04.01.2021
Dlaczego koty przesuwają swoje miski?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niektóre koty urządzają sobie rajdy z miskami – przesuwają je po podłodze, przy okazji robiąc bałagan. Dlaczego to robią?
fot. Shutterstock
Chociaż naukowcy obalili ten mit, to niektórzy wciąż wierzą, że największą miłością mruczków jest jedzenie. Trzeba przyznać, że niekiedy ich zachowanie rzeczywiście na to wskazuje. Jednak nie dajmy zwieść się pozorom. Prawda jest taka, że każdy kot lubi sobie dobrze zjeść – ale przecież nie tylko on! Zwyczaje i rytuały w kociej jadalni są tak różnorodne, że kociarze mogliby napisać o tym książkę. Wiele możemy się dowiedzieć o mruczku po jego sposobie jedzenia. Niektórzy opiekunowie zaobserwowali, że ich koty w trakcie spożywania posiłku – i nie tylko wtedy – przesuwają swoje miski. Jak wytłumaczyć to kocie zachowanie?
Zachowany instynkt po przodkach
Chociaż koty mieszkają z ludźmi pod jednym dachem, to w ich genach wciąż drzemie odziedziczony po dzikich przodkach instynkt. Niektórzy jednak o tym zapominają, a nawet i nie są tego świadomi. Koty w swoich zachowaniach, które nam wydają się niezrozumiałe, kierują się właśnie instynktem. U dzikich kotów drapanie obok miski i zakopywanie żywności ma na celu ukrycie zapachu jedzenia (upolowanej ofiary), co z kolei ma zapobiec przyciągnięciu innych drapieżników. Konsekwencją tych instynktownych zachowań może być właśnie przesunięcie miski. Zwłaszcza gdy pupil zawzięcie i intensywnie próbuje zakopać swój pokarm. Twój udomowiony kotek po prostu robi to, co dla niego jest naturalnie, nawet wtedy, gdy nie musi walczyć o przetrwanie i nie czyha na niego żadne zagrożenie.
Nieodpowiedni wybór misek
Nie tylko zawartość miski jest bardzo ważna, ale także to, z czego jest ona wykonana. Najlepszym wyborem jest ceramiczna bądź ze stali nierdzewnej. Zrezygnuj natomiast z miski wykonanej z plastiku. Przede wszystkim jest ona podatna na wszelkie zarysowania, co wiąże się z nagromadzeniem bakterii, a także jest zbyt lekka. Dlatego kot, który nawet nie je zbyt łapczywie, łatwo może ją przesuwać po podłodze czy wywrócić. Aby zapobiec przemieszczaniu się misek, zaopatrz się w taką, która ma antypoślizgową, gumową podstawę. Możesz też kupić specjalną podkładkę pod miski.
Więcej o kocich miskach przeczytasz TUTAJ.
Nieodpowiednie ulokowanie kociej stołówki
Koty mogą przesuwać swoje miski z powodu ich złego ulokowania. Kocia stołówka powinna być przede wszystkim umiejscowiona w zacisznym miejscu – tak, aby mruczek w spokoju, bez zbędnego stresu mógł zjeść swój posiłek. Kolejną złotą zasadą jest zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy naczyniami – nie stawiaj ich obok siebie. Dla niektórych kotów nie do przyjęcia jest postawienie miski z pokarmem tuż obok wody, nie wspominając już o kuwecie. W konsekwencji koty mogą próbować zmienić ulokowanie naczyń bądź wyciągać jedzenie i konsumować je w innym miejscu.
Koty przesuwają swoje miski dla rozrywki
Koty, które są znudzone, bardzo często zaglądają do misek. Po pierwsze, robią to, by zajadać nudę, co w konsekwencji może doprowadzić do nadwagi. Po drugie, by zapewnić sobie rozrywkę, której nie otrzymują od opiekuna. Aby przełamać nudę, mogą właśnie celowo przesuwać miski, wywracać je, wyrzucać ich zawartość na podłogę czy łapką wprawiać wodę w ruch. Co więcej, wszystkie te zachowania, a zwłaszcza przesuwanie naczyń i drapanie w miskę lub tuż obok niej, są również skutecznym sposobem na zwrócenie uwagi opiekuna.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
22.09.2023
Rudy kot jest wyjątkowy! Sprawdź dlaczego...
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia natura zaskakuje nas na każdym kroku. Te niesamowite zwierzęta wciąż mają wiele tajemnic. Ale czy wiedziałeś, że rudy kot to prawie zawsze… kocur? Ruda kotka to w naturze niezwykła rzadkość. Jeśli więc jesteś opiekunem takiej damy… masz obok siebie prawdziwy unikat! Co jeszcze warto wiedzieć o rudych kotach?
undefined
20.09.2023
Patrzy w ścianę, stroszy futro, syczy – o co mu chodzi? Czy koty mogą widzieć... duchy?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Co jakiś czas wraca temat tego, czy koty są w stanie widzieć duchy. Na pewno każdy z nas widział przynajmniej raz w życiu kota wpatrującego się w przestrzeń albo syczącego na ścianę czy... powietrze. Czy to możliwe, że koty widzą duchy i tak sygnalizują ich obecność?
undefined
20.09.2023
Czy dieta roślinna może być zdrowsza dla kota? Najnowsze badania wskazują, że tak
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dieta roślinna ma lepszy wpływ na zdrowie kota – przekonują lekarze weterynarii. Poznaj wnioski z najnowszych badań.
undefined