10.05.2024
Do czego zdolny jest koci język? To fascynujące!
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Język kota spełnia wiele funkcji, które mają wpływ na kocie życie. Zakres możliwości tego organu jest zdumiewający.
fot. Shutterstock
Koci język to organ odpowiadający za mnóstwo funkcji. Niektóre stanowią nawet o kocim życiu! Pomaga odstraszać zagrożenie, pożerać ofiarę, regulować temperaturę, wyrażać emocje i wiele więcej… Jego doskonała budowa sprawia, że język kota jest inspiracją dla… nowych technologii. Oto kilka faktów na temat jednego z najbardziej ruchliwych mięśni twojego kota.
Dlaczego język kota jest ostry jak papier ścierny?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego język kota ma fakturę papieru ściernego? Przyjrzyj się bliżej. Język kota pokryty jest małymi, skierowanymi tyłem kolcami nazywanymi „brodawkami”, które wyglądają jak małe haczyki. Są stworzone z keratyny, podobnie jak ludzkie paznokcie. Poszczególne kolce mają nawet kształt miniaturowych pazurów z bardzo ostrym końcem. Taka budowa fascynuje ze względu na skuteczność w utrzymaniu czystości kociego futra. Oprócz tego usuwa pasożyty i ich jaja. Rozprowadza także oleje chroniące skórę kota przed działaniem wody. Pomaga także w jedzeniu mięsa. Jest inspiracją dla nowych rozwiązań z zakresu gospodarstwa domowego, ale nie tylko.
Minusem tak skonstruowanego mechanizmu jest to, że wszystko, co zostanie zgarnięte przez brodawki – sierść, kurz, pasożyty, różne przedmioty – trafi do kociego żołądka. Dlatego uważaj na wszelkie sznurki, gumki i nitki. Jeśli kot się nimi zainteresuje i weźmie do pyszczka, prawdopodobnie nie zdoła ich wypluć. Brodawki skierują je prosto do gardła.
Chroni przed drapieżnikami
Koty spędzają ogromną ilość czasu na pielęgnacji. Higiena osobista zajmuje kotom nawet do połowy nieprzesypianego czasu. Ale w tym wszystkim bynajmniej nie chodzi o próżność. Dla drapieżników takich jak koty, utrzymanie czystości jest kwestią życia i śmierci. Język kota odgrywa tutaj kluczową rolę. Najważniejszym powodem, dla którego należy zachować czystość, jest to, że drapieżnicy, którzy czają się w zasadzce na swoją ofiarę, muszą ukrywać swój zapach przed nimi, ale także przed innymi drapieżnikami. Pielęgnacja jest zatem elementem kamuflażu.
Zaciera ślady zbrodni
Koty są wystarczająco małe, aby być zarówno drapieżnikami, jak i potencjalnymi ofiarami. Dlatego nie chcą pozostawić dowodów ich miejsca pobytu, które mogą wykryć inne drapieżniki. Język kota pomaga także w zatarciu wszelkich „śladów po zabójstwie”. To także mogłoby zwabić zagrożenie, dlatego mruczki dla własnego bezpieczeństwa dokładnie „sprzątają” po posiłku.
Pomaga w piciu wody
Koty mają stosunkowo szeroki pyszczek. Ma on im ułatwić zatopienie zębów głęboko w swojej ofierze. Duży otwór na bokach ich pyska utrudnia jednak picie wody, gdyż ta wypływa, zanim kot zdąży ją przełknąć. Tu pomocny okazuje się ponownie język kota. Gdy kot pije wodę, dzieje się „magia”. Naukowcy odkryli, że podczas tego procesu, mruczki prawie całkowicie przeciwstawiają się grawitacji!
Koty umieszczają swój język na powierzchni wody, a następnie bardzo szybko (4 razy na sekundę) podnoszą go, tworząc przy tym wodną kolumnę. Ta, zanim wypadnie z pyszczka za sprawą grawitacji, zostanie połknięta. Podczas całego tego procesu żadna kropelka nie trafia gdzie indziej, niż powinna. W przeciwieństwie do psów, które podczas picia wody strasznie chlapią.
Pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała
Koty są niemal całkowicie pozbawione gruczołów potowych. Ich szczątkowa ilość jest obecna prawie wyłącznie na poduszkach łap i w niewielkim stopniu w okolicach warg i podbródka. Ilość wydzielanego potu jest jednak zdecydowanie zbyt mała, aby skutecznie schładzać ich ciało podczas wysokich temperatur. Mruczki potrafią obniżać temperaturę w inny sposób niż pocenie się. I robią to za pomocą… języka. Gdy jest im za gorąco, wylizują dokładnie całe ciało. Parując, ślina odbiera nadmiar ciepła.
Gest przyjaźni
Język kota jest narzędziem do okazywania przyjaznych uczuć. Koty, które się lubią i sobie ufają, mają tendencję do wylizywania się nawzajem. To tak zwana pielęgnacja społeczna. I ty możesz paść jej „ofiarą”. Na szczęście nie musisz odpowiadać swojemu pupilowi tym samym. W naszym języku głaskanie jest swego rodzaju „przyjaznym wylizywaniem”. Jednak wzajemne wylizywanie się nie zawsze świadczy o miłości… Przeczytaj TUTAJ, co jeszcze może oznaczać.
Ukojenie nerwów
Kot w sytuacji stresowej uspokaja sam siebie, wylizując się. Jeśli czuje się niespokojny, czymś zdenerwowany, możesz zauważyć, że dochodzi do kompulsywnego czyszczenia futerka. Czasami towarzyszy temu „elektryczna skóra”, czyli drżenie sierści na grzbiecie. Pielęgnacja uwalnia endorfiny, więc gdy koty są zestresowane lub niespokojne, liżą się – ale czasami przesadzają. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie dochodzi do nadmiernej pielęgnacji. Ta może bowiem powodować łysienie lub nawet rany. W takiej sytuacji kotu może być potrzebna pomoc behawioralna, gdyż samookaleczenie może wymknąć się spod kontroli.
Słodkie? Nie, nie znam
Koty mają mniej kubków smakowych niż ludzie. Język kota nie rozróżnia słodkiego smaku. Matka natura specjalnie nie wyposażyła kocich kubków smakowych w umiejętność wyczuwania tego smaku, ponieważ organizm tych zwierząt nie jest przystosowany do tego, by słodkie rzeczy trawić. A więc dla bezpieczeństwa kota nie częstujmy go słodyczami, a szczególnie takimi zawierającymi czekoladę. Ta nie tylko nie służy kotom, ale jest wręcz dla nich zabójczo niebezpieczna. Jeśli twój kot lubi słodycze, może to być konsekwencją złej diety, która „otworzyła go” na słodki smak.
Język kota spełnia wiele funkcji, które mają wpływ na kocie życie – jego jakość i zdrowie. Jak widzisz, zakres obowiązków tego organu jest zdumiewająco szeroki. Koty chyba nigdy nie przestaną nas zaskakiwać!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
02.10.2024
Kot Nubijski – tajemniczy przodek naszych domowych pupili
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot nubijski (Felis lybica lybica), nazywany także dzikim kotem afrykańskim, jest bezpośrednim przodkiem dzisiejszego kota domowego. Żyjąc na terenach północnej Afryki i Bliskiego Wschodu, ten niezwykły dziki kot do dziś pozostaje kluczem do zrozumienia ewolucji naszych domowych pupili.
undefined
19.09.2024
Dlaczego koty kochają polować na sznurki?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kotom niewiele trzeba, by zachęcić je do zabawy. Weź w dłoń sznurek i zobaczysz, jak oczy twojego pupila rozbłysną.
undefined
10.09.2024
5 typów kocich osobowości. Jakim jest twój kot?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Rude są ciapowate, a szylkretki nieprzewidywalne? Zapomnij o stereotypach. Tym razem głos zabierają naukowcy.
undefined