24.09.2016
Kompulsywne jedzenie przyczyną otyłości kotów?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Najnowsze badania naukowców wskazują, iż jedną z głównych przyczyn otyłości wśród kotów domowych jest podłoże emocjonalne.
fot. shutterstock
Według badaczy ponad 25% kotów domowych cierpi na otyłość oraz ponad 45% psów. Jednym z głównych czynników sprzyjających nadwadze jest stres – im wyższy poziom stresu i frustracji, tym większe zagrożenie nadwagą.
Rasami szczególnie predestynowanymi do nadwagi są krótkowłose rasy kotów, tak samo samce jak i samice.
Wśród psów – częściej otyłe są retriver labradory, cairn terriery, Cavalier King Charles spaniele, teriery szkockie i cocker spaniele; częściej suki niż samce.
Co łączy otyłe koty i psy
Otyłe koty częściej mieszkają w jako jedynacy lub w domach z dwoma kotami.
Otyłe psy – częściej są jedynymi zwierzętami w domu.
Winą za nadwagę u psów i kotów obarcza się złą dietę, zbyt duże ilości podawanych pokarmów przy zbyt małej aktywności. Teraz zwraca się uwagę na aspekt psychologiczny.
Dlaczego jedzą za dużo
Podobnie jak u ludzi winne nadwagi jest często kompulsywne jedzenie, czyli przejadanie się w celu uzyskania lepszego samopoczucia, bez ograniczenia ilości spożywanego pokarmu, „zajadanie stresu”. Stres to nie tylko poczucie bezpośredniego zagrożenia życia, ale też efekt znudzenia, monotonii w otoczeniu, niezaspokojenia kocich potrzeb, ograniczenia przestrzeni, niedoboru bodźców, a także – zbyt szczęśliwe i wolne od trosk życie.
Naukowcy twierdzą, iż przejadanie się naszego kota powinno być dla nas sygnałem, iż coś niedobrego dzieje się z kocimi emocjami.
Zatem oprócz diety i ćwiczeń należy rozważyć możliwe przyczyny zaburzeń sfery emocjonalnej zwierzęcia.
źródło: The Daily Telegraph
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
01.09.2023
Wieprzowina w karmie dla kota – hit czy kit?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak to jest z wieprzowiną? U ludzi jej nadmierne spożycie ma być odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka wielu schorzeń – w tym problemów z układem krążenia i nowotworów. Czy jednak to samo odnosi się do naszych mięsożernych pupili? Które przekonania o jedzeniu wieprzowiny są w tym przypadku faktem, a które mitem? Czy wieprzowina dla kota w karmie to dobry pomysł? Sprawdź z nami.
undefined
28.08.2023
Choroby wątroby u kota – objawy, leczenie i dieta
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Choroby wątroby u kota stanowią poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Dlatego każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze objawy problemów z wątrobą i kiedy zgłosić się do lekarza weterynarii.
undefined
08.08.2023
Dieta BARF dla kotów. Poznaj wady i zalety tego sposobu żywienia!
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
BARF dla kotów – dieta budząca kontrowersje i ciesząca się skrajnymi opiniami. Lekarze weterynarii wypowiadają się o niej ostrożnie bądź są jej przeciwni. Ma swoich zagorzałych „wyznawców”. Przestawić kota na BARF czy nie?
undefined