20.05.2016
Biały kieł
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jak dbać o biel kocich ząbków? – wyjaśnia lek. wet. Katarzyna Jodkowska.
fot. shutterstock
Kot – tak jak człowiek – ma zęby mleczne i stałe. Te pierwsze wyrzynają się od około trzeciego tygodnia życia, a te drugie w trzecim, czwartym miesiącu. Półroczny kot powinien mieć już komplet zębów stałych.
Od pierwszych tygodni życia należy przyzwyczajać pupila do oglądania jamy ustnej i do zabiegów, nagradzając go zabawą po wykonaniu czynności. Właściciel powinien myć kotu zęby kolistymi ruchami za pomocą specjalnej szczoteczki lub patyczka higienicznego owiniętego gazą. Aby szczotkowanie było skuteczne, należy wykonywać tę czynność codziennie.
Do czyszczenia kocich zębów nie można używać past dla ludzi, ponieważ zawierają składniki które mogą być szkodliwe dla zdrowia zwierzęcia. Specjalne pasty do zębów dla zwierząt są strawne, co oznacza, że pupil może je połknąć, a dodatkowym atutem jest to, że mają smak kurczaka, krewetek lub wołowiny. Są też specjalne pasty enzymatyczne, które nie wymagają szczotkowania – wystarczy nanieść je na powierzchnię zębów. Przydadzą się, jeśli mamy zwierzaka niechętnie poddającego się zabiegom w jamie ustnej (np. przygarnęliśmy go jako dorosłego, co oznacza, że nie mogliśmy go od początku oswajać z takimi zabiegami). Wszystkie pasty możemy nabyć w lecznicach dla zwierząt i w dobrych sklepach z artykułami dla zwierząt.
Warto też pamiętać, że na higienę kociej jamy ustnej ma też wpływ podawanie odpowiedniej karmy i przekąsek. Specjalistyczne karmy z systemem „dental” lub „oral care” w mechaniczny sposób oczyszczają zęby z płytki bakteryjnej i zawierają składniki, które np. wiążą zawarty w ślinie wapń, aby nie odkładał się w postaci kamienia nazębnego.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined