22.04.2023
Dzieciństwo z kotami a zaburzenia psychiczne. Ciekawe wnioski naukowców
Anna Marciniak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wnioski naukowców nie spodobają się miłośnikom kotów. Z badań wynika, że zaburzenia psychiczne w dorosłym życiu mogą być powiązane z posiadaniem kota w dzieciństwie. Co ciekawe dotyczy to mężczyzn.
fot. Shutterstock
Niemal każde dziecko marzy o domowym zwierzątku. Wychowywanie się w obecności pupila uczy odpowiedzialności i empatii. Korzystnie wpływa również na zdrowie psychiczne. Jeśli wierzyć badaniom naukowców, to jest też druga strona medalu. Badanie odbyło się w Montrealu, gdzie rekrutowano do niego osoby dorosłe. W tym celu poproszono ich o wypełnienie ankiety na temat posiadania kota w dzieciństwie (istotne, czy kot polował na gryzonie, czy też nie). Naukowcy zadawali również pytania o częstotliwość przeprowadzek czy nałogi.
Posiadanie kota a zaburzenia psychiczne
Dla naukowców bardzo ważnym czynnikiem było posiadanie kota polującego na gryzonie czy ogólnie przebywającego na dworze. Wnioski, do jakich doszli naukowcy, mówią o przypuszczalnie większym ryzyku wystąpienia zaburzeń psychicznych w życiu dorosłym osób wychowujących się w obecności takiego kota. Otóż może on przenosić pasożyty, które mają wpływ na rozwój różnych chorób, w tym także zaburzeń psychicznych. Głównym sprawcą całego zamieszania nie jest sam kot, ale pierwotniak znajdujący się dość często w kocich odchodach – Toxoplasma gondii. To on według badania ma wpływ na rozwój różnych zaburzeń.
Ciekawy jest również fakt, że związek między posiadaniem polującego na gryzonie kota a zwiększonym wystąpieniem zaburzeń psychicznych, odnotowano tylko w przypadku mężczyzn. U badanych kobiet takiej zależności nie wykazano. Podwyższonego ryzyka chorób psychicznych także nie wykazały osoby posiadające w dzieciństwie kota niewychodzącego z domu oraz ci, którzy w ogóle go nie mieli.
Wniosek badaczy jest krótki: zarażenie pasożytem przenoszonym przez koty może prowadzić do występowania zaburzeń psychicznych u mężczyzn. Warto jednak pamiętać, że wiele zakażeń toksoplazmozą nie pochodzi tylko od kotów, ale też np. spożycia niemytych warzyw i owoców. Badanie może być doskonałym wstępem do przyszłych analiz na temat wpływu Toxoplasmy gondii na występowanie zaburzeń psychicznych.
Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0022395622000681
Polecane przez redakcję
Reklama
Absolwentka dziennikarstwa, od zawsze kochająca pisać. Prywatnie wielka miłośniczka zwierząt. Kocha naturę, a w szczególności ceni sobie zapach lasu, do którego często zagląda w towarzystwie swojego 3-letniego mieszańca.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
31.01.2017
Toksoplazmoza w ciąży u człowieka i u kota – wszystko co powinieneś wiedzieć
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Czy rzeczywiście to kot jest najpowszechniejszym źródłem pierwotniaka Toxoplasma gondii?
fot. shutterstock
07.01.2019
Jak zapoznać kota z niemowlęciem?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pojawienie się na świecie niemowlęcia przewraca życie domowników do góry nogami. Dotyczy to także naszych mruczących przyjaciół. Co zatem zrobić, aby wzajemne poznawanie się dziecka oraz kota przebiegło gładko i bezboleśnie?
fot. Shutterstock
25.02.2018
Kot dla dziecka – jakie rasy będą najodpowiedniejsze?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Według wielu kot i dziecko to idealna para - razem dorastają, ucząc się siebie nawzajem.
Fot. Shutterstock