14.03.2022
Dlaczego koty uwielbiają ocierać się o rośliny?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zauważyłeś, że twój kot ociera się o rośliny i zastanawiałeś się, dlaczego to robi? Czemu kwiatki i paprotki tak ciekawią mruczka i czy nic mu nie grozi?
fot. Shutterstock
Rośliny doniczkowe są dla mruczków bezapelacyjnie atrakcyjne. Gdy tylko w domu pojawi się nowy zielony element, pupil bardzo szybko zacznie go eksplorować i chodzić bardzo blisko niego, jednocześnie dotykając go pyszczkiem. To obraz doskonale znany przez kocich opiekunów. Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Są różne powody, dla których kot ociera się o rośliny – poznajmy je!
Pseudopieszczoty
Mruczki często ocierają się o ludzi/przedmioty po to, by wyrazić uczucia. Jest to oznaka czułości. Bardzo dobrze znamy to przecież z ocierania się główką o nasze nogi. Najczęściej towarzyszy temu mruczenie. Dotykanie pyszczkiem roślin działa często na podobnej zasadzie – kot jak gdyby „pieści się” z kwiatkiem doniczkowym. To specyficzne kocie zachowanie może być również spowodowane tym, że mruczek chce się uspokoić.
Komunikacja
Jak wiemy, koty uwalniają feromony ze swoich gruczołów zapachowych zlokalizowanych m.in. na pyszczku. Robią to po to, by zostawić swoiste „komunikaty” w otoczeniu, w którym żyją, i by oznaczyć swoje terytorium. Mruczki mogą zostawiać wiadomości dla innych kotów.
Komunikaty (…) są uwalniane z gruczołów zapachowych znajdujących się na różnych częściach ciała: na brodzie, policzkach, opuszkach łap, plecach, ogonie, czole i na dolnych uszach. Kot może podejść do rośliny, ocierać się o nią obszarem ciała, w którym znajdują się gruczoły i zostawić wiadomość o tym, że roślina jest „bezpieczna”. Może również zostawić komunikat, mówiący innym kotom, żeby trzymały się z daleka. Ociera się także po to, by umacniać więzi z innymi mruczkami w domu – podaje strona cuteness.com.
Roślinne afrodyzjaki
Zastanawiając się nad kocim zachowaniem, musisz zwrócić uwagę także na to, jakie rośliny doniczkowe uprawiasz w swoim domu. Jeśli są to tzw. „kocie afrodyzjaki„, takie jak kocimiętka, to twój mruczek z pewnością będzie na nie wyraźnie reagował. W otoczeniu tych roślin koty zwyczajnie nie mogą się oprzeć pozytywnemu szaleństwu ocierania się.
Czy trzymasz w domu kocimiętkę? Wówczas możesz zauważyć, że twój kot szaleje wokół niej, ociera się o nią lub o inne przedmioty w twoim domu. (…). Kiedy w otoczeniu jest aktinidia ussuryjska, twój kot prawdopodobnie będzie dotykać pyszczkiem powierzchni niedaleko rośliny, ślinić się i tarzać się po podłodze – pisze strona cuteness.com.
Koniecznie weryfikuj rośliny pod kątem kota!
Abstrahując od przyczyn, z jakich kot ociera się o rośliny, które nie są zależne od nas, warto podkreślić bardzo znaczącą kwestię… Opiekun musi mieć świadomość, jakie kwiaty doniczkowe umieszcza w domu, gdyż niektóre z nich są trujące dla naszych czworonogów. Oczywiste jest ryzyko związane z roślinami, które mogą zranić kota w sposób mechaniczny, np. poprzez kolce. Dlatego strzeż się kaktusów i uważaj, by kot nie miał dostępu do różyczek, na przykład podarowanych z okazji urodzin czy święta zakochanych. Jednakże są też rośliny, które są toksyczne dla kotów ze względu na swój skład. Cuteness.com wymienia następujące kwiaty doniczkowe, jako takie, które stanowią zagrożenie dla naszych pupili:
- lilie,
- żonkile,
- aloes,
- paproć szparagowa,
- żyworódka Daigremonta,
- amarylis.
źródło: https://www.cuteness.com/13770586/why-do-cats-love-to-rub-against-plants
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined
02.01.2025
Ślinotok u kota - daczego kot się ślini?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy ślinienie się u kota to objaw choroby, czy też… nie ma czym się przejmować?
undefined
27.12.2024
Czego potrzebuje twój kociak, by wyrosnąć na silnego kota?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Każdy kociarz chce, by jego ukochany mruczek wyrósł na silnego kota. Jak należy dbać o kociego malucha, by zapewnić mu najlepszy start w życiu?
undefined