26.11.2024
Samotnik czy dusza towarzystwa? – 5 typów kociej osobowości
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Każdy kot jest inny. Są mruczki pewne siebie, wykazujące duże zainteresowanie otoczeniem i są takie, które wolą obserwować wszystko z boku.
fot. Shutterstock
Osobowość kota kształtuje się przez całe życie. Wiele czynników wpływa na to, jak widzą otaczający ich świat. Każdy kociak ma inną osobowość. Co więcej, różnią się one od siebie pod wieloma względami – zresztą dokładnie tak, jak my! Są takie koty, które próbują „zagadać” swojego opiekuna i takie, które wolą pobyć razem z nim w ciszy. Niektóre to dusze towarzystwa, a jeszcze inne nieśmiałe, lubiące obserwować otoczenie z dystansu. Jednak chyba wszyscy się zgodzą, że każdy z nich jest wyjątkowy, wnosi do domu radość i poprawia opiekunowi humor!
Osobowość kota
Naukowcy z Południowej Australii i Nowej Zelandii przeprowadzili badanie mające na celu sprawdzenie osobowości u kotów domowych. Wnioski opublikowano w PLOS One. Ankiety zostały wysłane do różnych opiekunów kotów. Ich zadaniem było ocenienie 52 cech osobowości swoich pupili. Każda cecha została oceniania w skali od 1 do 7, gdzie 1 oznaczała „wcale nie”, a 7 „bardzo”. Naukowcy przeanalizowali wszystkie odpowiedzi i doszli do wniosku, że istnieje pięć cech osobowości, które można przypisać naszym mruczkom, czyli tzw. „kocia piątka”.
1. Kot ekstrawertyk
Inteligentny, ciekawy i pomysłowy – to cechy kociego ekstrawertyka. Typ badacza, który z chęcią wściubi swój nosek wszędzie, gdzie tylko się da. Opiekun, który ma kota z taką osobowością, musi wykazać się kreatywnością w wymyślaniu coraz to nowszych i ciekawszych zabaw – w końcu nic tak nie wzmacnia więzi między zwierzęciem a opiekunem, jak wspólna gonitwa po mieszkaniu za wędką. Ekstrawertyk nie będzie zadowolony, jeżeli dopadnie go nuda – a znudzony kot, to smutny kot! Co więcej, wspólne przesiadywanie z opiekunem czy brylowanie wśród pobratymców są jak najbardziej wskazane.
2. Kot introwertyk
Przeciwieństwo ekstrawertyka – introwertyk. Koty te są niepewne, niespokojne i pełne strachu. W stosunku do ludzi i nie tylko są podejrzliwe i nieśmiałe. Mruczki z tym rodzajem osobowości mogą bardzo często korzystać z dodatkowych kryjówek w domu lub innych spokojnych i cichych miejsc, np. najwyższy szczyt w mieszkaniu, z którego będą bacznie monitorować swój teren. Jeśli mamy w domu neurotyka, pomyślmy nad tym, by wyznaczyć mu w domu azyl, w którym będzie czuć się bezpiecznie.
3. Kot dominant
Koty rządzą w internecie, ba nawet na całym świecie! Dlatego chyba nikogo nie zdziwi fakt, że są mruczki i z taką osobowością. To koty, które będą chciały pokazać swoją wyższość nad pozostałymi kotami w domu, np. walcząc o ulubione miejsce na kolanach opiekuna czy bezczelnie wpychając się do miski z jedzeniem, kiedy właśnie inny kot jest w trakcji konsumpcji – w końcu „hierarchia” musi być zachowana.
4. Kot impulsywny
Kot, który w swoim zachowaniu jest nieprzewidywalny i impulsywny jest wielką niewiadomą. Jednak często jest to wynik jakiegoś stresującego czynnika środowiskowego. Stres negatywnie odbija się na zdrowiu kociaka, dlatego należy zidentyfikować jego źródło i wyeliminować. Naukowcy zalecają, aby kotom z tym rodzajem osobowości ustalić stały rytm dnia, a także nie podnosić na nich głosu, gdyż wpływa to niekorzystnie na ich samopoczucie.
5. Kot towarzyski
Chyba każdy opiekun chciałby, aby jego kot był przyjaźnie nastawiony do otoczenia i z nieskrywaną otwartością nawiązywał kontakty z innymi, obcymi ludźmi. Koty te uwielbiają być głaskane i najchętniej towarzyszyłyby opiekunowi w każdej czynności. Naukowcy uważają, że koty z taką osobowością mogą przyczynić się do poprawienia zachowania pozostałych czworonożnych domowników.
Jeśli znamy osobowość kota, łatwiej będzie znaleźć mu dom, który będzie dostosowany do jego potrzeb. A co za tym idzie, zwiększa się szansa na udaną adopcję. Jednak z osobowością kota jest tak samo, jak u ludzi – można mieć coś z każdego typu osobowości, ale ze skłonnościami ku drugiemu typowi.
Nie zawsze jednak zdarza się, że kot jest taki, jak sobie wyobraziliśmy, np. chcieliśmy przylepę, a mamy typowego indywidualistę. Dlatego doceńmy niepowtarzalny charakter naszego kota i kochajmy go takim, jakim jest, bo przecież i tak jest wyjątkowy.
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2024
5 ciekawostek o kocim brzuszku
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kot specjalnie dba o tę część swojego ciała. Jakie tajemnice skrywa koci brzuszek? Poznaj 5 ciekawostek o tej niezwykłej części ciała zwierzaka!
undefined
28.11.2024
Koty dzikie i domowe jako inspiracja artystów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kiedyś koty fascynowały ludzi swoją tajemniczością, niezależnością i niepowtarzalnym urokiem. Dzikie i domowe będą nadal inteligentnym źródłem natchnienia dla artystów innych dziedzin sztuki, jak malarstwo, literatura czy rzemiosło artystyczne. Ich obecność w sztuce nie tylko uwiecznia piękno tych zwierząt, ale także podkreśla ich znaczenie w kulturze i naszym codziennym życiu.
undefined
27.11.2024
To nie wina kotka, że jego pani to idiotka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieodpowiedzialny opiekun to najgorsze, co może przytrafić się kotu… Jakie są największe absurdy, które mogą wyrządzić zwierzakowi poważną krzywdę?
undefined