03.10.2018
Dlaczego koty lubią wchodzić pod kołdrę?
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przeszukałeś cały dom, a kota wciąż nigdzie nie widać? Zaczynasz nawoływać, ruszać ulubioną zabawką i w akcie desperacji wyciągasz jego ulubione przysmaki. I nagle… bingo!
fot. Shutterstock
Nagle zauważasz, że spod kołdry wystają wyciągnięte łapki mruczka. To na dźwięk ulubionych smakołyków obudził się, przeciągnął i postanowił wyjść ze swojego ukrycia, czyli… spod narzuty. Dlaczego kot wchodzi pod kołdrę? Przecież my, znajdując się pod nią, nie wytrzymalibyśmy zbyt długo. No cóż, co innego mruczki – one mają swoje specjalne powody. Niektóre z nich śmiało można nazwać „kołderkowymi kotami”. Oczywiście nie wszystkie tygryski wchodzą pod kołdrę. Są i takie, które zdecydowanie bardziej preferują na niej leżeć, niż znajdować się pod spodem.
W poszukiwaniu ciepła
Koty są zdecydowanie ciepłolubne. W ciepłe dni chętnie korzystają z promieni słonecznych, wygrzewając się na tarasie, parapecie czy w każdym innym miejscu, gdzie dociera słońce. A kiedy go zabraknie, to szukają innego sposobu, by się ogrzać. Niektóre koty preferują kaloryfery, inne włączone laptopy, a jeszcze inne narzutę.
Zatem koty wchodzą pod kołdrę z tego samego powodu, co my – aby się rozgrzać. Zwłaszcza gdy na dworze jest coraz bardziej mokro, a termometry wskazują niższe temperatury.
Dlaczego kot wchodzi pod kołdrę? Bo chce być blisko ciebie!
Ten, kto twierdzi, że koty nie są w stanie nawiązać ze swoim opiekunem bliskiej relacji, ten… nie wie nic! Koty potrafią okazywać nam sympatię na wiele różnych sposobów. Jeśli łączy cię z twoim kotem niesamowita więź, to będzie chciał być blisko ciebie. A skoro ty dużo czasu spędzasz w łóżku, to mruczek z przyjemnością do ciebie dołączy. Co więcej, wchodząc pod kołdrę, jest mu nie tylko ciepło, ale jest przy tobie tak blisko, jak to tylko możliwe.
By poczuć się bezpiecznie
Kot, wchodząc pod kołdrę, może tworzyć swoją własną bezpieczną bazę i wydzielić kawałek miejsca, gdzie nikt mu nie przeszkadza. Być może chowa się przed innym kotem, który jest w domu, by zaznać odrobinę spokoju. Całkiem prawdopodobne, że podoba mu się też ciemność. Szczególnie lękliwe mruczki, które boją się różnych nagłych i głośnych odgłosów (np. burzy, fajerwerków), mogą chętnie chować się pod kocem.
Co więcej, może to być też jego punkt obserwacyjny – wystawiając pyszczek spod kołdry (tak, kot myśli, że skoro tułów jest schowany, to nikt go nie widzi), po cichutku obserwuje, co dzieje się w pobliżu.
Dla zabawy
Koty uwielbiają się chować, ale też i uwielbiają się bawić. Łóżko, kołdra czy kot wydają się być dla kota czymś naprawdę fajnym. Większość kotów reaguje też na ruszające się pod narzutą palce. Zaczynają na nie skakać, czasami lizać, a w najgorszym wypadku po prostu gryzą – no cóż, trzeba było leżeć nieruchomo. Kiedy kot wejdzie pod kołdrę, to zaczyna się zabawa na całego!
Jeśli chowaniu się kota pod jakąkolwiek narzutą nie towarzyszą inne niepokojące objawy, to nie masz się czym martwić. A czy twój kot wchodzi pod kołdrę?
Jako redaktorka SEO pragnę przenieść mruczące treści na szczyt internetowej kuwety. O tym, że każde „miau” ma znaczenie, wiem od wąsatej ekspertki – Fiony. Po godzinach buduję świat z Lego, nurkuję w książkach i kołyszę się w rytm życia.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined