrze.
fot. Shutterstock
Koty te występują w południowo-wschodniej Azji – od Himalajów po południowo-wschodnie Chiny, a także w Malezji i Sumatrze.
Wygląd:
Długość tułowia wraz z głową: 75-105 cm, długość ogona: 49-56 cm, wysokość: 50-60 cm, ciężar: 7-16 kg. Możliwe umaszczenia: żółtobrązowe, jasnoszarobrązowe, ciemnobrązowe do szarego i brązowe lub szare z deseniem ciemnych plam. Uszy zaokrąglone, wierzch czarny z siwym piętnem pośrodku, za uchem szara plama. W poprzek policzków i od wewnętrznych kątów oczu ku wierzchowi głowy biegną jasne (z ciemnymi brzegami) linie. Koty ubarwione jednolicie mają ciemne plamy na brzuchu i wewnętrznych powierzchniach kończyn. Ogon długi, końcowa część od spodu biała.
Rozmnażanie:
Ciąża samicy trwa ok. 80 dni. W miocie rodzi się od jednego do trojga 250 gramowych maleństw. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 18-24 miesięcy, mogą dożyć 20 lat.
Tryb życia:
Głównym pokarmem tych azjatyckich kotów są duże gryzonie, płazy, gady, owady i ptaki, choć zdarza się też, że atakują goryle i dziki. Mormi są zwierzętami, które lubią zajmować wysoko położone miejsca obserwacyjne. Są aktywne w ciągu dnia.
Ciekawostki:
Chińczycy nazywają tego kota „żółtym lampartem”, w Birmie nazywa się go „ognistym kotem” lub „ognistym tygrysem”. Wywodzi się to od tego, iż w promieniach zachodzącego słońca czubki włosów na całym ciele kota lśnią złotą barwą.
Ochrona:
Mormi uważany jest za gatunek rzadki, choć nie znajduje się on na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zabijane się ze względu na swoje futro oraz kości używane w medycynie ludowej.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.04.2025
Dlaczego kotka przynajmniej raz przenosi młode do nowego gniazda?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Koty mają wiele tajemnic, ale niektóre z nich jesteśmy w stanie odkryć. Dowiedz się, co kieruje kotkami, które przenoszą swoje gniazdo!
undefined
21.04.2025
Jakie zapachy lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Choć powiadają, że to psy najlepiej „pracują nosem”, mruczki także nieźle radzą sobie z wykorzystywaniem zmysłu powonienia. Jakie zapachy lubią koty? Sprawdź!
undefined
16.04.2025
Jak zawołać kota w innych językach?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jesteś w Grecji, Hiszpanii, a może we Włoszech. Dostrzegasz kota, wołasz „kici kici”, a on nic! Czyżby nie rozumiał? Pomoże ci ściągawka zagranicznego „kiciania”.
undefined