29.02.2020
Najważniejsze słowa w kocim słowniku
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W kocim słowniku znajduje się kilka słów, które mają dla mruczków szczególne znaczenie. Czy znasz je wszystkie?
fot. Shutterstock
Dzięki niektórym naszym pupilom łatwiej funkcjonować na co dzień, inne z kolei umożliwiają im przetrwanie. Wszystkie natomiast sprawiają, że kot jest właśnie taki, jakim go kochamy! Poznaj najważniejsze słowa w kocim słowniku!
Rytuał
To bardzo ważne słowo dla każdego futrzaka. Koty to urodzeni rutyniarze. Bardzo przywiązują się do schematu dnia i kochają powtarzalność. Czasem wystarczy niewielka zmiana w rozkładzie, aby wywołać u nich niepokój. Zachowywanie cyklu łowieckiego, systematyczność codziennych aktywności, dieta, którą mruczek zna i akceptuje – to wszystko składa się na powtarzalność, którą tak kochają futrzaki.
Aktorstwo
Zdziwieni? Tymczasem aktorstwo to podstawa w życiu kota. Można powiedzieć, że to narzędzie, w jakie wyposażyła jego przodków natura: otrzymał je niejako „w spadku”. Na przykład, powszechnie wiadomo, że futrzaki mają w zwyczaju maskować dolegliwości – rzadko kiedy od razu wiadomo, że coś im dolega. W ten sposób chronią się, nie pokazując słabości – na wolności natychmiast stałyby się ofiarą. Niejeden kot potrafi również zagrać rolę głodnego i opuszczonego, aby tylko wymusić od ciebie przysmak. Trudno mu odmówić, prawda? Aktorstwo ma dla futrzaków szczególne znaczenie!
Instynkt (łowiecki)
Myli się ten, kto sądzi, że kot domowy, który ma zawsze pełną miseczkę, nie potrzebuje polowania. Koty tak naprawdę nie zostały nigdy do końca udomowione. Instynkt łowiecki drzemie w nich nawet, jeśli śpią na kanapach i aksamitnych poduszkach. Dlatego tak ważne są codzienne zabawy z mruczkiem, w które należy włożyć sporo serca. Futrzak powinien gonić, zmęczyć się porządnie, a na koniec dopaść swoją „ofiarę”. Instynkt łowiecki to bardzo ważne hasło w kocim słowniku! Niezaspokojony, często prowadzi do problemów behawioralnych.
Higiena
Szacuje się, że jeśli już akurat kot nie śpi (a przesypia czasem 2/3 doby), połowę pozostałego czasu spędza na toalecie. Tak naprawdę wcale nie chodzi tylko o kwestie estetyczne. Zamiłowanie do higieny przynosi pupilowi szereg korzyści: pozwala regulować temperaturę ciała, rozprowadzać substancje chroniące skórę, poprawić krążenie, a – co najważniejsze – usunąć zapach po jedzeniu, aby nie zostać „namierzonym” przez przeciwnika. Częste mycie skraca życie? ? W przypadku mruczków jest odwrotnie!
Miłość
Czy koty kochają? Pewnie, że tak! Tyle, że po swojemu ? Tu znajdziesz listę sposobów, w jaki mruczki okazują swoje uczucia. Nawet naukowcy potwierdzili, że koty przywiązują się do ludzi – czas raz na zawsze obalić mit, że to tylko psia domena! Nie mamy zatem wątpliwości, że miłość do opiekuna to bardzo ważne słowo w słowniku twojego mruczącego przyjaciela.
Inne ważne słowa w kocim słowniku
Jak sądzisz? Jakie jeszcze słowa w kocim słowniku są szczególnie ważne? Czekamy na komentarze!
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.09.2023
Jakich dźwięków nie lubią koty?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty to zwierzęta o bardzo wyczulonym słuchu. Z tego powodu dźwięki, które dla nas mogą być przyjemne, dla nich są trudnym do zniesienia hałasem. Jakich konkretnie dźwięków nie lubią koty? Sprawdźmy!
undefined
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined