17.01.2019
Dlaczego kot zakopuje jedzenie i drapie łapą obok miski?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot podchodzi do miski, obwąchuje i… zaczyna grzebać łapką obok. Zupełnie jakby próbował zakopać miskę wraz z zawartością. Brzmi znajomo? Sprawdź, o co tu chodzi.
fot. Shutterstock
Koty kochają dobrze zjeść i na ogół z niecierpliwością wyczekują pory posiłku. Jednak widok mruczka, który zapamiętale „drapie” obok miski pełnej smakołyków wprowadza niejednego opiekuna w stan zaniepokojenia. Najpierw pojawiają się myśli: może mu nie smakuje, może trzeba zmienić karmę na inną? A później: może coś mu dolega? Dlaczego kot zakopuje jedzenie?
Po co kot zakopuje jedzenie?
Jak się okazuje, drapanie obok miski z jedzeniem jest dość często obserwowanym zjawiskiem. Swego czasu przeprowadziliśmy sondę na naszym fanpage, w której zapytaliśmy użytkowników o ich interpretacje takiego zachowania. Wyniki ankiety wyglądają następująco:
Dlaczego kot zakopuje jedzenie?
- [ 42% ] chce zostawić sobie jedzenie na później
- [ 23% ] karma mu nie smakuje
- [ 22% ] chce zaznaczyć, że to jego jedzenie
- [ 13% ] ma za dużo na misce
Wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe
Trzeba jednak zaznaczyć, że kot zakopuje jedzenie przede wszystkim dlatego, bo tak nakazuje mu instynkt. Dzicy przodkowie kotów domowych zwykle zasypywali resztki pożywienia liśćmi, ziemią, gałęziami. Uzasadnień takie postępowania było kilka – po pierwsze, zachowanie sobie części jedzenia „na później”. Druga kwestia to ukrycie zapachu, który mógłby przyciągnąć inne drapieżniki, ale także… ostrzec inne, potencjalne ofiary i tym samym utrudnić kolejne polowanie.
Domowe mruczki odziedziczyły ten zwyczaj, dostosowując go nieco do domowych warunków. Oprócz wyżej wspomnianych motywacji, kot, który zakopuje jedzenie może próbować w ten sposób skłonić opiekuna do podania mu innej karmy. W myśl zasady: udało się raz, może uda się znowu. Jeśli nieopatrznie stworzyłeś kiedyś precedens i wymieniłeś kotu zawartość miski po tym, jak drapał wokół niej, musisz brać pod uwagę, że kot zapamiętał tę zależność.
Nie idź tą drogą. Jeśli kot zakopuje jedzenie, nie wymieniaj mu od razu zawartości miski. To instynktowne zachowanie, które na ogół wcale nie ma związku z brakiem apetytu – po prostu je zignoruj. Jeśli powtarza się nagminnie i staje się uciążliwe (np. kot wskutek drapania wywraca miski i rozsypuje karmę), możesz spróbować podawać mruczkowi mniejsze porcje. Jeśli za każdym razem będzie zjadał wszystko, nie będzie miał powodu, by „chować” cokolwiek na potem.
Pamiętaj: zakopywanie jedzenia, drapanie drapaka i fotela, a także ocieranie się o twoje nogi to naturalne czynności służące podobnemu celowi – kot zaznacza otoczenie swoim zapachem, by poczuć się w nim dobrze i bezpiecznie.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined