19.07.2018
Jak odczytywać kocie nastroje? Spójrz na ogon i na oczy!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Obserwacja to klucz do sukcesu.
fot. Shutterstock
Wiele piszemy o zachowaniach kotów i o tym, jak prawidłowo je odczytać. Dziś przyglądamy kocim ogonom, uszom, oczom, a także sierści. Co oznaczają zachowania z nimi związane? Jak odczytywać kocie nastroje? Warto to sprawdzić, nim sprawimy sobie kota lub postanowimy pobawić się z cudzym.
Ogon
Z ogona u kota można wyczytać bardzo wiele. Jeśli jest gładki i luźno wisi, zwierzę ma dobry humor. Nastroszony niczym szczotka oznacza, że jest ono przestraszone. Być może zobaczyło gdzieś psa, którego nie zna, albo innego „wroga”? Wyprostowany i uniesiony do góry ogon to znak, że kot czuje się dobrze, jest optymistycznie nastawiony do świata. Powolne poruszanie ogonkiem to oznaka rozdrażnienia, zaś szybkie – radość na widok opiekuna. I jak tu wierzyć w bajki, że mruczkom zwykle jest wszystko jedno!
Uszy
Uszy postawione pionowo świadczą o tym, że kot jest zaciekawiony i dobrze nastawiony do otoczenia. Jeśli zostaną położone płasko, wskazują na rosnący strach a co za tym idzie – gotowość do obrony. Jeśli przy tym zostały cofnięte do tyłu – zwierzę już szykuje się do obrony lub ataku. Chcesz wiedzieć, jak odczytywać kocie nastroje? Podpowiadamy: przyglądaj się kocim uszom.
Oczy
Mówi się, że wiele można zobaczyć w ludzkich oczach, że są one wręcz zwierciadłem duszy. Także u kotów można z nich wiele wyczytać, trzeba tylko być uważnym obserwatorem. Kocie oczy świadczą przede wszystkim o tym, że nasze domowe mruczki są drapieżnikami – pionowe źrenice to właśnie cecha tych gatunków, które nie brzydzą się polowaniem.
Jeśli kot mruży oczy i posyła nam takie spojrzenie z kanapy, możemy być spokojni – nie chce się bawić, ale jest szczęśliwy, po prostu potrzebuje spokoju. Możecie wtedy spróbować nawiązać kontakt z waszym ulubieńcem. Zmrużcie oczy, patrząc w jego stronę, a potem je otwórzcie. Kot odpowie wam tym samym.
Jeśli mruczek zmruży oczy wpatrując się w innego kota, być może chce się bawić! No chyba, że będzie miał przy tym zwężone źrenice, a sytuacja będzie trwała długo – wtedy istnieje szansa, że zaatakuje żywy obiekt obserwacji.
Lizanie sierści
Nasi wąsaci przyjaciele liżą sierść nie tylko ze względów higienicznych. Robią to także dla relaksu, gdy się zbudzą, najedzą, albo szykują do snu (czyli kilka razy dziennie!). Pomaga im to rozładować stres, ale jeśli powtarza się za często i kompulsywnie, warto skontaktować się z weterynarzem – być może nasz pupil ma za dużo nerwów. A co, gdy kot zaczepia języczkiem gości i domowników? O ile nie towarzyszy temu nieprzyjemne podgryzanie, nie należy się niczego obawiać. Jest to wręcz powód do radości – kotki oznaczają w ten sposób, kto należy do ich stada (chociaż dawniej nie były zwierzętami stadnymi, zmieniło się to przez lata kontaktu z ludźmi), okazują tak również szacunek i miłość. Mając tę świadomość, jednocześnie wiesz więcej na temat tego, jak odczytywać kocie nastroje.
Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o sierść swojego kota, polecamy preparat Yarrowia Canifelox Skin dla kotów. Wpływa on nie tylko na stan sierści (jej połysk, miękkość i witalność), ale także skóry zwierzęcia. Kwasy tłuszczowe omega 3-6-9 zapewniają wsparcie prawidłowego odżywienia skóry oraz jej regenerację. Preparat zalecany jest w okresie wymiany włosowej, przy problemach z włosem szorstkim, matowym, pozbawionym połysku oraz przy nadmiernej jego utracie a także u zwierząt predysponowanych do schorzeń o podłożu alergicznym.
materiał sponsorowany
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined
03.11.2023
Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata? Sprawdź!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Opiekunowie kotów patrząc na swoich pupili, często zastanawiają się, ile lat miałby ich mruczek, gdyby był… człowiekiem. Jak przeliczyć wiek kota na ludzkie lata w prosty sposób? Sprawdźmy, czy to możliwe!
undefined
02.11.2023
Jak podać kotu tabletkę? Oto naszych 5 sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Podawanie kotu leków i suplementów to wyzwanie, ale istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą ułatwić to zadanie! Jak przekonać kota do przyjęcia tabletki, gdy nie jest chętny do współpracy z opiekunem? Oto 5 skutecznych i sprawdzonych pomysłów!
undefined