14.04.2022
Krew w kociej kupie! Co robić?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Co robi krew w kociej kupie? Prawidłowy stolec kota jest suchy, a nasz czworonożny przyjaciel wypróżnia się codziennie lub co dwa dni.
fot. Shutterstock
Krew w kociej kupie to bardzo niepokojący objaw świadczący o problemie zdrowotnym zwierzaka. Może być przyczyną wielu przypadłości i nigdy nie należy go lekceważyć.
Krew w kociej kupie – przyczyny
Krew w kuwecie zawsze powinna skłonić nas do wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Nawet jeśli zauważysz całkiem niewiele krwi – kontakt z lekarzem weterynarii jest wskazany. Może to bowiem być symptomem wielu chorób rozwijających się w organizmie naszego pupila. Krew może być bezpośrednim objawem konkretnego schorzenia, bądź pośrednim jego powikłaniem. Z jakiego powodu krew pojawia się w kocim kale? Przyczynami mogą być między innymi:
- choroby wywołane przez pasożyty wewnętrzne (kryptosporidoza, giardia);
- stany zapalne jelit w tym IBD;
- choroby wątroby;
- choroby nerek;
- schorzenia trzustki;
- choroby tarczycy;
- nowotwory;
- chłoniaki;
- polipy przewodu pokarmowego;
- owrzodzenia;
- uporczywe zatwardzenia;
- zapalenia na tle zakaźnym wywołane przez bakterie;
- zapalenia na tle zakaźnym wywołane przez wirusy;
- nietolerancje i alergie pokarmowe;
- zatrucie toksynami;
- uszkodzenie mechaniczne.
Jak widzisz, potencjalnych przyczyn krwawienia u kota jest bardzo dużo. By stwierdzić, która dotyczy twojego podopiecznego, konieczne będzie wykonanie badań. Niezależnie od okoliczności krew w kocich odchodach zawsze oznacza coś niewłaściwego.
Dwa rodzaje krwawej kupy
Stolce smoliste (melaena) – charakteryzują się ciemnym/czarnym zabarwieniem, spowodowanym domieszką denaturowanej krwi. Krew może pochodzić z początku przewodu pokarmowego lub z układu oddechowego.
Stolce krwawe (hematochezja) – obecność w kale świeżej (czerwonej) krwi na skutek krwawień pochodzenia jelitowego, np. z tylnego odcinka przewodu pokarmowego lub silnych krwotoków z wyższych odcinków.
Zwróć uwagę na pozostałe objawy
Wydalanej krwi może towarzyszyć szereg innych problemów, na które również należy zwrócić uwagę. Problemy z wypróżnieniem się, gorączka, wymioty, bolesny brzuch, niechęć do jedzenia, ogólna apatia i ukrywanie się, agresja – to objawy, które zawsze stanowią podstawę do wizyty u lekarza. Pamiętaj, że u kotów wychodzących trudno kontrolować jakość odchodów, dlatego powinieneś być szczególnie wyczulony na inne ewentualne objawy pogorszonego stanu zdrowia.
Leczenie
Krew w kociej kupie jest na tyle poważnym objawem, że absolutnie odradza się domowe leczenie wątpliwymi sposobami. Nie znając przyczyny krwawienia, nie jesteśmy w stanie skutecznie mu zaradzić. Zresztą prawidłowa diagnoza jest konieczna do tego, aby móc leczyć prawdziwą przyczynę. Z krwią w kale naprawdę nie ma żartów.
Najlepsze, co możesz zrobić, widząc krew w kociej kuwecie, to zabrać zwierzaka do specjalisty! Im szybciej, tym lepiej. Dlatego nie zwlekaj „do następnego razu”, nie sprawdzaj, czy to się powtórzy. Krew jest sygnałem, że w organizmie kota coś się popsuło. Szybka reakcja zawsze zwiększa szansę na udane leczenie.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Mój kot jest jedynakiem. Czy można zaprzyjaźnić go z drugim kotem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Pewnego dnia dochodzisz do wniosku, że jeden kot w domu to za mało. Czy adopcja drugiego kota to dobry pomysł?
undefined
08.10.2024
Koci pazur – czyli wszystko co tyczy się kociego manicure i nie tylko
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy ktokolwiek wyobraża sobie kota bez pazurów? Ten atrybut jest nieodłączną częścią naszego małego drapieżnika.
undefined
07.10.2024
Do czego przydaje się soda w kocim domu?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mamy ją w domu wszyscy. Jest skuteczna, tania, bezpieczna i… wciąż niedoceniana. Do czego przydaje się soda w kocim domu?
undefined