23.06.2025
Dzikość w sercu – kocie instynkty, których nie możesz ignorować
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Koty to zwierzęta, które w dużej mierze kierują się instynktem. Niestety życie przy człowieku ogranicza nieco możliwość mruczka do realizowania zachowań zgodnych z jego pierwotną naturą... Jakie są najważniejsze kocie instynkty i jak możemy je zaspokoić w domowym zaciszu?
fot. Shutterstock
Kocie instynkty odpowiadają za większość codziennych zachowań naszych domowych pupili – nawet tych rasowych i najbardziej dystyngowanych! Znajomość wrodzonych skłonności kota do pewnych aktywności jest niezbędna do prawidłowej opieki nad tym niezwykłym zwierzęciem. Dlatego każdy opiekun domowego mruczka powinien wiedzieć, co drzemie w sercu jego mruczącego podopiecznego.
Kocie instynkty, których nie możesz ignorować
Zarówno w wychodzących, jak i mieszkających w domu kotach drzemie prawdziwie dzikie zwierzę. Ci samotni łowcy przez wiele lat nieudomowionego życia wykształcili szereg instynktów, które pozwalały im przetrwać w wielkim świecie. Teraz, żyjąc u boku człowieka, domowe mruczki nie zawsze mają okazję robić to, co nakazuje im drapieżna natura. Jednak możliwość wykazywania zachowań właściwych dla gatunku to klucz do zdrowia i szczęścia naszych podopiecznych. Oto kilka z kocich instynktów, których nie powinniśmy ignorować!
Instynkt patrolowania terenu
Koty to samotni drapieżnicy. W ich naturze leży regularne obchodzenie swojego terytorium i zaznaczanie własnym zapachem kluczowych elementów otoczenia napotkanych na swojej drodze. Takie zachowanie ma służyć zabezpieczeniu swojego terenu łowieckiego przed innymi kocimi intruzami. Koty wychodzące potrafią na taką aktywność zużywać naprawdę wiele energii! Również koty niewychodzące lubią często kontrolować swój teren, urządzając po domu obchody i ocierając się pyszczkiem o meble. Przesiadując w oknie nie tylko obserwują ptaki – czynność ta służy także wypatrywaniu potencjalnych konkurentów. Dlatego dobrze jest zapewnić kotom-domatorom możliwość obserwowania zewnętrznego świata.
Instynktowne drapanie
Drapanie pionowych powierzchni to – oprócz znaczenia moczem i ocierania się policzkami – jeden ze sposobów na pozostawienie swojego zapachu. Ten koci instynkt jest wyraźnie widoczny zarówno u wychodzących, jak i domowych mruczków. Mające dostęp do drzew i ścian budynku koty chętnie pozostawiają na nich głębokie rysy zrobione pazurami, które służą jako czytelna wiadomość dla innych zwierzaków. Drapanie ma także kilka innych funkcji, między innymi służy pielęgnacji pazurów i rozciąganiu mięśni. Koty żyjące w domach również mają potrzebę prezentowania tego zachowania. Jeśli nie zapewnimy im do tego odpowiednich i bezpiecznych powierzchni, takich jak kocie drapaki, domowe mruczki mogą nieźle poharatać nam nawet najcenniejsze meble!
Polowanie - najsilniejszy instynkt kota
Instynkt łowiecki to jeden z najsilniejszych kocich instynktów. Ci urodzeni drapieżnicy odruchowo wodzą wzrokiem za każdym poruszającym się obiektem, który choć trochę przypomina ich naturalne ofiary – drobne ssaki, gady czy większe owady. Kocie instynkty sprawiają, że mruczki polują nawet wtedy, gdy zupełnie nie są głodne. Brak możliwości prezentowania zachowań związanych z łowiectwem może nieść ze sobą negatywne skutki dla kociej psychiki. Koty wychodzące mają na mnóstwo okazji do polowań. Natomiast kotom niewychodzącym opiekun musi zapewnić odpowiednią dawkę zabawy.
Konsumowanie mięsnej ofiary
Instynkt poszukiwania najbardziej wartościowego pokarmu jest kluczowy do zapewnienia kotu energii niezbędnej do realizowania pozostałych naturalnych zachowań. Domowe mruczki instynktownie wybierają tylko najwyższej jakości przysmaki, które bogate są w białko i tłuszcze zwierzęce. Zapewnienie im dostępu do wartościowej diety z dużą zawartością mięsa to obowiązek każdego opiekuna, któremu zależy na dobrym samopoczuciu, zdrowiu i szczęściu pupila!
Jak zaspokoić kocie instynkty?
Wiele osób błędnie uważa, że dla zaspokojenia kocich potrzeb konieczna jest swobodna eksploracja. Wypuszczanie kotów niesie ze sobą niestety wiele zagrożeń, począwszy od wypadków drogowych, przez bójki z innymi kotami, po ataki psów lub dzikich zwierząt. Koty wychodzące przyczyniają się też znacząco do zmniejszania populacji płazów, ssaków i ptaków. Wiele z nich reprezentuje gatunki pod ochroną i zagrożone wyginięciem. Tymczasem komfortowe, a przede wszystkim całkowicie bezpieczne warunki można stworzyć pupilowi nawet w niedużym mieszkaniu.
Satysfakcjonujące polowanie
Dla małego drapieżnika ważna jest kondycja, która umożliwia mu skuteczne polowanie. Już od pierwszych dni w nowym domu kociak powinien mieć możliwość bezpiecznej zabawy w polowanie, np. z użyciem wędek czy drobnych zabawek. Dzięki temu uczy się prawidłowej zabawy z opiekunem i nawiązuje z nim więź. Należy pamiętać, by zapewnić zwierzęciu możliwość domknięcia łańcucha łowieckiego w celu uniknięcia jego frustracji. Można w tym celu wykorzystać smakołyk lub zaplanować zabawę w taki sposób, by na jej zakończenie podać pełnoporcjowy posiłek.
Drapanie bez konfliktów
Częstym problemem opiekunów kotów są meble i inne elementy wyposażenia zniszczone przez kocie pazury. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju drapaków, które, wprowadzone odpowiednio wcześnie, odwracają uwagę pupila od ulubionego fotela opiekuna.
Do wyboru są m.in. drapaki wykonane z drewna i sznurka, a także kartonowe. Sposób ich montażu także jest zróżnicowany – od poziomych, do położenia w dowolnym miejscu na podłodze, do pionowych, montowanych do mebli lub ścian. Kocie preferencje dotyczące drapaków są bardzo indywidualne. Warto zaproponować pupilowi różne rodzaje zabawek do drapania i nie zrażać się, jeśli nie zareaguje na nie pozytywnie. Czasem wystarczy bowiem zmiana lokalizacji drapaka, by ten stał się jednak atrakcyjny dla kota.
Bezpieczna eksploracja i obserwacja
Jak już wspomniano, swobodna eksploracja poza domem jest niebezpieczna dla kota i szkodliwa dla jego otoczenia. Jednocześnie zwierzę to chętnie obserwuje świat przez okno czy balkon lub wspina się na najwyższe szafki. Wysoki, rozbudowany drapak z wieloma półkami, na których kot może odpoczywać, daje mu poczucie bezpieczeństwa i stanowi świetny punkt obserwacyjny domowego życia. Można również stworzyć naścienną konstrukcję półek, po których kot bez szkody dla domowych bibelotów będzie mógł się poruszać na wysokości.
Nieduże legowisko na parapecie uprzyjemni mu czas obserwacji tego, co dzieje się na zewnątrz. Warto przy tym zadbać o zabezpieczenie uchylnych okien specjalnymi kratkami. Posiadacze balkonów powinni zastosować siatkę zabezpieczającą, która uniemożliwi mruczkowi wyskoczenie lub wypadnięcie.
Kocie instynkty - pamiętaj, by o nie dbać!
Wbrew pozorom kocie instynkty stosunkowo łatwo zaspokoić, stosując dostępne na rynku akcesoria i zabawki. Podczas zabawy z kotem w polowanie należy zadbać, by było ono zakończone sukcesem, czyli zdrowym przysmakiem lub posiłkiem. Jest to niezwykle ważne dla psychicznego komfortu pupila.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Dlaczego kot atakuje twoje nogi? I co zrobić, by przestał?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nie możesz w spokoju przejść z pokoju do kuchni, by nie znaleźć się na celowniku domowego „tygrysa”? Sprawdź, dlaczego kot atakuje nogi i jak go tego oduczyć.
undefined
18.06.2025
Jak nauczyć kota wchodzenia do transportera?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pakowanie kota do transportera bywa nie lada problemem… Jednak każdego domowego mruczka można nauczyć samodzielnego wchodzenia do kontenerka! Jak to zrobić?
undefined
09.06.2025
Dlaczego kotu drży ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Spośród wielu sposobów, w jakie kot może poruszać ogonem, szczególnie interesującym ruchem jest wibrowanie. Dlaczego kotu drży ogon i co to oznacza?
undefined