23.06.2019
Dlaczego kot liże się pod ogonem?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Mieszkając pod jednym dachem z kotem, z pewnością widzisz to codziennie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co się za tym kryje?
fot. Shutterstock
Koty są znane z tego, że często myją swoje futerko. Jednak niektóre elementy kociego rytuału pielęgnacyjnego mogą wydawać się dziwne z punktu widzenia ludzi. Z pewnością regularnie widujesz, jak twój kot liże się pod ogonem. Być może nawet odwracasz wtedy wzrok. Ale czy próbowałeś zrozumieć, co skłania go do tej czynności? Zaskoczymy cię: tu chodzi o coś więcej niż tylko o higienę.
Dlaczego kot liże się pod ogonem?
Wstyd i skrępowanie to odczucia charakterystyczne dla ludzi, nieznane kotom. Z punktu widzenia mruczka, okolice ogona to po prostu kolejna część ciała, o którą trzeba zadbać w taki sposób, jaki umożliwiła mu natura. Ewentualna obecność osób trzecich podczas wylizywania nie ma żadnego znaczenia. Nie każdy wie też, że kocia pupa to bardzo newralgiczne miejsce – więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.
Poniżej wymieniamy najważniejsze przyczyny, dla których twój kot tak wiele uwagi poświęca swojej tylnej części ciała. Znając je, będziesz widział jego poczynania w zupełnie innym świetle.
1. Higiena
Najbardziej oczywisty powód: kot liże się pod ogonem, by zachować te okolice w czystości. To bardzo ważne dla jego zdrowia – gdyby nie czyścił okolic odbytu, gromadzący się brud i pot powodowałyby dyskomfort, a nawet groziły wystąpieniem infekcji. Ponieważ nie istnieje coś takiego, jak papier toaletowy dla kotów, twój pupil korzysta z doskonałego narzędzia, w które wyposażyła go natura: swojego języka.
2. Bezpieczeństwo
Fakt, że twój kot mieszka w domu, nie pozbawił go wrodzonych instynktów. Te zaś nakazują mu ukrywanie swojego zapachu, który w naturze mógłby zostać zwietrzony przez inne drapieżniki. Rejony pod ogonem wydzielają najsilniejszą woń, którą mruczek ogranicza poprzez regularne czyszczenie tych okolic. W ten sposób zwiększa swoje poczucie bezpieczeństwa.
3. Komunikacja
Kocia pupa odgrywa dużą rolę w komunikacji z innymi osobnikami. To właśnie tę część ciała kot prezentuje swoim kocim znajomym (a także tobie), gdy chce powiedzieć „poznajmy się lepiej”. Z pewnością nie raz i nie dwa widziałeś, jak koty na powitanie obwąchują się nawzajem pod ogonami. Obszar, który prezentujesz innym, nie może być przecież brudny – ty jako człowiek też nie podałbyś znajomemu lepkiej, niedomytej dłoni, prawda? 😉
Polecane przez redakcję
Reklama
4. Dyskomfort
Jedyny powód, który powinien wzbudzić twoje zaniepokojenie. Masz wrażenie, że twój kot zbyt często i zbyt uparcie liże się pod ogonem? Zabierz go do weterynarza – być może odczuwa ból lub swędzenie, które mogą być następstwem jakiejś infekcji. Kocia ślina zawiera enzymy łagodzące nieprzyjemne odczucia, stąd instynktowna potrzeba wylizywania. W przypadku choroby lub skaleczenia to nie wystarczy – twojemu kotu będzie potrzebne wsparcie ze strony specjalisty.
Teraz, gdy już rozumiesz, dlaczego twój kot liże się pod ogonem, możesz przestać się z tego śmiać z zażenowaniem. Raczej popatrz na niego z podziwem – dba o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. To rzecz godna najwyżej pochwały 🙂 Pamiętaj tylko, by interweniować, jeśli uznasz, że robi to obsesyjnie – przyczyną może być choroba.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined