29.07.2018
4 sposoby na to, by twój kot pokochał swój drapak
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek unika drapaka jak ognia? Sprawdź, jak to zmienić i… uratować meble.
fot. Shutterstock
Drapanie to instynktowna potrzeba każdego kota. Wbrew temu, co zwykło się powtarzać w towarzystwie, wcale nie chodzi o ostrzenie pazurów, a przynajmniej – nie w takim rozumieniu, jak mogłoby się wydawać. Pewne jest natomiast to, że nie można mruczka tego oduczyć – nie ma sensu próbować; to byłoby wbrew jego naturze. W zamian warto kupić mu drapak i przekonać go, by to z jego pomocą dawał upust swoim potrzebom. Ale jak to zrobić? Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
Niektórym wydaje się to bardzo trudne, jeszcze inni twierdzą, że to niemożliwe. „Bo koniec końców najlepszym drapakiem i tak okazuje się kanapa”. Zgoda, ale tylko wtedy, gdy zabraknie nam cierpliwości! Dzięki konsekwentnemu działaniu i kilku prostym trikom możemy sprawić, że kot polubi swój drapak i z chęcią będzie z niego korzystał.
Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?
Poniżej znajdziecie kilka prostych zasad i sposobów, które znacząco zwiększą szanse powodzenia akcji „drapak” 🙂
1. Niech kot sam wybierze
Drapak drapakowi nierówny – w sklepach zoologicznych jest dostępnych wiele modeli, z których nie każdy musi przypaść do gustu naszemu kotu. Jak odgadnąć jego preferencje? Kluczem – jak zwykle – jest obserwacja. Jeśli mruczek z zapałem zdziera tapety i maltretuje boki kanapy, kupmy mu klasyczny „słupek” lub inny drapak do pionowego drapania. Jeśli kot z rozkoszą znęca się nad dywanem, prawdopodobnie spodoba mu się drapak o poziomej powierzchni, np. z tektury falistej. Pamiętajmy też, że drapak wcale nie musi pochodzić ze sklepu – w jego roli może sprawdzić się np. stara wycieraczka lub wieczko od pudełka. A najlepiej jedno i drugie – dobrze jest pozwolić kotu „potestować” różne tekstury, dzięki czemu zorientujemy się, co najbardziej odpowiada naszemu mruczkowi.
2. Miejsce ma znaczenie
Drapak należy umieścić w tej części domu, w której kot przebywa najchętniej. Najczęściej będzie to więc miejsce, w którym ty sam spędzasz najwięcej czasu – nie jest tajemnicą, że mruczki lubią mieć swoich opiekunów w pobliżu. Zamiast więc „chować” drapak w najciemniejszym kącie sypialni lub przedpokoju, ustaw go w salonie – tym samym zwiększysz prawdopodobieństwo, że twój kot będzie z niego korzystał.
3. Odrobina motywacji nie zaszkodzi
Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka? Pokazać mu, że drapanie w wyznaczonym miejscu łączy się z przyjemnością w postaci… nagrody. Gdy zauważysz, że kot z własnej woli używa drapaka, pochwal go i daj mu drobny smakołyk. W ten sposób wzmocnisz pozytywne zachowanie. Jeśli twój kot reaguje na kocimiętkę, możesz posypać nią drapak – mruczek będzie nim bardziej zainteresowany.
A co, gdy przyłapiesz kota na niszczeniu mebli? Zamiast się denerwować, spokojnie zaprowadź „przestępcę” do drapaka i daj mu smakołyk. Koty są bardzo inteligentne i szybko wychwytują takie powiązanie – gdy mruczek raz skojarzy, że drapak = nagroda, sam będzie go wybierał zamiast kanapy.
4. Zwalczaj nudę
Kot, który spędza dużo czasu sam i brakuje mu zajęcia, prędzej czy później będzie musiał rozładować nagromadzoną energię. Efektem są niejednokrotnie podrapane ściany i meble. Jeśli będziesz regularnie bawił się z mruczkiem i przepędzał w ten sposób nudę, twój pupil będzie miał mniejszą potrzebę „wyżywania się” kosztem wyposażenia domu. Łatwiej też zaspokoi naturalną potrzebę drapania z pomocą… drapaka.
A czy wasze koty chętnie korzystają z drapaków? Dajcie znać w komentarzach!
Polecane przez redakcję
Reklama
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined