13.11.2017
Jak wykąpać kota? Oto jest pytanie!
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wielu właścicieli kotów jest przekonanych, że kąpiel jest dla kota karą. Unikają więc tego tematu nie chcąc krzywdzić swoich podopiecznych.
fot. Shutterstock
W przekonaniu tym utrzymują ich sensacyjne opowieści grozy z „pola walki” mówiące o mokrych kotach uciekających w panice, rwących pazurami wszystko co napotkają na swoje drodze – z rękami kąpiących włącznie. W rezultacie większość osób unika kąpieli swoich podopiecznych, a jeśli już z jakiegoś powodu są do nich zmuszeni – boją się ich jak ognia. Jak wykąpać kota?
Da się to zrobić!
W rzeczywistości koty mogą być przyzwyczajone do regularnych kąpieli – hodowcy często kąpią swoje koty i traktują to jako jeden z elementów ich pielęgnacji. Najważniejsza jest systematyczność – ale także spokój i zdecydowanie osoby przeprowadzającej kąpiel, a także sprawność – im dłużej będziemy się zastanawiać jak wykąpać kota, tym gorzej kąpiel zniesiemy i kot i my.
Przede wszystkim więc nie panikujmy – zróbmy po prostu to, co mamy zrobić – szybko, zdecydowanie i bez zbędnych emocji. Przedstawimy kilka wskazówek, które pomogą nam łatwiej odpowiedzieć na pytanie, jak wykąpać kota.
Kiedy kąpać kota?
Jak wykąpać kota? Najczęściej kot kąpie się sam! Koty spędzają ponad godzinę na dobę na myciu swojej sierści. Większość potrafi zachować czystość bez naszej pomocy. Są jednak przypadki, w których Twój kot będzie potrzebował kąpieli:
- Kiedy sierść kota pokryta jest substancją, której kot nie może wylizać, taką jak olej, proszki, płyny czy inne chemikalia.
- Kiedy kot posiada zmiany skórne, w leczeniu których trzeba zastosować szampon leczniczy.
- Kiedy wymagane jest odświeżenie jego szaty – np. przed wystawą.
Warto więc przyzwyczajać kota do kąpieli już od małego. Małe kocięta lepiej znoszą kąpiel, warto więc od czasu do czasu zafundować maluchowi ciepłą kąpiel w delikatnym szamponie dla kociąt.
Jak często?
Kotów nie należy kąpać zbyt często. Nawet delikatne szampony zmywają naturalną ochronę skóry i powodują przesuszenie sierści.
Pamiętajmy, że do kąpieli nigdy nie używamy środków przeznaczonych dla ludzi. Skóra kotów ma zupełnie inne ph od naszego.
Co jest potrzebne?
- Szampon dla kotów – wybierz szampon dostosowany do rodzaju sierści swojego kota – pamiętaj, że drogie kosmetyki są zazwyczaj o wiele bardziej wydaje, stawiaj na sprawdzone marki. Często lepiej wydać kilkadziesiąt złotych na dobry kosmetyk niż zaoszczędzić i zafundować kotu np. łupież. Nigdy nie używaj szamponów przeznaczonych dla psów – zawierają one często składniki, które są dla kotów toksyczne, a mogą okazać się nawet śmiertelne! Jeśli kąpiel kota nie będzie planowana i nie masz pod ręką odpowiedniego kosmetyku możesz użyć alternatywnie szamponu przeznaczonego dla dzieci – ale pamiętaj – jest to rozwiązanie awaryjne.
- Ręcznik – a nawet 2 lub 3 ręczniki. Dobrze jeśli wcześniej zostaną one ogrzane.
- Cążki do pazurów – obowiązkowo!
Jak wykąpać kota? Nie od razu do wanny!
- Kilka godzin przed kąpielą należy kota dokładnie wyczesać, każde splatanie sierści, kołtunek należy usunąć. Dotyczy to szczególnie kotów długowłosych, ale tym z włosem krótkim także należy poświęcić uwagę. Jest to ważne z dwóch powodów – przede wszystkim martwy włos spowolni wysychanie, natomiast wszelkie kołtunki pod wpływem wody dodatkowo zbiją się i będą trudniejsze do usunięcia. Dobrze przygotowana sierść przed kąpielą przyspieszy proces schnięcia i ułatwi nam pracę.
- Obetnij kotu pazurki – ze względu na swoje i jego bezpieczeństwo zadbaj o to, by pazury były krótko przycięte.
- Zabezpiecz wannę matą gumową – śliska powierzchnia wanny to dodatkowy stres dla Twojego kota – zadbaj o to, by zwierzę nie ślizgało się po mokrej i gładkiej nawierzchni. W sklepach dostępne są specjalne gumowe maty, jeśli takiej nie posiadasz, może zabezpieczyć dno wanny ręcznikiem.
- Wszelkie akcesoria zgromadź obok wanny – tak byś miał do nich swobodny dostęp.
Do dzieła
Teraz czas na kąpiel – dobrze, jeśli znajdziesz sobie pomocnika-asystenta. Druga osoba przyda się do rozprowadzania szamponu na kociej sierści, podtrzymania czy innych czynności. 4 ręce są sprawniejsze niż 2, które zazwyczaj i tak będą trzymały kota. Zamknij drzwi od łazienki – lepiej zabezpieczyć się na wypadek niechcianej ucieczki.
Do wanny napuść odrobinę wody – tak by lekko przykryć gumową matę lub zmoczyć włożonych tam uprzednio ręcznik. Woda powinna być lekko ciepła – nie może być zbyt gorącą ani tez za zimna, powinna być zbliżona do temperatury ciała.
Zdecydowanie ale delikatnie umieść kota na macie i przytrzymaj. Bądź spokojnym nie denerwuj się, zwierzęta wyczuwają niepokój. Delikatny strumień wody kieruj po woli na tułów kota, nie mocz od razu okolic pyszczka, staraj się zdecydowanie ale płynnymi ruchami zmoczyć całą sierść, kawałek po kawałku omijając głowę.
Utrzymuj dyszę prysznica z dala od kota, nie przykładaj go – szum wydostającej się wody może go dodatkowo zestresować. Spień szampon i rozprowadź go dokładnie po całej sierści a następnie spłucz całkowicie. Osoba trzymająca kota powinna oburącz utrzymywać go na dnie wanny – nie podnosić, nie unosić za pachy – jeśli kot wierci – lepiej jest przyciskać go do podłoża, wtedy sprawa z tym, jak wykąpać kota, będzie trochę prostsza.
Suszymy
Natychmiast po spłukaniu zawijamy kota w ręcznik i dopiero zawiniętego wyjmujemy z wanny. Nie trzemy sierści tylko delikatnie ją odsączamy zmieniając ręczniki aż do momentu kiedy kot jest już tylko lekko wilgotny.
Dosuszamy kota w ciepłym pomieszczeniu, dając mu możliwość doschnięcia lub też, jeśli kot jest przyzwyczajony możemy użyć suszarki – pamiętajmy jednak, żeby nigdy nie kierowa strumienia na pyszczek kota i bezwzględnie kontrolować temperaturę nawiew suszarki powinien być chodny!
Podsumowując – jeśli znać odpowiedź na pytanie, jak wykąpać kota – to pamiętaj – słowem kluczowym operacji kąpiel jest cierpliwość. Bądź delikatny, mów do kota miękkim i kojącym głosem. Nie krzycz i nie złość się. Zapewnij sobie pomoc drugiej osoby i nie nastawiaj się negatywnie.
Teraz już wiesz, jak wykąpać kota. Powodzenia!
Autor: mag
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined