10.08.2021

Amnezja u kota spowodowana wyjazdem

author-avatar.svg

Redakcja

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę

amnezja u kota

fot. Shutterstock

Dzień dobry. Czy kot może mieć amnezję? Wróciłam z tygodniowego urlopu na który zabrałam kotkę Franię. Na urlopie wszystko było w porządku, Frania nie była zestresowana. Problem pojawił się po powrocie do domu – jest zdezorientowana i wystraszona. Boi się mojego drugiego kota Figo, który został w domu pod opieką innego domownika (nie lubi podróży). Oba koty są dorosłe i wykastrowane, znają się od roku – wtedy znalazłam i przygarnęłam Franię. Przeszliśmy przez socjalizację z izolacją kotków i już od dawna miały dobre relacje, może to jeszcze nie miłość ale tolerowały się a czasem nawet zabawowo zaczepiały. Teraz po powrocie Figo zachowuje się normalnie (nic jej nie robi, jedynie jak widzi ją to mruga delikatnie jakby chciał się przywitać) a Frania zachowuje się jakby go nie poznawała – ucieka pod łóżko i warczy. Czy to możliwe, że tak szybko go zapomniała? Bardzo proszę o radę co robić? Czy czekać cierpliwie czy znowu zaczynać socjalizację z izolacją?

Jak wiesz, koty nie lubią zmian, a stałość środowiska jest dla nich bardzo cenna. Może się okazać, że kot nie zmieni swojego zachowania po takiej wycieczce, czasami jednak zmiana jest widoczna, a nawet spektakularna – jak w waszym przypadku. Choć podczas wyjazdu Frania nie wydawała się zestresowana, to jak widać, podróż ta odcisnęła spore piętno na jej ustabilizowanym do tej pory życiu.

Koty komunikują się dzięki wielu sygnałom. Jednak jednym z najważniejszych z nich jest zapach. Podczas tygodniowej podróży zmienił się zapach, który ją otaczał. Ten, który poczuła, wracając do domu, nie jest jej już znajomy. Z autopsji wiem, że koty potrafią reagować na siebie jak na obce nawet po krótszej, aniżeli tygodniowej rozłące. Powrót do domu jest dla Frani kolejną zmianą. Widocznie jednak przeżywa to bardziej, niż daje po sobie poznać. Kotka ponownie musi zapoznać się z obecnym w domu Figo, jego zapachem i wymieszać go ze swoim. W większości sytuacji pomaga czas i odpowiednie (cierpliwe i wyrozumiałe) podejście opiekuna. Powtórne wprowadzenie jej na nowy/stary teren będzie mile widziane. Na pewno nie zaszkodzi. A może pomóc. Najważniejsze w tym momencie jest niwelowanie kociego stresu.

O tym, jak pomóc kotu się odstresować, przeczytasz TUTAJ.

Pierwsza publikacja: 25.04.2022

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg

Zobacz powiązane artykuły

07.06.2024

Sytuacje, w których możesz nieświadomie stresować kota

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Mruczki są bardzo wrażliwymi zwierzętami. Wiele naszych działań ma na nie ogromny wpływ. Oto kilka sytuacji, w których możesz stresować kota.

kot się stresuje

undefined

31.05.2024

Przytul mnie! Zaraz… Czy aby na pewno?

Ten tekst przeczytasz w 6 minut

Jeden kot całym sobą wydaje się prosić: „przytul mnie”, inny jest niedotykalski. Na pewno niedotykalski? Czy koty lubią być przytulane?

czy koty lubią przytulanie

undefined

28.05.2024

Dlaczego kot wybiega z kuwety jak oparzony?

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Niektóre koty po skorzystaniu z kuwety zachowują się tak, jakby ktoś je ścigał. Co kryje się za tym zachowaniem?

kot biegnący po kuwecie

undefined

null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata kotów!

Zapisz się