09.08.2017
Jak ochronić ogród przed kotem?
Joanna Nowakowska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Świeżo skopana miękka ziemia wydaje się idealnym miejscem na kocią kuwetę. Jak ochronić ogród przed kotem i jego toaletowymi zapędami?
fot. Shutterstock
Nikt nie lubi, by jego trawnik, warzywnik czy ukochany ogród był miejscem toalety dla wszystkich okolicznych kotów. Ani nawet tylko własnego mruczka. Prawda jest taka, że świeżo skopana i zgrabiona miękka ziemia jest idealnym miejscem na kocią kuwetę. Łatwo wykopać dołek, łatwo zakopać odchody.
Co zrobić, by ogród nie stał się jedną wielką kocią kuwetą?
Zraszacze wodne
Świetnym rozwiązaniem jest zainstalowanie zraszaczy, które uruchamiają się w odpowiedzi na ruch w otoczeniu. Kot zaskoczony niespodziewanym deszczem, zacznie unikać miejsc z takimi niespodziankami.
Patrz, co siejesz czyli sztuka urządzania ogrodu
Trawnik z gęstą darnią raczej jest bezpieczny – bo ciężko wykopać w nim dołek. Kot nie pies, zakopywać „urobek” musi. Unikaj dużych piaszczystych terenów na swojej działce. Jeśli skopiesz ziemię i zasiejesz kwiatki czy trawę, często podlewaj, by ziemia szybciej się związała. Zanim to nastąpi, możesz przykrywać ziemię folią lub siatką.
Twardsze podłoże, albo wyścielone np. skrawkami kory, ubite ścieżki, wyłożone pokaźnymi kamieniami – też zniechęci koty. Odkryte miejsca wokół kwiatków można posypać grubszymi kamieniami. Delikatne kocie łapki nie lubią niektórego rodzaju podłoża – wykorzystaj to.
Dobór roślin też odgrywa niebagatelną rolę. Jeśli nie chcesz, by Twój ogród przyciągał wszystkie okoliczne koty, zrezygnuj z kocimiętki i mięty. Pozostaw dla nich miejsce w doniczkach w altanie, na balkonie czy tarasie.
Koty nie cierpią zapachu cytrusów – rozłóż w ogrodzie skórki cytryny i pomarańczy w miejscach, których wolisz, by kot unikał. Możesz te je okresowo spryskiwać olejkiem cytrusowym lub eukaliptusowym.
Kastracja i jeszcze raz kastracja
A co z siusianiem? Koty zakopują też siku. Wyjątkiem są znaczące teren kocury. Dlatego między innymi tak korzystne jest kastrowanie domowych pupili oraz kotów wolno żyjących. Chronimy się przed znaczeniem terenu przez kota i zapobiegamy niekontrolowanemu rozmnażaniu się zwierząt.
Wydziel miejsce na kocią toaletę
Koty wychodzące gdzieś muszą załatwiać swoje potrzeby. Zorganizuj dla mruczka polowe wc. Przeznacz kawałek terenu na rodzaj piaskownicy, tyle że pełniącej funkcję kuwety. To może być po prostu piasek lub skopana ziemia, okresowo wymieniane (jeśli kotów jest więcej). Niech będzie to miejsce wizualnie odgrodzone krzewami lub bylinami od części wypoczynkowej ogrodu. Z dala od warzywek.
Możesz też postawić w dostępnym stale dla kota miejscu standardową kuwetę, oporządzaną tak samo, jak kuwety w domu. Bardzo możliwe, że wybierze właśnie ją zamiast ziemi i piasku. Wielu kociarzy może opowiedzieć ze śmiechem, jak to ich pupil owszem spaceruje po ogrodzie, ale nigdy się w nim nie załatwia – robi to w domu, grzecznie do kuwety. Nawet jadąc na działkę, muszą zabierać ze sobą kuwetę i żwirek, bo Mruczuś jest bardzo dobrze wychowanym kotem.
Dbaj o sąsiadów
Twój kot jest Twoim dzieckiem. Odpowiadasz za niego. I pewnie chciałabyś/chciałbyś, by Twoi sąsiedzi także go lubili. Zadbaj o kuwetę dla swojego mruczka na swojej ziemi, niech nie szuka jej po sąsiedzku.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined