27.02.2022
Kociarzom skleroza nie grozi! Opieka nad kotem pomaga zachować dobrą pamięć
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wraz z wiekiem nasza pamięć się pogarsza. Według doniesień naukowców opieka nad kotem może ten proces spowolnić.
fot. Shutterstock
Z wcześniejszych badań wiemy już, że koty mają leczniczą moc. Ich towarzystwo wpływa pozytywnie na nasze zdrowie – obniżają stres i ciśnienie krwi. Teraz Ośrodek Zdrowia Uniwersytetu Michigan w Stanach Zjednoczonych postanowił sprawdzić, jak opieka nad zwierzętami domowymi wpływa na pamięć seniorów. Okazało się, że dzięki kotu czy psu możemy zachować sprawny umysł w podeszłym wieku.
Pamięć osób starszych
W badaniu wzięło udział ponad 1300 seniorów, a średnia wieku uczestników wynosiła 65 lat. Ponad połowa badanych (53%) była opiekunami kotów, psów, a nawet królików. Wśród nich niemal 1/3 opiekowała się zwierzętami dłużej niż pięć lat. Badanie polegało na przetestowaniu zdolności poznawczych seniorów poprzez rozwiązywanie kilku testów, w tym zapamiętywanie słów i ich powtarzanie po odpowiednim czasie, liczenie wspak czy odejmowanie. Uczestnicy badania mogli zdobyć od 0 do 27 punktów. Po sześciu latach testy powtórzono.
Po porównaniu wyników obu testów okazało się, że najmniejsze różnice wystąpiły w grupie seniorów, która miała kota czy psa. Uczestnicy badania, którzy byli opiekunami przez więcej niż 5 lat, zdobyli średnio 1,2 punktów więcej niż osoby, które tych zwierząt nie miały.
Kot = bezstresowe życie
Stres może wpływać negatywnie na funkcje poznawcze, potencjalna stresogenna ochrona spowodowana opieką nad zwierzęciem może być więc przekonującym powodem dla naszych wyników – mówi doktor Tiffany Braley, koordynatorka badań.
Podkreśla też, że towarzystwo czworonożnego przyjaciela może zwiększyć aktywność fizyczną, która wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Jednak, aby to sprawdzić, trzeba przeprowadzić dodatkowe badania. Dr Rosa Sancho, która zajmuje się badaniami na Alzheimera w Wielkiej Brytanii, dodaje, że „ludzie kochają swoje zwierzęta, a one mogą być ważnym źródłem towarzystwa i komfortu w naszym życiu”.
Zatem towarzystwo kota czy psa może dawać pewnego rodzaju ochronę pamięci i zachować sprawność myślenia. Wyniki badań nie dają nam jednak odpowiedzi na to, czy efekty te są długoterminowe.
Pełne wnioski z przeprowadzonego badania zostaną opublikowane na dorocznym zgromadzeniu Amerykańskiej Akademii Neurologii. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 2 do 7 kwietnia 2022 roku.
Zapisz się do newslettera Koty.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
źródło: www.eurekalert.org
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined
09.09.2024
Dlaczego koty lubią być głaskane po głowie? Powody cię zaskoczą
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy kiedy drapiesz mruczka między uszami, to wygląda jakby za chwilę miał się rozpłynąć? Czy wiesz, dlaczego koty lubią być głaskane po głowie?
undefined