10.01.2015
W Gdańsku pomagają zwierzętom przetrwać zimę
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych i wolnobytujących. Aby pomóc przetrwać im zimę, Miasto Gdańsk, zakupuje karmę, udostępnia domki. A gdańskie Schronis o„Promyk” prowadzi zimową zbiórkę.
fot. Shutterstock
Zima to szczególnie trudny czas dla zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych i wolnobytujących. Aby pomóc przetrwać im zimę, Miasto Gdańsk, m.in. zakupuje karmę dla wolno żyjących kotów, oferuje im także szyte na miarę schronienie. A gdańskie Schronisko „Promyk” prowadzi zimową zbiórkę – potrzebne są koce, ręczniki i poszewki do wykładania bud. Mile widziana jest również sucha i mokra karma dla zwierząt.
Karma dla kotów
16 ton suchej karmy zakupionej przez Miasto, zaspokoi głód blisko 6 tys. kotów. – Nie doceniamy obecności wolnobytujących kotów w mieście, a przecież dzięki ich instynktom łowieckim, w naszym otoczeniu jest mniej gryzoni – informuje Jacek Mikołajewski z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – Apelujemy do mieszkańców, aby nie utrudniali pracy społecznym opiekunom dokarmiającym zwierzęta, a jeżeli to możliwe, prosimy o udostępnienie pomieszczeń, w których zwierzętom będzie łatwiej znieść trudy okresu zimowego – dodaje.
Karma wydawana jest od 1 grudnia społecznym opiekunom, posiadającym domek dla kotów.
Kolejne domy szyte na miarę (kota)
Dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe, z indywidualnym wejściem do każdego z pomieszczeń, tworzone z pełnym poszanowaniem indywidualnej kociej natury. Miasto Gdańsk oferuje kotom domy szyte ma miarę już od 2006 roku. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz Powiatowego Inspektora Weterynarii. Kocie schronienia przekazywane są spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, które lokują je w sąsiedztwie swoich domów. A gdańszczan chętnych do niesienia pomocy nie brakuje. – Domki, które do nas docierają na bieżąco przekazywane są mieszkańcom Gdańska, bo zamówienia na nie składane są z wyprzedzeniem – informuje Marcin Tryksza, koordynator akcji z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.
Do tej pory na terenie Gdańska ustawiono ich już ponad 800, a w tym roku stanie kolejnych 75 domków.
Warunkiem otrzymania w zarząd kociego schronienia jest zgoda administratora terenu na jego umieszczenie. Wydział Środowiska planuje zakup kolejnych domków w przyszłym roku. Zainteresowani otrzymaniem kociego domku w 2015 roku mogą zgłaszać się do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Gdańskie schronisko „Promyk”
Pracownicy Schroniska „Promyk” na zgłoszenie mieszkańców, organizacji społecznych i służb publicznych, odławiają i umieszczają w schronisku psy bezdomne, zagubione i błąkające się oraz te z wypadków samochodowych.
Warto przypomnieć, że Schronisko nie przyjmuje zdrowych, wolnobytujących kotów, które dobrze radzą sobie na wolności. Takie koty nie stwarzają zagrożenia dla mieszkańców, a zamknięcie ich w schronisku spowodowałoby zbyt duży stres dla tych zwierząt.
Zwierzęta przebywające w Schronisku objęte są opieką poprzez zapewnienie im właściwych warunków bytowania, w tym odpowiedniej opieki weterynaryjnej.
Pracownicy schroniska prowadzą poszukiwania dotychczasowych właścicieli czworonogów i prowadzą jednocześnie program adopcji zwierząt.
Aby zapobiegać potencjalnej późniejszej niemożności zidentyfikowania bezdomnego zwierzęcia, psy przebywające w Schronisku są znakowane elektronicznie. Jednocześnie wszystkie zwierzęta zostają poddane sterylizacji i kastracji, aby zapobiec niekontrolowanemu procesowi rozmnażania.
Miasto Gdańsk proponuje również: nieodpłatne, elektroniczne znakowanie psów, których właściciele na stałe zamieszkują na terenie Gdańska oraz sterylizację i kastrację kotów żyjących na wolności.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.03.2025
Czy koty wyczuwają chorobę u drugiego kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wydaje się oczywiste, że koty wiedzą, kiedy inny kot jest chory. Niezwykle trudno to jednak udowodnić! Wszystko dlatego, że to kwestia emocji i zmysłów.
undefined
18.02.2025
5 ciekawostek o trójkolorowych kot(k)ach
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Uwielbiamy je za niezwykłe wzory na futerku, od których trudno oderwać oczy. Nie każdy wie, że z tym nietypowym umaszczeniem tricolor wiąże się sporo interesujących ciekawostek!
undefined
17.02.2025
Dzień Kota 2025 – skąd się wziął i jak obchodzą go w innych krajach?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dzień Kota to wyjątkowe święto, w trakcie którego rozpieszczamy swoje mruczki, ale i zwracamy uwagę na potrzeby zwierzaków bezdomnych i wolno żyjących. Co warto wiedzieć o tym wyjątkowym dniu? Jak obchodzi się go w innym państwach?
undefined