01.05.2022
Toruń na ratunek dzikim kotom. Przy UMK powstanie ośrodek dla gatunków zagrożonych wyginięciem
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W mieście Mikołaja Kopernika ma powstać innowacyjny ośrodek, którego celem będzie ochrona dzikich kotów.
fot. Shutterstock
Pierwsze skojarzenia z Toruniem? Kopernik i pierniki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to za dwa lata do tej listy ma dołączyć wyjątkowe miejsce – ośrodek, który zajmie się ratowaniem dzikich kotów. Zaintrygowani?
Toruń na ratunek dzikim kotom
Fundacja Save Wild Cats Foundation nawiązała współpracę z Instytutem Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Cel? Ocalić zagrożone gatunki dzikich kotów przed wyginięciem. Innowacyjny ośrodek ma mieć charakter zarówno naukowo-dydaktyczny, jak i badawczo-kliniczny.
Pracownicy Instytutu Medycyny Weterynaryjnej UMK i specjaliści z zakresu rozrodu zwierząt skupią się na zwiększeniu populacji rzadkich dzikich kotów, w tym kotka kusego, pantery saudyjskiej czy lamparcika marmurkowego. Do ośrodka zostaną też sprowadzone te o większych gabarytach – m.in. lew, pantera, tygrys, irbis i jaguar.
Zamierzamy nawiązać kontakt z placówkami z całego świata, które mają już pewne sukcesy w rozrodzie dzikich kotów. Dzięki wymianie doświadczeń chcemy szybciej uzyskać upragnione efekty – czytamy na stronie ratujmydzikiekoty.pl.
Turyści a komfort zwierząt
Według informacji podanych przez toruński uniwersytet ośrodek nie będzie udostępniony jedynie dla naukowców i studentów weterynarii. Skorzystać z niego będą mogli też mieszkańcy Torunia czy przyjezdni.
Umożliwimy zwiedzanie bardzo małym grupom. Wybiegi będą dźwiękoszczelne i oddzielone od zwiedzających lustrem weneckim, dzięki czemu koty całkowicie unikną zbędnego kontaktu z człowiekiem. Taki kontakt byłby dla nich powodem do stresu, a to mogłoby prowadzić nawet do bezpłodności. Ośrodek będzie można odwiedzać siedem dni w tygodniu. To z kolei może stać się niezwykłą atrakcją turystyczną miasta w skali kraju czy nawet Europy – wypowiedziała się dla toun.naszemiasto.pl dr Natalia Osten-Sacken, pracownik Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK.
Nawet jeśli nie jesteś specjalistą z zakresu biotechnologii czy medycyny weterynaryjnej, to wciąż możesz pomóc ocalić zagrożone gatunki dzikich kotów. O tym, jaką kwotą chcesz wesprzeć Save Wild Cats Foundation, decydujesz sam. Więcej informacji uzyskasz pod tym linkiem: savewildcats.foundation/pomoz-fundacji. Za okazane wsparcie dzikim kotom czeka na ciebie miły upominek od fundacji .
źródło: torun.naszemiasto.pl