10.08.2021
Amnezja u kota spowodowana wyjazdem
Redakcja
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Dzień dobry. Czy kot może mieć amnezję? Wróciłam z tygodniowego urlopu na który zabrałam kotkę Franię. Na urlopie wszystko było w porządku, Frania nie była zestresowana. Problem pojawił się po powrocie do domu – jest zdezorientowana i wystraszona. Boi się mojego drugiego kota Figo, który został w domu pod opieką innego domownika (nie lubi podróży). Oba koty są dorosłe i wykastrowane, znają się od roku – wtedy znalazłam i przygarnęłam Franię. Przeszliśmy przez socjalizację z izolacją kotków i już od dawna miały dobre relacje, może to jeszcze nie miłość ale tolerowały się a czasem nawet zabawowo zaczepiały. Teraz po powrocie Figo zachowuje się normalnie (nic jej nie robi, jedynie jak widzi ją to mruga delikatnie jakby chciał się przywitać) a Frania zachowuje się jakby go nie poznawała – ucieka pod łóżko i warczy. Czy to możliwe, że tak szybko go zapomniała? Bardzo proszę o radę co robić? Czy czekać cierpliwie czy znowu zaczynać socjalizację z izolacją?
Jak wiesz, koty nie lubią zmian, a stałość środowiska jest dla nich bardzo cenna. Może się okazać, że kot nie zmieni swojego zachowania po takiej wycieczce, czasami jednak zmiana jest widoczna, a nawet spektakularna – jak w waszym przypadku. Choć podczas wyjazdu Frania nie wydawała się zestresowana, to jak widać, podróż ta odcisnęła spore piętno na jej ustabilizowanym do tej pory życiu.
Koty komunikują się dzięki wielu sygnałom. Jednak jednym z najważniejszych z nich jest zapach. Podczas tygodniowej podróży zmienił się zapach, który ją otaczał. Ten, który poczuła, wracając do domu, nie jest jej już znajomy. Z autopsji wiem, że koty potrafią reagować na siebie jak na obce nawet po krótszej, aniżeli tygodniowej rozłące. Powrót do domu jest dla Frani kolejną zmianą. Widocznie jednak przeżywa to bardziej, niż daje po sobie poznać. Kotka ponownie musi zapoznać się z obecnym w domu Figo, jego zapachem i wymieszać go ze swoim. W większości sytuacji pomaga czas i odpowiednie (cierpliwe i wyrozumiałe) podejście opiekuna. Powtórne wprowadzenie jej na nowy/stary teren będzie mile widziane. Na pewno nie zaszkodzi. A może pomóc. Najważniejsze w tym momencie jest niwelowanie kociego stresu.
O tym, jak pomóc kotu się odstresować, przeczytasz TUTAJ.
Zobacz powiązane artykuły
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined
24.12.2024
Zabawki dla kota – które z nich powinny być zakazane?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty kochają zabawy i zabawki – także przedmiotami codziennego użytku. Niestety nie wszystkie zabawki dla kota są bezpieczne...
undefined
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined