27.12.2018
Kiedy należy zabrać kota do weterynarza?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Najprostsza odpowiedź - zawsze, gdy coś wzbudzi twój niepokój. Jakie objawy powinny cię zaalarmować?
fot. Shutterstock
Koty bardzo dobrze ukrywają choroby, dlatego czasami udajemy się do lecznicy weterynaryjnej, gdy jest już za późno. Sprawdź, kiedy zabrać kota do weterynarza. Poniżej przedstawiamy objawy, które powinny wzbudzić twój niepokój, a tym samym zainicjować wycieczkę z kotem do lecznicy.
Ból brzucha
Twój kot leży lub porusza się przykurczony, z łapami blisko brzucha, brzuchem blisko ziemi. Zamiast siedzieć w zrelaksowany sposób, przykuca. Chodzi wygięty w pałąk lub protestuje, gdy chcesz dotknąć jego brzucha lub wziąć na ręce – mimo iż zazwyczaj nie ma nic przeciwko. To możliwe objawy zakażenia dróg moczowych, chorych nerek, żołądka, zablokowania pasażu treści w jelitach, zakłaczenia, zatrucia lub krwawienia wewnętrznego.
Krwawienie
Kiedy zabrać kota do weterynarza? Jeśli u twojego pupila pojawi się nagle krwawienie z oczu lub uszu, bądź rana z pulsującą czy tryskającą krwią, nie zwlekaj – natychmiast zabandażuj ranę (w miarę możliwości) i niezwłocznie udaj się ze zwierzęciem do najbliższej lecznicy.
Nagła ślepota
Nie mówimy tu o kotach niewidomych od urodzenia czy wskutek urazu, lecz o nagłej utracie wzroku. Jeśli nasz dotychczas widzący kot zaczyna nagle wpadać na przedmioty, boi się chodzić – to może być zapalenie siatkówki lub jaskra. Potrzebna jest fachowa pomoc.
Trudności w oddychaniu
Jeśli twój kot ma świszczący oddech, trudniej mu oddychać, dusi się, szczególnie po zwiększonym wysiłku czy w stresie – to mogą być objawy astmy, chorób serca lub wstrząs anafilaktyczny (zagrażająca życiu nagła ostra reakcja alergiczna np. wskutek użądlenia przez osę). Od razu biegnij z nim do lecznicy.
Trudności w oddawaniu moczu
Jeśli zauważysz, że twój pupil chodzi do kuwety częściej niż zwykle, miauczy i marudzi przy oddawaniu moczu, siusia niewiele mimo „naprężania się”, wylizuje genitalia, lub nie może oddać moczu wcale – natychmiast udaj się z kotem do lekarza weterynarii – nagłe zatrzymanie moczu jest szczególnie niebezpieczne u kocurków. Z uwagi na specyficzną budowę przewodów moczowych są zagrożone zatkaniem cewki i zatruciem organizmu mocznikiem, co stanowi czynnik zagrożenia życia. Tu trzeba działać natychmiast. Inna możliwość – zapalenie pęcherza. Też wymaga fachowej pomocy i leczenia.
Kulenie lub niemożność obciążania kończyny
A także inny niż zwykle sposób poruszania się i zachowania. Koty instynktownie starają się ukryć swój ból – przenoszą ciężar ciała na sprawną łapę, odciążając chorą lub złamaną. Możliwe przyczyny to, oprócz złamania, zwichnięcia, infekcja, głębokie rany lub problemy z sercem.
Kiedy zabrać kota do weterynarza? Gdy ma napady padaczkowe
Trudno pomylić je z czymś innym – kot nagle bardzo miauczy, płacze, może mieć drgawki, prężyć się, tracić przytomność, „zwisać” jak szmatka – po czym po ataku wszystko wraca do normy. Napady drgawkowe mogą pojawić się zarówno przy padaczce, jak i zatruciu organizmu, chorobach serca, nerek czy FIPie. Należy poszukać wraz z lekarzem weterynarii przyczyn padaczki oraz wdrożyć odpowiednie leczenie w zależności od diagnozy.
Dezorientacja, przewracanie się
Może być objawem infekcji ucha środkowego, zaburzeń neurologicznych lub zatrucia.
Wymioty
Koty czasem wymiotują. Głównie kłaczkami połkniętymi podczas wylizywania się lub karmą – w przypadku zbyt łapczywego jedzenia zbyt dużych ilości pokarmu. Ale wymioty – bez związku z jedzeniem, bez kłaczków czy karmy, za to z krwią – są też jednym z objawów niewydolności nerek, chorób wątroby, zaburzeń trawienia, zatrucia, panleukopenii. Jeśli zaobserwujesz jeden lub więcej z powyższych objawów – nie czekaj, nie gdybaj, nie szukaj pomocy w internecie. Diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie badania kota oraz wywiadu z opiekunem, a czasem dodatkowych badaniach. Pamiętaj – lepiej udać się do lecznicy o jeden raz za dużo niż o raz za mało. W końcu w grę wchodzi zdrowie i życie twojego przyjaciela.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.11.2024
Czym najlepiej czesać kota i jak robić to prawidłowo?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jesień i wiosna to dwie pory roku, gdy nasze domowe koty intensywniej linieją. Jak sobie poradzić z wszechobecną sierścią i czym czesać kota?
undefined
28.11.2024
Kot chodzi własnymi drogami. Ile w tym prawdy?
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Skąd wzięło się powiedzenie, że kot chodzi własnymi drogami? Czy jest ono zgodne z prawdą? Przyjęło się mówić, że kot to samotnik, ale czy naprawdę tak jest?
undefined
21.11.2024
Szczekający kot? Czy koty w ogóle mogą szczekać?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty potrafią szczekać? A i owszem. I nie jest to zachowanie wyuczone od psów. Skąd bierze się szczekanie i co oznacza u kotów?
undefined