28.02.2017
Zaginione koty odnajdują się rzadziej niż psy
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak przynajmniej twierdzą naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań. Dlaczego tak jest?
Got uciekł z domu
Psy lepiej zabezpieczone
Po pierwsze – dzięki edukacji i akcjom promującym znakowanie domowych zwierząt, obecnie większość psów posiada wszczepiony pod skórę elektroniczny czip z unikatowym numerem. Numery czipów rejestrowane są w międzynarodowych i krajowych bazach zwierząt czipowanych wraz nazwiskami i danymi kontaktowymi właścicieli.
Czipowanie kotów, choć coraz popularniejsze, nie jest jeszcze powszechną praktyką. O ile jest to standardem np. w większości polskich schronisk, sami opiekunowie nie widzą potrzeby znakowania kotów niewychodzących. Jeśli już, chętniej oznakowują mruczki wychodzące jako bardziej narażone na zaginięcie. Niesłusznie.
Jak pokazuje doświadczenie, domowy piecuch może wymknąć się niepostrzeżenie drzwiami wyjściowymi lub oknem, może uciec podczas transportu do lecznicy lub wyjazdu. Mogą wydostać się przez lufcik lub szparę w oknie. Takie przypadki wcale nie należą do rzadkości.
Po drugie – właściciele psów szybciej spieszą swoim pupilom na pomoc.
Po trzecie – widząc wałęsającego się luzem psa, odruchowo zakładamy, że jest czyjś i szukamy jego właściciela. W przypadku chodzącego luzem kota większość osób pomyśli o nim nie jako o kocie wychodzącym, będącym na codziennym spacerze, lecz – potraktuje jako kota bezdomnego, szczególnie jeśli nie jest zaczipowany, zacznie go dokarmiać, przygarnie go lub zacznie szukać mu nowego domu.
Zgodnie z wynikami badań, do odnalezienia dochodzi w przypadku 71 proc. zgubionych psów (analizowano dane z miejscowości Dayton w Ohio) i tylko 53% kotów.
Linda Lord z Uniwersytetu Stanowego Ohio przeprowadzała wywiady z osobami, które zamieściły ogłoszenia o zaginięciu zwierzęcia w lokalnej gazecie.
Odkryła, że właściciele psów kontaktowali się i odwiedzali schroniska szybciej niż posiadacze mruczących pupili.
Ponad połowę psów odnajdowano w miejscowych schroniskach dla zwierząt. Natomiast dwie trzecie kotów samodzielnie wracało do domów (Journal of the American Veterinary Medical Association).
Jak szukać zagubionego kota
Jeśli – odpukać – kot nie wróci do domu ze spaceru, zacznijmy jak najszybciej poszukiwania. Odwiedźmy miejskie schronisko dla zwierząt, powieśmy tam ogłoszenie o poszukiwanym mruczku, rozwieśmy ogłoszenia w pobliskich sklepach, lecznicach, na słupach ogłoszeniowych. Zamieśćmy też wersje elektroniczne ogłoszeń (strona schroniska, lokalnych fundacji pro zwierzęcych, portale kocie i fan page), odwiedzajmy też schronisko co kilka dni.
Koty potrafią odnaleźć się nawet po kilku miesiącach lub latach od zaginięcia.
Lepiej jednak nie liczyć na łut szczęścia i czipować koty, niezależnie od tego, czy są wychodzące czy też nie.
Warto też pamiętać o aktualizacji naszych danych kontaktowych w bazie zwierząt czipowanych, za każdym razem, gdy zmieniamy numer telefonu lub miejsce zamieszkania.
Szansę na szybkie odnalezienie pupila zwiększa też adresówka z widocznym od razu numerem kontaktowym telefonu (pod warunkiem, że kot nie zgubi obroży z nią).
Jeśli mamy kota typowo domowego, którego nie wypuszczamy na zewnątrz, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okien, także tych uchylnych. Sprawdzajmy co roku na wiosnę stan siatek, rybackie i polietylenowe, także wzmacniane, trzeba wymieniać co kilka lat.
Nie ma nic lepszego niż profilaktyka.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined