22.11.2017
Mamo, kup mi kota! Czy kot uczy dziecko odpowiedzialności?
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
„Mamo, kup mi kotka”. Prędzej czy później rodzice usłyszą te słowa z ust swoich pociech. Kot uczy dziecko pożytecznych umiejętności.
fot. Shutterstock
Jeśli zastanawiacie się, czy kot i dziecko to dobre połączenie, czym prędzej poznajcie zalety wspólnego dorastania kotów i mruczków. Kot uczy dziecko wielu pożytecznych umiejętności społecznych, empatii i zrozumienia. Jest świetnym towarzyszem zabaw i powiernikiem sekretów. Ale czy dzieci są odpowiednimi opiekunami dla zwierząt? Zapytaliśmy o to Monikę Dreger, psychologa z Warszawskiej Grupy Psychologicznej.
Czy zwierzę w domu ma dobry wpływ na wychowanie dziecka?
Zdecydowanie tak! Przed zakupem zwierzaka trzeba tylko wytłumaczyć dziecku, że posiadanie czworonoga w domu wiąże się z dużym obowiązkiem i odpowiedzialnością za nie.
Jeśli nie jesteśmy pewni czy maluch podoła, można mu najpierw kupić zabawkę typu tamagotchi, którym będzie się opiekowało, karmiło, bawiło. Będzie to pewnego rodzaju egzamin, czy dziecko jest gotowe do opieki nad prawdziwym kotem.
Jak przygotować dziecko na pojawienie się w domu zwierzaka?
Decyzja o posiadaniu kota, musi być wspólną decyzją całej rodziny. Dziecko musi mieć świadomość, że kot to żywa istota, że nie wolno mu dokuczać, że trzeba go pogłaskać czy przytulić, a gdy będzie chory, to trzeba podać lekarstwo. Dziecko musi otrzymać jasny i wyraźny obraz całej sytuacji. Należy pokazać mu co znaczą konsekwencja i systematyczność.
Dziecko wszystkiego uczy się od rodziców i bierze z nich przykład. Dlatego należy pokazać mu na czym polegać będą jego obowiązki i jak ma je wykonywać. Jeżeli kot karmiony jest suchą karmą, można żywienia zwierzaka powierzyć dziecku – żeby sypało jedzenie do miseczki, nalewało wody lub sprzątało po karmieniu. Jeżeli będzie sobie z tym dobrze rodziło, można stopniowo zwiększać przydział obowiązków.
Konieczna jest jednak konsekwencja i wytrwałość, którą trzeba pokazać i uświadomić dziecku. Rodzice nie mogą odpuścić, bo jeżeli to zrobią – prawdopodobnie dziecko również zaniedba obowiązki.
Kot uczy dziecko odpowiedzialności. W jaki sposób?
Należy tłumaczyć, że kot to żywa istota, że o zwierzę trzeba dbać, tak jak rodzice dbają o dziecko. Młody człowiek musi wiedzieć, że jest w ten sam sposób odpowiedzialny za swojego czworonoga. Że zwierzę to nie chwilowy kaprys, ale zobowiązanie na ładnych kilka lat.
Jaki wiek dziecka jest najlepszy do opieki nad zwierzęciem?
Od trzeciego roku życia dziecko posiada już pewną świadomość i można mu spokojnie powierzać pewne obowiązki. Dzieci w wieku szkolnym są już całkowicie gotowe do bycia właścicielem kota.
A jeżeli dziecko się znudzi swoim podopiecznym?
Jeżeli nie pomogą tłumaczenia i rozmowy, opiekę musi przejąć jedno z rodziców. Warto jednak np. przy karmieniu kota prosić dziecko o pomoc. Będzie to rodzaj zachęty do dalszej opieki nad czworonogiem.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
27.09.2023
Najczęstsze przyczyny kaszlu u kota. Jak leczyć kota, który kaszle?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Twój kot wydaje z siebie dziwne dźwięki, które nieco przypominają charczenie i pojawiają się napadowo? Jest duże prawdopodobieństwo, że to kaszel. U kota nie zdarza się często, ale zawsze powinien wzbudzić naszą czujność.
undefined
25.09.2023
Plecak dla kota – tak czy nie?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Podoba się ludziom, ale co z kotami? Czy modny plecak zamiast tradycyjnego transporterka to na pewno dobry pomysł?
undefined
16.09.2023
Jak karać kota i go do siebie nie zrazić?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Karanie kota poprzez bicie czy krzyczenie jest niedozwolone. Jak więc ukarać nieposłusznego zwierzaka i odnieść sukces w jego wychowaniu?
undefined