20.01.2019
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem - każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować?
fot. Shutterstock
Jeszcze pięć minut temu widziałeś swojego pupila wyciągniętego na kanapie, a teraz gdzieś przepadł? Skąd my to znamy… Każdy kot lubi od czasu do czasu zniknąć z towarzystwa i zaszyć się w jakimś zacisznym kącie. Odwaga nie ma tu nic do rzeczy – robią tak nawet najodważniejsze mruczki. I za każdym razem mają ku temu całkiem dobre powody. Dlaczego kot się ukrywa? Poniżej znajdziesz 6 możliwych wyjaśnień.
1. Chce, żeby mu nie przeszkadzać
Koty są ciekawskie i lubią, gdy coś się dzieje, ale… bez przesady. Czasem bodźców jest za dużo i mruczek musi sobie po prostu odpocząć – w ciszy i spokoju. Najlepiej tam, gdzie nie dosięgną go ciekawskie spojrzenia (albo tak mu się wydaje), np. na dnie twojej szafy z ubraniami.
2. Planuje zasadzkę
Kosz z praniem czy karton to doskonałe kryjówki dla mruczącego myśliwego. Dlaczego kot się ukrywa? Bardzo możliwe, że ma ochotę na zabawę w polowanie. O czym już wkrótce może przekonać się pluszowa myszka lub… ty we własnej osobie.
3. Chce się rozgrzać lub… ochłodzić
Popularne kocie kryjówki (np. szafy) mają jedną, bardzo ważną zaletę – pomagają kotu w termoregulacji. Latem, gdy jest gorąco, pozwalają się ochłodzić. Zimą z kolei można się w nich nieco rozgrzać. W ten sposób otrzymujemy doskonałe miejsca na drzemkę – bez względu na porę roku.
4. Ma ochotę poobserwować
Tak, ciebie także! To, że ty nie widzisz kota, nie oznacza, że on nie widzi ciebie. Wprawdzie częściej się zdarza, że widzicie się oboje i tylko kot myśli, że jest niewidzialny… Ale przecież nie będziesz mu psuł zabawy, prawda? Koty kochają mieć poczucie kontroli, a to właśnie zapewnia im m.in. przyglądanie się otoczeniu z ukrycia.
5. Jest zmęczony innymi domownikami
Zwłaszcza, jeśli zaliczają się do nich inne zwierzęta albo dzieci. Zwłaszcza te ostatnie – jak wiadomo – lubią fundować mruczkowi różne atrakcje (nigdy nie wolno pozwalać, by wymykały się spod kontroli!). Ileż jednak można się bawić? Każdy potrzebuje czasem chwili spokoju.
6. Dlaczego kot się ukrywa? Bo lubi…
…ciasne przestrzenie! To powód, dla którego mruczki tak bardzo cenią sobie puste pudełka i kartony. Są w nich „kryte” ze wszystkich stron, dzięki czemu czują się bezpiecznie. Wiedzą, że nikt nie da rady się do nich podkraść z zaskoczenia. Więcej na temat kotów i pudełek przeczytasz TUTAJ.
Jak widać, zamiłowanie do kryjówek jest po prostu wpisane w kocią naturę. To, jak często mruczek będzie z nich korzystał, zależy od jego osobowości, ale także sytuacji w domu. Zestresowane koty ukrywają się częściej, tak samo zwierzęta, którym coś dolega. Jeśli więc widzisz swojego kota rzadziej niż częściej, koniecznie skontroluj jego stan zdrowia – być może cierpi fizycznie lub psychicznie! Gdy jednak kot znika tylko od czasu do czasu, a poza tym zachowuje się normalnie, nie ma się czym martwić. Z pewnością wkrótce znów pojawi się w polu widzenia.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined