20.07.2022
Dlaczego warto adoptować kota z domu tymczasowego?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz o adopcji kociaka? Chciałbyś dać szanse zwierzakowi, któremu nie poszczęściło się w życiu? Oprócz schroniska rozpatrujesz dom tymczasowy? Czy kot z domu tymczasowego to kot dla nas?
Fot. Shutterstock
Czym jest dom tymczasowy?
Dom tymczasowy to miejsce, w którym jak sama nazwa wskazuje – kot przybywa tymczasowo. Jest to prywatny dom lub mieszkanie, w którym domownicy decydują się sprawować opiekę nad potrzebującym zwierzakiem. Czeka on tu na swój adres docelowy, na człowieka, który zaoferuje mu dożywotnie miejsce w swoim domu oraz w swoim sercu. Dom tymczasowy to przejściowe miejsce, w którym kot jest przygotowywany do adopcji, a jego tymczasowi opiekunowie dokładają wszelkich starań, by dostał się do najlepszego domu pod słońcem. Koty trafiają do domów tymczasowych z fundacji (które często nie mają swoich siedzib lub są przekocone) bądź z zazwyczaj przeładowanych schronisk.
Idea domów tymczasowych polega na przygarnięciu pod swój dach kota, będącego w nagłej potrzebie (porzucenie, wypadek, depresja schroniskowa, choroba, maluch) oraz szukania mu domu docelowego. Najczęściej bez domu tymczasowego zwierzęta te nie miałyby szans na życie.
Dom tymczasowy a schronisko
Dom tymczasowy oferuje lepsze warunki do życia aniżeli przeładowane schronisko. Niestety w schroniskach zwierząt jest zazwyczaj za dużo, a ludzie w nim pracujący nie są w stanie każdemu mieszkańcowi poświęcić tyle czasu i uwagi, na ile ci zasługują. Wiele zwierząt nie radzi sobie także w aż tak dużych skupiskach i zaczyna chorować. Domy tymczasowe są kameralne, oferują po prostu bardziej przyjazne warunki do życia. A przy okazji odciążają schroniska.
Opiekunowie z domów tymczasowych dbają o zdrowie swoich mieszkańców, uczą ich życia w grupie, relacji z człowiekiem, angażują się emocjonalnie w takie kocie życie. Dzięki temu są w stanie dokładnie określić, czego potrzebuje ich podopieczny - jakie ma potrzeby, charakter i jaki dom będzie dla niego najlepszy. Kociakowi gotowemu do adopcji szuka się dobrych i odpowiedzialnych domów. Nowy opiekun jest zobowiązany do podpisania umowy adopcyjnej, przeprowadza się z nim także rozmowę. Tymczasowym opiekunom zależy, by zapewnić dotychczasowemu podopiecznemu wspaniałe warunki, by ten już nigdy nie musiał wracać na ulice czy do schroniska.
Adopcja kota z domu tymczasowego
Nie ulega wątpliwości, że dom tymczasowy jest lepszym miejscem dla kota do życia i do czekania na adopcję niż schronisko. Możliwe, że dzięki bardziej indywidualnej opiece czworonóg z takiego domu będzie lepiej zsocjalizowany, przyjaźniejszy – choć tu również wiele zależy od jego charakteru i dotychczasowych doświadczeń. Możemy liczyć, że adoptujemy kota, który dobrze odnajdzie się w naszym domu, bo tymczasowi opiekunowie pomogą nam dopasować takie zwierzę, które najbardziej do nas pasuje. Albo inaczej – do którego to my bardziej pasujemy! Pamiętajmy jednak, że w domach tymczasowych są umieszczane najczęściej koty, które bardzo źle znoszą schroniskową rzeczywistość lub potrzebują spokoju na regenerację w czasie choroby. Oczywiście nie tylko. W takich domach jest też bardzo dużo maluchów, które na szczęście nie zaznały gorszych warunków.
Adoptując takiego zwierzaka, robimy miejsce dla kolejnego, który także potrzebuje pomocy. Miejmy na uwadze jednak, że w schroniskach również czeka duża liczba kotów, które marzą o szczęśliwym życiu i którym nie dany był nawet tymczas.
WAŻNE!
Czy wiesz, że ty również możesz zostać domem tymczasowym? Możesz zostać
- awaryjnym domem tymczasowym (czasowe przetrzymanie zwierzaka, do czasu zorganizowania dla niego pomocy);
- domem tymczasowym na czas nieokreślony (do momentu znalezienia dla niego domu stałego).
Najczęstszą formą tymczasów jest współpraca ze schroniskami lub fundacjami. Miejsca te weryfikują nasze warunki, a także pomagają w finansowaniu kociego utrzymania.
Adopcja zawsze jest wspaniała. Ale adopcja to nie fanaberia, to odpowiedzialna decyzja! Pamiętajmy, że kot to żywe zwierzę, które ma emocje i swoje indywidualne potrzeby. Wymaga on również zaangażowania z naszej strony, a także czasu, nakładów finansowych oraz kompromisów. Kot to nie zabawka ani istota, którą da się wytresować. By być szczęśliwym, musi mieć możliwość realizowania swoich naturalnych potrzeb i musi mieć człowieka, który to rozumie i szanuje.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
20.06.2025
Apteczka pierwszej pomocy dla kota – warto ją mieć!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Opiekun mruczka powinien być przygotowany na każdą sytuację! Sprawdź, co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy dla kota.
undefined
18.06.2025
Jak nauczyć kota wchodzenia do transportera?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pakowanie kota do transportera bywa nie lada problemem… Jednak każdego domowego mruczka można nauczyć samodzielnego wchodzenia do kontenerka! Jak to zrobić?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined