30.09.2022
Najstarsze koty świata – rekordowi stulatkowie! Ile może żyć kot?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój kot ma prawie 20 lat? To pięknie, ale bicie rekordu dopiero przed nim – musi jeszcze przeżyć najstarsze koty świata!
Fot. Shutterstock
Przeciętny domowy mruczek żyje około 15 lat. Jednak te zwierzaki pobiły rekordy życia. Wprawdzie trudno znaleźć dokumentację, pozwalającą określić dokładny wiek większości z nich – informacje pochodzą z artykułów prasowych i ksiąg rekordów. Poznaj najstarsze koty świata!
Najstarsze koty świata – rekordowi koci stulatkowie
Crème Puff – 38 lat i 3 dni
Crème Puff jest najstarszym kotem (a właściwie kotką), jaki trafił do Księgi rekordów Guinnessa. Kotka urodziła się w 1967 roku i mieszkała ze swoim właścicielem Jake Perry w Teksasie w Stanach Zjednoczonych. Osiągnęła imponujący wiek 38 lat i 3 dni. Miała dość niezwykłą dietę, składającą się zsuchej karmy, brokułów i... kropli czerwonego wina. Jej opiekun pilnował jej, gdy wychodziła na zewnątrz, zaczerpnąć świeżego powietrza. Crème Puff zmarła w 2005 roku, a w Księdze rekordów Guinnessa znalazła się 5 lat później.
Scooter – 31 lat i 13 dni
Syjam Scooter trafił do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący kot. Urodził się w 1986 roku. Niestety, wkrótce po otrzymaniu tytułu, zmarł. Scooter należał do Gail Floyd z Mansfield, która twierdziła, że dożył starości, ponieważ był aktywny przez całe życie. Jego ulubioną przekąską byłkurczak. Scooter, podobnie jak Crème Puff, zmarł w 2005 roku.
Najstarsze koty świata: Rubble – 30 lat
Rubble był maine coonem. Został podarowany Michelle Foster z Anglii jako kociak w 1988 roku na urodziny. Zdobył tytuł jednego z najstarszych kotów na świecie w listopadzie 2019 roku. Michelle powiedziała, że Rubble był uroczym kotem, który stał się trochę zrzędliwy, gdy zaczął się starzeć. Cierpiał na nadciśnienie i musiał regularnie przyjmować leki. Był też regularnie badany, a nawet wraz z weterynarzami obchodził swoje 30. urodziny. Troska opiekunki o jego zdrowie z pewnością przedłużyła mu życie. Zmarł w 2020 roku.
Polecane przez redakcję
Reklama
Najstarsze koty świata: Puss – 36 lat
Nie ma zbyt wiele dokumentacji na temat tego kota, z wyjątkiem krótkiej wzmianki z wydania Księgi rekordów Guinnessa z 1990 roku. Wiadomo tylko, że należał do panny Holway i obchodził 36. urodziny 28 listopada 1939 roku, a następnego dnia zmarł. Miał tytuł jednego z najstarszych kotów, ale niewiele wiadomo o jego życiu i opiekunce.
Sarah – 33,5 roku
Gdy Sarah trafiła na pierwsze strony gazet w Nowej Zelandii, należała do Fleur Ford. Jednak Fleur przyjęła Sarę od sąsiadów, gdy się wyprowadzili. Kotka miała wtedy już 20 lat. Sarah pod koniec życia ogłuchła, a zmarła z powodu problemów z sercem. Heather Remnant, jej weterynarz, dostarczyła niezbędne dokumenty, aby Sarah mogła zostać wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza kotka.
Najstarsze koty świata: Lucy – 39 lat
Jej opiekun Bill miał ją od 1999 roku, ale jego ciotka utrzymywała, że znała Lucy jako kociaka już w 1972 roku. Weterynarz Lucy był zdumiony, że kotka jeszcze żyje, i choć ogłuchła, jest w bardzo dobrej formie. Lucy dożyła starości w Południowej Walii i zmarła w 2011 roku.
To zadziwiające, jak długo mogą żyć koty. Crème Puff wciąż jest światową rekordzistką jako najstarszy żyjący kot, ponieważ dysponuje największą dostępną dokumentacją, pozwalającą ubiegać się o ten tytuł. Ciekawe, że najstarsze koty świata miały różną opiekę i dietę. Wszystkie jednak były kochane przez swoich właścicieli – i może to jest główna tajemnica ich długowieczności!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2023
Szare lub brązowe – kolory kocich oczu mogą pochodzić od jednego przodka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Badacze po raz pierwszy zmapowali ewolucję koloru kocich oczu. Ich odkrycie wskazuje, że różnorodność barw może pochodzić od jednego przodka – od żółtookich tygrysów po niebieskookie lamparty śnieżne.
undefined
05.12.2023
Kot albinos – jak odróżnić go od zwykłego białego kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie można zaprzeczyć, że koty albinosy są wyjątkowe pod względem wyglądu fizycznego. Łatwo się nimi zafascynować. Jednak opieka nad takim mruczkiem jest niezwykle wymagająca.
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined