13.12.2017
Eksmisja z sypialni. Jak oduczyć kota spania w łóżku?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zdarza się, że nagle, z różnych powodów, musimy przestać spać z kotami. Eksmisja z sypialni to trudny moment zarówno dla nich, jak i dla nas.
fot. Shutterstock
Dla kotów, bo przyzwyczajone do spania z nami w pościeli nie potrafią i nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń. Dla nas, bo często miauczenie oraz drapanie w zamknięte drzwi sypialni powodują u nas ogromne wyrzuty sumienia lub zdenerwowanie. Eksmisja z sypialni – czy da się przeprowadzić ją bezboleśnie?
Wraz z przybyciem kota do naszego domu, dzień za dniem uczy się on zasad w nim panujących. Te zasady ustalamy zarówno my, jak i on. Uczymy się siebie i wypracowujemy reguły, „docieramy” się tak, by zarówno my, jak i nowy członek rodziny czuł się w naszym domu bezpiecznie.
Dla kota jest to szczególnie ważne, gdyż jest to zwierzę, które nie lubi zmian, traci wtedy poczucie bezpieczeństwa i może zacząć sprawiać problemy behawioralne, czy też ciężko się rozchorować. Koty kochają spokój i stabilizację.
Jeśli więc spały kilka miesięcy czy lat ze swoim ukochanym opiekunem, pozbawienie ich nagle tej możliwości będzie dla nich bardzo trudne i bolesne. Czasami jednak nie da się inaczej. Oto kilka rad w jaki sposób pomóc sobie i im zaakceptować nową sytuację i osiągnąć sukces.
Eksmisja z sypialni? Stwórz kotom własną sypialnię
Jeśli koty spały dotąd z Tobą w pościeli, dobrym pomysłem jest porozkładanie im kilku pościelonych poduch lub kołdry na sofie w salonie. Nasze koty dzięki posiadaniu własnej kołderki i koców w miarę bezstresowo zniosły eksmisję z sypialni. Ważnym jest, by po prostu odwzorować miejsce, w którym dotychczas spały.
Coś dla zmarzluchów
Warto przygotować dla kotów osobne przykrycie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w nocy nie zmarzną i nie będę szukać ciepła w naszej sypialni.
Jeden z moich kotów uwielbia wprost spać przykryty. Zawsze podczas spania we wspólnym łóżku kilkakrotnie w nocy wyłaził i potem wracając domagał się wpuszczenia pod kołdrę. Kiedy zatem koty przestały spać z nami w sypialni, był to ogromny problem. Budziły nas w nocy miauki oznajmiające złe samopoczucie naszego pupila – mówi Klaudia.
Zatem, jak to rozwiązać, aby zarówno kotom i ich właścicielom dobrze się spało?
Rozwiązanie było bardzo proste – na sofie zaczęliśmy rozkładać koc w ten sposób, by pokrywał zarówno siedzisko, jak i oparcie tworząc swego rodzaju namiocik. Dzięki temu Cyryl nauczył się, że kiedy tylko odgarnie łapką bok koca, może bez problemu dostać się tam z powrotem i spać pod przykryciem. Kupiliśmy więc kilka takich koców z lekkiej i bardzo ciepłej mikrofibry – dzięki temu mamy pewność, że w nocy, jeśli komukolwiek zrobi się chłodno, bez problemu wskoczy pod kocyk – podpowiada Klaudia.
Chodź spać do sypialni
Im więcej dzieje się za drzwiami sypialni tym bardziej denerwuje to i niepokoi koty, które nie mogą się tam dostać i uczestniczyć w życiu domu. Do sypialni chodź więc spać, a nie dyskutować z partnerem w łóżku, oglądać telewizję, palić światło.
Bądź konsekwentny
Nagła separacja jest trudna zarówno dla kotów, jak i dla nas. Bądź więc konsekwentny, bo każde odstępstwo od reguły, to kilka kroków w tył. Początki zawsze są trudne, dlatego jeśli w nocy koty miauczą czy drapią w drzwi uzbrój się w cierpliwość i przeczekaj. Za kilka dni będzie lepiej, zrozumieją, nauczą się nowych zasad.
Jeśli jednak „złamiesz” się i wpuścisz je chociaż na chwilę zaczniesz cały proces od nowa i będzie Ci ciężej niż na początku. Pamiętaj, łóżkowa rozłąka to nie zbrodnia, nie miej więc wyrzutów sumienia. Zwłaszcza, jeśli stworzysz kotom atrakcyjne miejsca do spania poza swoją sypialnią.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined