08.12.2022
Siatka na balkon dla kota. Dlaczego każdy kociarz powinien ją mieć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wystarczy chwila nieuwagi, by pobyt kota na balkonie skończył się prawdziwą tragedią! Nieszczęśliwym wypadkom można jednak skutecznie zapobiec, montując siatkę zabezpieczającą balkon.
Fot. Shutterstock
- Dlaczego należy zabezpieczać balkon przy kocie?
- Siatka zabezpieczająca na balkon - jaką wybrać?
- Czy trzeba mieć pozwolenie na siatkę na balkonie?
- Ile kosztuje montaż siatki na balkonie?
- Co zamiast siatki na balkon dla kota?
- O czym pamiętać, wypuszczając kota na balkon?
Dla kotów, które nie wychodzą z domu, balkon to prawdziwy raj i niesamowite miejsce do zabaw. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, a kot straci równowagę, poślizgnie mu się łapa, wystraszy się podczas spaceru po balustradzie i nieszczęście gotowe. Jak zapewnić kotu bezpieczną, atrakcyjną przestrzeń? I czy siatka na balkon dla kota naprawdę jest potrzebna?
Dlaczego należy zabezpieczać balkon przy kocie?
Czy trzeba kolejny raz przypominać o tym, jak ważne jest zabezpieczenie okien i drzwi przed kotami? Oczywiście! To kwestia tak istotna, że należy o tym mówić do znudzenia. Co prawda świadomość kocich opiekunów w tej kwestii wciąż się zwiększa, ale mimo to ciągle zdarzają się tragiczne wypadki, gdyż nawet obserwowany przez czujnego opiekuna kot naprawdę może wypaść przez niezabezpieczony balkon. A przecież nie zawsze spada na cztery łapy… Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że wiele fundacji przeprowadzających adopcje kotów sprawdza potencjalne domy właśnie pod kątem bezpieczeństwa balkonu. O osiatkowanie balkonu spytać też może hodowca sprzedający rasowego kociaka czy wolontariusz schroniska. Żadna osoba mająca na uwadze dobro zwierzaka nie chciałaby przecież, by kot zaraz po trafieniu do nowego domu skończył żywot w tragicznych okolicznościach. Szczególnie, jeśli tak łatwo im zapobiec.
Odpowiednie zabezpieczenie balkonu dla kota nie tylko zapewni uchroni mruczka przed nieszczęściem podczas korzystania z tego wyjątkowo atrakcyjnego miejsca. Sprawi także, że opiekun zwierzaka będzie mógł bez obaw otworzyć balkon w ciągu dnia, nie musząc stale kontrolować, gdzie w tym czasie znajduje się kot. Wyobraźcie sobie gorące, letnie noce, spędzone przy otwartym balkonie – my śpimy spokojni o naszych podopiecznych, a oni korzystają ze świeżego powietrza bez ograniczeń! Najlepszym sposobem na stworzenie takiej sytuacji jest montaż siatki zabezpieczającej balkon. Osiatkowanie balkonu ma także dodatkową zaletę - uniemożliwi dostęp do balkonu ptakom i uchroni kocią przestrzeń przed zarazkami przenoszonymi przez inne zwierzęta. Tylko jaką siatkę wybrać? I czy na jej zamontowanie zawsze trzeba mieć pozwolenie spółdzielni?
Siatka zabezpieczająca na balkon - jaką wybrać?
Głównym zadaniem siatki zabezpieczającej balkon dla kota jest uchronienie zwierzaka przed wypadnięciem za balustradę. By siatka na balkon należycie spełniania swoje zadanie, musi być wykonana z trwałego materiału, solidnie zamontowana i dobrze dopasowana tak, by zakrywała wszelkie dziury, przez które kot mógłby się wyślizgnąć. Montaż siatki, która rozerwie się pod ciężarem wspinającego się na nią kota, nie będzie dobrze zamocowana i odchyli się od ściany budynku, nie tylko mija się z celem - da także opiekunowi złudne wrażenie, że zwierzak jest należycie zabezpieczony, co zwiększy ryzyko niebezpiecznych sytuacji.
Szukając siatki na balkon dla kota z łatwością trafimy na wiele ofert, wśród których znajdą się rozmaite rozwiązania różniące się sposobem montażu i materiałem wykonania.
- Siatka z monofilamentu (żyłek) - najtańsza siatka na balkon, która dzięki przezroczystemu materiałowi jest niemal niewidoczna. Nie jest jednak zbyt trwała i może zostać szybko przegryziona przez kota.
- Siatka z polipropylenu - wciąż tania, a przy tym dość trwała i odporna, jednak może chłonąć wodę podczas deszczu.
- Siatka z polietylenu - trochę droższe rozwiązanie, ale bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Siatka na balkon z polietylenu może występować w wielu kolorach, a także być wzmocniona drutem odpornym na gryzienie i umożliwiającym zwierzakowi wspinanie się.
- Siatka metalowa - mocna, solidna, ale droższa, sztywna i nie tak estetyczna, jak plastikowa czy przeźroczysta. Metalowa siatka niezabezpieczona przed warunkami atmosferycznymi może zacząć rdzewieć!
- Siatka przykręcana - wymaga wiercenia, jednak najlepiej zabezpieczy balkon, nie zerwie się i nie będzie odstawiać.
- Siatka na balkon dla kota bez wiercenia - montowana na stelażu wykonanym z przyklejanych zaczepów, które nie pozostawiają śladów na elewacji i balustradzie. Montaż takiej siatki jest droższy, niż przykręcanej.
- Siatka z zadaszeniem - siatka przeznaczona do zabezpieczania niezadaszonych balkonów może być montowana na stalowych, drucianych lub drewnianych podporach.
Bez względu na materiał wykonania i rodzaj siatki, jej montaż najlepiej jet zlecić fachowcom. Na terenie niemal każdego miasta znaleźć można specjalistów, którzy osiatkują przestrzeń według metody dostosowanej do kształtu balkonu, wymogów spółdzielni i potrzeb opiekuna.
Czy trzeba mieć pozwolenie na siatkę na balkonie?
Wewnętrzna część balkonu należy do właściciela mieszkania, który może nią do woli zarządzać. Inaczej jednak wygląda sprawa z elewacją, czyli zewnętrznymi ścianami budynku, a to właśnie do nich montowana jest najczęściej siatka na balkon dla kota. Do ingerencji w elewację i ocieplenie budynku niezbędne jest pozwolenie od spółdzielni. Dlatego na zamontowanie zewnętrznej siatki na balkon wymagana jest zgoda administracji.
Zdarzyć się może, że wspólnota zakaże montażu przykręcanej siatki - każdy zarządca nieruchomości może mieć bowiem własne zdanie na temat siatkowania balkonów. W takiej sytuacji nie trzeba jednak rezygnować z zabezpieczenia. Siatkę można zamontować po wewnętrznej stronie balkonu lub zaczepić ją o przyklejane haki, które nie wymagają wiercenia. Wspólnota może także niechętnie podchodzić do montażu siatki z powodu kota, jednak inaczej nastawiona będzie do tego pomysłu, jeśli inaczej go uargumentujemy - na przykład dbaniem o bezpieczeństwo małego dziecka!
Ile kosztuje montaż siatki na balkonie?
Koszt osiatkowania balkonu zależny będzie od kilku czynników. Na cenę wpłynie przede wszystkim sposób montażu (wierceniem jest tańsze, niż bezinwazyjne metody), wielkość balkonu i rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest siatka. Montaż siatki na balkonie kosztować może od 80 zł do nawet 150 zł za metr kwadratowy.
Co zamiast siatki na balkon dla kota?
Solidnie przymocowana, trwała siatka na balkon dla kota jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie kota przed upadkiem z wysokości. Daje również zwierzakowi poczucie wolności i zapewnia kontakt z otoczeniem. Alternatywą dla tego rozwiązania może być całkowite zabudowanie balkonu - na przykład przesuwanymi panelami ze szkłem. Takie zabezpieczenie przestrzeni może jednak powodować, że balkon stanie się dusznym miejscem przypominającym szklarnię, a zwierzak nie będzie miał ochoty z niego korzystać...
O czym pamiętać, wypuszczając kota na balkon?
Przebywanie na balkonie może być dla kota niebezpieczne nie tylko ze względu na ryzyko upadku. W przestrzeni udostępnionej zwierzakowi znajdować się mogą także trujące dla niego rośliny balkonowe i rozmaite sprzęty, o które kot może się zranić lub między którymi może się zaklinować. Dlatego chcąc stworzyć dla kota bezpieczny balkon, należy zadbać także o jego wystrój.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2024
Jakie wymagania powinna spełniać kocia kuweta?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Kuweta dla kota powinny być przede wszystkim wybrana z uwzględnieniem potrzeb twojego pupila, specyfiki miejsca, w którym ma stanąć, jak i twojej wygody. Dzisiaj nowoczesne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę to na przykład funkcje samoczyszczenia się kuwet i wyposażenie ich w specjalistyczne filtry.
undefined
18.09.2024
Jak często sprzątać kuwetę kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Codziennie, dwa razy w tygodniu, raz na tydzień? Prawidłowa obsługa kociej kuwety jest nieco bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać.
undefined
16.09.2024
5 ulubionych kocich zabaw
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Koty są ciekawskimi stworzeniami, które lubią się bawić – są żądnymi przygód łowcami. Oto 5 ulubionych kocich zabaw.
undefined