REKLAMA
REKLAMA

Szczur po zapachu odróżnia koty

author-avatar.svg

Koty.pl

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

Szczury potrafią rozpoznać konkretnego kota wyłącznie po zapachu. Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy drapieżnik - poinformowali australijscy naukowcy z University of Sydney.

Koci sport dla twojego pupila - quiz.

fot. Shutterstock

REKLAMA

Szczury potrafią rozpoznać konkretnego kota wyłącznie po zapachu. Dzięki temu mogą stwierdzić, że na ich terytorium pojawił się nowy drapieżnik – poinformowali australijscy naukowcy z University of Sydney.

Naukowcy odkryli, że jeśli szczur czuje nowego kota, prędko czmycha do nory i robi się bardzo czujny. Kiedy jednak z zapachem tego samego kota będzie miał kontakt kilka razy, przestanie na niego reagować tak nerwowo.

Podobne rezultaty przyniosły badania mózgu szczurów. Ta część mózgu, która reagowała na kocie feromony, była mniej aktywna, kiedy w pobliżu był kot, którego szczur znał. W momencie zaś kiedy pojawiał się nowy drapieżnik, aktywność tej części mózgu rosła.

Jak wyjaśnia Iain McGregor z University of Sydney, umiejętność rozpoznawania drapieżnika jest bardzo przydatna szczurom żyjącym w naturze. Kiedy nowy kot pojawia się w sąsiedztwie, lepiej ostrożnie przyjrzeć się mu i poznać jego zwyczaje.

„Jeśli szczur potraktowałby zwinnego kota tak, jak leniwego, starego, geriatrycznego Mruczka, który nie rusza się spod drzwi, bardzo szybko skończyłby w roli obiadu” – dodaje McGregor.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Koty.pl

Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki (1).png

Pobierz darmowy poradnik!

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „Poznaj całą prawdę o kotach” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s