08.07.2022
7 powodów do tycia kota. Przyczyny mogą być naprawdę różne!
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Jak do tego doszło?” – myślisz, patrząc na opływowe kształty pupila. Powody mogą być różne. Jakie są przyczyny otyłości kota? Dlaczego twój kot tyje? Znajdź odpowiedź i rozpocznij zdrowe odchudzanie czworonoga.
Fot. Shutterstock
Dlaczego mój kot tyje? Najczęstsze przyczyny
Często powodem otyłości u kota bywają problemy zdrowotne. Jeśli to wykluczymy, przyczyn należy szukać czasem zupełnie gdzie indziej…
Za dużo jedzenia
Nielimitowany dostęp do miski obowiązuje w wielu kocich domach. Niestety założenie, że „kot zje tyle, ile będzie potrzebował”, często się nie sprawdza i w efekcie wychodzi mruczkowi bokiem (a konkretnie sadełkiem). Dlatego nigdy nie karm swojego pupila na zapas ani na oko – porcje powinny być dostosowane do rzeczywistych potrzeb kalorycznych zwierzaka.
Brak bodźców
Nie tylko stres szkodzi. Przyczyną problemów z nadwagą może być też… nuda. Jednostajne otoczenie i brak stymulacji działają niekorzystnie na kocie ciało i duszę. Co może pomóc oprócz zabawy? Urozmaicenia – nowy karton, półka, na którą można się wdrapać, możliwość wyjścia na (osiatkowany) balkon. Wystarczy ruszyć głową.
Otyłość u kota a problemy zdrowotne
Zdarza się, że dodatkowe kilogramy u kota wynikają z nieprawidłowości w pracy organizmu, np. zaburzeń hormonalnych czy problemów z trzustką. Tycie może być również skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków, np. sterydów. W obu wypadkach mruczek musi być pod opieką weterynarza.
„Spadek” po przodkach
Żarty o „grubych kościach” nie są całkowicie bezpodstawne – u części kotów skłonność do tycia jest uwarunkowana genetycznie. Nie oznacza to, że takie mruczki są „skazane” na bycie grubaskami, jednak na pewno wymagają większej uwagi ze strony opiekunów. Właściwa dieta i systematyczna aktywność fizyczna to absolutna podstawa!
Koci fast food
Karma kupowana na zasadzie: „co w ręce wpadnie”, kaloryczne przysmaki podawane kilka(naście) razy dziennie, częstowanie resztkami ze stołu – te błędy, choć tak oczywiste, wciąż są często popełniane i, co gorsza, bagatelizowane. Na ich zdrowotne skutki nie trzeba długo czekać, a nadwaga bywa tylko jednym z nich.
Cały dzień na kanapie
Koty dużo śpią i lubią się wylegiwać. Jednak w przerwach między tymi czynnościami potrzebują też ruchu – jego najlepszym źródłem jest zabawa z opiekunem. Pora na rachunek sumienia. Kiedy ostatnio bawiłeś się z mruczkiem dłużej niż pięć minut i bez smartfona w ręce? Nie pamiętasz?
Dlaczego kot tyje? Bo żyje w stresie
Nie tylko ludzie „zajadają” niepokój – kompulsywne jedzenie na tle nerwowym występuje także u kotów. Czasami kot tyje również wtedy, gdy je tyle, co zawsze. Permanentny stres zaburza pracę całego organizmu i może spowalniać metabolizm. Konieczne jest ustalenie źródła kociego stresu, co może wymagać pomocy np. behawiorysty.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined