29.07.2018
4 sposoby na to, by twój kot pokochał swój drapak
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek unika drapaka jak ognia? Sprawdź, jak to zmienić i… uratować meble.
fot. Shutterstock
Drapanie to instynktowna potrzeba każdego kota. Wbrew temu, co zwykło się powtarzać w towarzystwie, wcale nie chodzi o ostrzenie pazurów, a przynajmniej – nie w takim rozumieniu, jak mogłoby się wydawać. Pewne jest natomiast to, że nie można mruczka tego oduczyć – nie ma sensu próbować; to byłoby wbrew jego naturze. W zamian warto kupić mu drapak i przekonać go, by to z jego pomocą dawał upust swoim potrzebom. Ale jak to zrobić? Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
Niektórym wydaje się to bardzo trudne, jeszcze inni twierdzą, że to niemożliwe. „Bo koniec końców najlepszym drapakiem i tak okazuje się kanapa”. Zgoda, ale tylko wtedy, gdy zabraknie nam cierpliwości! Dzięki konsekwentnemu działaniu i kilku prostym trikom możemy sprawić, że kot polubi swój drapak i z chęcią będzie z niego korzystał.
Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad i sposobów, które znacząco zwiększą szanse powodzenia akcji „drapak” 🙂
1. Niech kot sam wybierze
Drapak drapakowi nierówny – w sklepach zoologicznych jest dostępnych wiele modeli, z których nie każdy musi przypaść do gustu naszemu kotu. Jak odgadnąć jego preferencje? Kluczem – jak zwykle – jest obserwacja. Jeśli mruczek z zapałem zdziera tapety i maltretuje boki kanapy, kupmy mu klasyczny „słupek” lub inny drapak do pionowego drapania. Jeśli kot z rozkoszą znęca się nad dywanem, prawdopodobnie spodoba mu się drapak o poziomej powierzchni, np. z tektury falistej. Pamiętajmy też, że drapak wcale nie musi pochodzić ze sklepu – w jego roli może sprawdzić się np. stara wycieraczka lub wieczko od pudełka. A najlepiej jedno i drugie – dobrze jest pozwolić kotu „potestować” różne tekstury, dzięki czemu zorientujemy się, co najbardziej odpowiada naszemu mruczkowi.
2. Miejsce ma znaczenie
Drapak należy umieścić w tej części domu, w której kot przebywa najchętniej. Najczęściej będzie to więc miejsce, w którym ty sam spędzasz najwięcej czasu – nie jest tajemnicą, że mruczki lubią mieć swoich opiekunów w pobliżu. Zamiast więc „chować” drapak w najciemniejszym kącie sypialni lub przedpokoju, ustaw go w salonie – tym samym zwiększysz prawdopodobieństwo, że twój kot będzie z niego korzystał.
3. Odrobina motywacji nie zaszkodzi
Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka? Pokazać mu, że drapanie w wyznaczonym miejscu łączy się z przyjemnością w postaci… nagrody. Gdy zauważysz, że kot z własnej woli używa drapaka, pochwal go i daj mu drobny smakołyk. W ten sposób wzmocnisz pozytywne zachowanie. Jeśli twój kot reaguje na kocimiętkę, możesz posypać nią drapak – mruczek będzie nim bardziej zainteresowany.
A co, gdy przyłapiesz kota na niszczeniu mebli? Zamiast się denerwować, spokojnie zaprowadź „przestępcę” do drapaka i daj mu smakołyk. Koty są bardzo inteligentne i szybko wychwytują takie powiązanie – gdy mruczek raz skojarzy, że drapak = nagroda, sam będzie go wybierał zamiast kanapy.
4. Zwalczaj nudę
Kot, który spędza dużo czasu sam i brakuje mu zajęcia, prędzej czy później będzie musiał rozładować nagromadzoną energię. Efektem są niejednokrotnie podrapane ściany i meble. Jeśli będziesz regularnie bawił się z mruczkiem i przepędzał w ten sposób nudę, twój pupil będzie miał mniejszą potrzebę „wyżywania się” kosztem wyposażenia domu. Łatwiej też zaspokoi naturalną potrzebę drapania z pomocą… drapaka.
A czy wasze koty chętnie korzystają z drapaków? Dajcie znać w komentarzach!
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined