24.04.2020
Kiedy i jak nagradzać kota? Najważniejsze zasady
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podobno kota nie da się wytresować… Ale wielu rzeczy można go nauczyć. Trzeba tylko być bardzo cierpliwym i umieć nagradzać – bez tego nie obejdzie się żaden trening.
fot. Shutterstock
To taka nauka przez motywację ???? Nagradzanie przydaje się także w wychowywaniu kota – pokazywaniu, jakie zachowania w domu są przez nas pożądane, a jakich powinien unikać. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo nagradzać kota? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Nagradzaj tym, co kot kocha najbardziej
To dość oczywiste, ale warto o tym pamiętać. Nagroda musi kotu smakować – im bardziej ją lubi, tym chętniej wykona swoje zadanie. Jako nagrody wybieraj zatem to, co twój futrzak kocha najbardziej. Zwiększasz w ten sposób szansę na wykonanie wyznaczonego przez ciebie zadania.
Specjaliści od prowadzenia szkoleń czy tresury zwierząt wyróżniają, poza przysmakami, także tzw. nagrody uwarunkowane. W najprostszy sposób można je określić jako sygnały, które dzięki wyuczeniu kojarzą się pupilowi z czymś przyjemnym. To na przykład pochwała: „grzeczny kotek” albo użycie klikera. Możesz próbować nagradzania również w ten sposób – niektóre mruczki z powodzeniem uczą się nowych rzeczy z wykorzystaniem dźwięku kliknięcia. Jednak większość z nich woli, gdy opiekun wybiera metodę „na smaczka”. ????
Jak nagradzać kota? Przed posiłkami
Próby treningów wraz z nagradzaniem kota jedzeniem najlepiej wdrażać przed jego posiłkiem albo pomiędzy jedną a drugą porą karmienia. Najedzony mruczek to mruczek, który nie widzi żadnego celu w wykonywaniu twoich poleceń – w końcu ma już pełny brzuszek! Uwaga: nie oznacza to, że należy rezygnować w podawania pożywienia czy wręcz głodzić kota. Nigdy tego nie rób.
Nie nagradzaj za każdym razem
Jeśli dajesz przysmak zawsze po wykonaniu polecenia czy w sytuacji, gdy kot zachował się prawidłowo, uczysz go reagowania na twoje prośby jedynie „za coś”. Oczywiście, na początku nagradzanie powinno następować każdorazowo po wykonaniu twojego polecenia, ale z czasem zmniejszaj częstotliwość dawania smaczków. Dzięki temu pupil nie zawsze będzie pewny otrzymania pyszności. To sprawi, że nie będzie też za każdym razem kojarzył danej aktywności jedynie z jedzeniem.
W jaki sposób NIE nagradzać kota?
Nie odwracaj uwagi kota przysmakami, aby zmusić go do zaprzestania jakiejś aktywności. Na przykład, jeśli właśnie cię podgryza albo drapie w doniczce, nigdy nie oferuj smaczka po to, by czymś go zająć. Osiągniesz efekt odwrotny do zamierzonego: kot być może zajmie się jedzeniem, ale jednocześnie upewnisz go w poczuciu, że otrzymuje nagrodę za niepożądane przez ciebie zachowanie.
Pamiętaj też, że czasem nagradzasz całkowicie nieświadomie i… utwierdzasz kota w jego niewłaściwych nawykach. Klasycznym przykładem są kocie wymuszenia. Za każdym razem, gdy ulegasz pupilowi dla swojego własnego spokoju, zwyczajnie nagradzasz go za złe zachowanie! Kiedy wstajesz w środku nocy, by nakarmić pupila czy pobawić się z nim „aby wreszcie dał ci pospać” – dzieje się dokładnie to samo. W takich sytuacjach jedyną drogą jest cierpliwość i konsekwentność – wystarczy, że ulegniesz choć raz, nagrodzisz futrzaka i… Zaczynasz proces od nowa. Niełatwe zadanie, prawda?
Nagradzanie stosowane w prawidłowy sposób może – jak widać – znacząco ułatwić wychowanie kota. A wy jak często i za co nagradzacie swoich pupili? Czekamy na wasze komentarze.
Autor: Marta Martyniak
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined