06.12.2021
Dlaczego kot sika do butów?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy kot myśli, że buty to jego kuweta? Dlaczego, zamiast sikać do swojej toalety, załatwia się do naszych kapci?! Na pewno nie robi tego złośliwie! Co go do tego skłania?
fot. Shutterstock
Gdy wkładając buty stwierdzasz, że są mokre, a zapach wskazuje na to, że twój milusiński zrobił sobie z nich kuwetę – łatwo się zdenerwować. Wiele kotów wybiera w tym celu buty tylko jednego domownika lub, co gorsza, obuwie gościa! Chyba każdego rozzłościłaby taka niespodzianka. Pierwsze, co przychodzi nam wtedy na myśl i na język, to: „Cóż za złośliwa bestia! Z pewnością zrobił to celowo!”. Nic podobnego! Zapamiętajmy raz na zawsze: koty nie są złośliwe! Mimo że tak właśnie się o nich często mówi, to warto wiedzieć, że to jedynie stereotyp. I to bardzo krzywdzący! Mruczki najzwyczajniej w świecie nie są zdolne do takich emocji jak złośliwość. Dlaczego więc kot sika do butów?
Koty nie są wredne
Przez błędne myślenie ludzi i oskarżanie kotów o celowe wyrządzanie nam złośliwości już wiele zwierzaków straciło swój dom. Opiekunowie nierozumiejący swojego pupila wyrzucają go za drzwi lub oddają do schroniska. A zwierzak przecież nie chciał zrobić niczego złego i nie ma pojęcia, dlaczego go tak źle potraktowano. Koty nie są wredne. Wszystko, co robią, ma swoje wytłumaczenie w ich skomplikowanej naturze.
Dlaczego buty?
Sikanie poza kuwetą, w tym do butów, może mieć mnóstwo przyczyn. Ale z całą pewnością nie jest to chęć sprawienia nam przykrości. Kot może mieć problemy ze zdrowiem, z uczuciami lub z samą kuwetą. Załatwianie się do butów prawdopodobnie ma jednak związek z czymś zupełnie innym: ich zapachem. Dla mruczków węch jest najważniejszym zmysłem. Zapachy to informacja. A na butach jest ich wyjątkowo dużo!
Kot sika do butów….
Jeśli nie robi tego złośliwie, to w takim razie co go skłania do tego, by nasikać do butów? Czy można kota powstrzymać przed tym zachowaniem?
Po co on to robi?
Zapach dworu przynoszony na butach czy zapach obcych (w wypadku gości) to dla kota bomba informacyjna. Jeśli mruczek czuje się nim zakłopotany, wystraszony albo zaciekawiony, będzie chciał zrobić jedno – pomieszać go ze swoim zapachem za pomocą moczu. To taka metoda na radzenie sobie z emocjami. Kot myśli: „Jeśli coś zacznie pachnieć tak jak ja, nie będę musiał się tego bać”. Jako swój cel mruczki częściej obierają buty męskie – te o wiele intensywniej pachną potem, na który koty są wyjątkowo wyczulone. Podobny los może spotkać torbę z siłowni.
Jak temu zapobiec
Raczej nie uda się przetłumaczyć zwierzakowi, żeby nie sikał do butów. Najprostszym sposobem na powstrzymanie go przed tym niecnym procederem będzie po prostu schowanie obuwia. To jednak nie załatwi sprawy, jeśli kot sika z innych przyczyn niż chęć zaznaczenia swojego terytorium. Trzeba będzie znaleźć prawdziwy powód. Zacznijmy od wizyty u weterynarza, a w międzyczasie skontrolujmy stan, rozmiar i czystość kuwety. Jeśli mamy więcej kotów, zawsze warto mieć też więcej kuwet. Takich, które będą atrakcyjniejsze niż nasze pantofelki.
Tego nie rób
Najgorsze, co możemy zrobić w takiej sytuacji, to ukarać kota. Mruczek nie skojarzy kary z tym, co zrobił. Skojarzy ją za to na pewno z człowiekiem, który w jego oczach bezpodstawnie go atakuje. Kary cielesne są niedopuszczalne! Mogą spowodować u kota silny lęk, a z pewnością pogorszenie relacji kot – człowiek. Krzyczenie natomiast zwierzak odbierze jako hałas, który go dodatkowo wystraszy. Stres spowodowany przemocą, strach przed opiekunem – wszystko to może jedynie pogorszyć sytuację w domu.
Kot widzi to inaczej
W takim zachowaniu ludzie widzą kłopot, dopatrują się złośliwości. Tymczasem kot, zasikując buty, bez względu na to, z jakiego powodu to zrobił, spełnił swój obowiązek. Chęć ujarzmienia nieznanych zapachów to sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, a jeśli nasikał z powodu choroby – to wołanie o naszą pomoc. Czasami kot wybiera buty z powodu nieodpowiedniej albo brudnej kuwety. Czy to zatem jego wina? Zachował się w zgodzie z własną naturą. Jeśli spotka go za to kara, z pewnością jej nie zrozumie!
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined
16.08.2024
Dlaczego kot pije wodę z kranu i z… toalety?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kot omija miskę z wodą na rzecz innych źródeł? Ta z kranu, zlewu i toalety wydaje mu się smaczniejsza? Skąd bierze się to zachowanie?
undefined