18.02.2018
Choroby skóry u kota – kiedy kot ma problemy skórne
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Nawet jeżeli regularnie sprawdzamy stan skóry naszego pupila, nie unikniemy niektórych chorób.
fot. Sutterstock
Choroby skóry u kota w zdecydowanej większości przypadków to niegroźne dolegliwości, które dzięki dobraniu odpowiedniego leczenia można łatwo wyleczyć. Choroby skóry najczęściej objawiają się świądem, zaczerwienieniem, wykwitami, wypryskami, krostkami, strupkami, łuszczeniem się naskórka czy wypadaniem włosa.
Skuteczna terapia jest możliwa tylko w przypadku postawienia trafnej diagnozy dlatego, dlatego jeżeli podejrzewasz, że twój kociak może zmagać się z chorobą skóry, koniecznie zasięgnij porady u lekarza weterynarii. Stanowczo odradzamy próby samodzielnego leczenia zwierzaka. Pamiętaj – kuracja pupila domowymi sposobami może doprowadzić do poważnych skutków, w tym nawet do utraty życia kota!
Choroby skóry u kota na tle alergicznym
Kłopoty ze skórą, okrywą włosową, zewnętrznym przewodem słuchowym, spojówkami czy też śluzówkami mogą być powodowane wieloma czynnikami. W diagnostyce bierze się pod uwagę schorzenia tła alergicznego, zaburzenia hormonalne, choroby przemiany materii, niedobór makro- i mikroelementów, niedobory witaminowe, błędy dietetyczne, choroby pasożytnicze skóry (nużyca, świerzbowiec, pchły i wszy), choroby pasożytnicze (glistnica i tasiemczyca), grzybice i choroby wywoływane przez drożdżaki, choroby tła bakteryjnego oraz procesy nowotworowe.
W zależności od rodzaju objawów klinicznych schorzenia, lekarz weterynarii zwykle kieruje czworonoga na badania specjalistyczne. Dopiero na podstawie ich wyników podejmowane jest odpowiednie leczenie.
Choroby skóry u kota na tle bakteryjnym
W przypadku podejrzenia u kota choroby skóry na tle bakteryjnym czy też grzybiczym należy wykonać dodatkowe badanie mikrobiologiczne (takie jak: wymaz, ewentualnie naskórek, posiew i antybiogram). Po określeniu czynnika chorobotwórczego i zbadaniu wrażliwości na antybiotyki lekarz weterynarii zaleca właściwe postępowanie – zarówno miejscowe, jak i ogólne. Należy przy tym pamiętać, że niektóre schorzenia skóry, np. gronkowce, leczą się bardzo trudno i długo, dając czasami wznowienia procesów chorobowych. W takich przypadkach trzeba zastanowić się nad podniesieniem odporności zwierzęcia, podając mu autoszczepionkę lub inne specyfiki immunostymulujące.
Regularnie sprawdzaj stan skóry swojego pupila. Dzięki temu zmiany, które zauważysz, zostaną szybko wykryte, co z kolei zaowocuje krótszym i skuteczniejszym leczeniem. W końcu dobro i zdrowie naszych zwierząt powinno być na pierwszym miejscu.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined