04.08.2018
7 porad dla opiekunów nieśmiałych kotów. Jak przełamać ich niepewność?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chcesz pomóc swojemu kotu przezwyciężyć nieśmiałość? Mamy na to kilka sposobów.
Fot. Shutterstock_
Niezależnie od tego, czy masz z natury strachliwego kota, czy dopiero co go zaadoptowałeś i mruczek jeszcze nie czuje się najlepiej w swoim nowym domku (a może przeżył traumę i próbujesz go z niej wyciągnąć?), to jeśli chcesz pomóc swojemu przyjacielowi przezwyciężyć niepokój, mamy na to kilka sposobów. Oto kilka rad jak odpowiednio i skutecznie to przeprowadzić. Dzięki nim nieśmiały kot może stać się o wiele pewniejszym i odważniejszym.
1. Nieśmiały kot? Zrozum, że to nie twoja wina
Wprowadziłeś kota w swoje życie z bardzo dobrymi intencjami, zrobiłeś wszystko według profesjonalnych wskazówek, przewróciłeś swój świat do góry nogami, przygotowałeś wszystko, co kociak mógłby potrzebować. A ten i tak od dwóch dni siedzi pod łóżkiem? Nie martw się, wyjdzie. Najważniejsze, żeby oswajał się w swoim własnym tempie.
2. A może jednak twoja?
A może jednak nie wszystko przebiega tak, jak powinno? Może maluch został zabrany z gniazda zbyt wcześnie? To dla niego nie lada trauma. Nie próbuj oswajać go na siłę, to jedynie pogorszy sprawę. Nie wyciągaj z kryjówek ani nie głaszcz, gdy wyraźnie nie ma na to ochoty. To samo dotyczy kotów, które mieszkają z tobą już od dłuższego czasu. Nigdy nic na siłę. Kot chce siedzieć w kryjówce? Niech siedzi. Tylko spokój może przekonać go, że jest bezpieczny.
3. Małe kroczki
Nieśmiały kot poradzi sobie lepiej, jeśli na początek zapozna się z niewielką przestrzenią. Najlepiej, aby pachniało tam znajomymi zapachami i było wiele miejsc, w których potencjalnie można ukryć się w razie zagrożenia. Jeśli więc kotek dopiero się do ciebie wprowadził, weź jakąś szmatkę z jego gniazda – niech pachnie jego mamą. Jeśli się przeprowadziłeś – daj przeniknąć starym zapachom w nowych miejscach. Mogą to być twoje ubrania albo ulubiony kocyk kota.
4. Ciiiiii
W kocim domu powinno być cicho i spokojnie. Oczywiście bez przesady, nie mamy tu na myśli całodniowej, grobowej ciszy. Jednak koty mają bardzo wrażliwy słuch. Głośne dźwięki je stresują, a strachliwego kota – przerażają. Głośna muzyka, latające garnki, wszędobylski chaos – to dla kota tykająca bomba! Kot lubi natomiast coś innego – brzmienie spokojnego głosu. Mówiąc do niego w ten sposób, możesz ukoić jego nerwy. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z dzieckiem, które potrzebuje pocieszenia.
5. Jedzenie – kot zawsze jest na TAK, wykorzystaj to
Jedzenie to świetny sposób na zdobycie kociego zaufania i wpłynięcie na jego nieśmiały charakter. Nawet najbardziej skrytego kota można zdobyć dzięki smaczkom i nie ma w tym niczego złego, dopóki kontrolujemy przyswajane przez mruczka kalorie. Koty mają małe żołądki – powinny jeść mało a często. Jednak większość frykasów charakteryzują się mało dietetycznym składem. Podczas karmienia zawiązuje się więź między zwierzakiem a opiekunem. Kot to istota uwarunkowana na korzyści, w związku z czym, dając mu jeść – stajesz się jego przyjacielem. Wykorzystaj to!
6. Pozwól nieśmiałemu kotu decydować samemu
Kiedy twój nieśmiały kot wysunie w końcu głowę z kryjówki, nie spiesz się, aby go dotknąć. Wyciągnij rękę i pozwól kotu samemu zadecydować, czy już czas na przełamanie lodów. Z pewnością będzie chciał ją najpierw obwąchać, zanim dopuści do pogłaskania. Jeśli kot będzie wiedział, że ma kontrolę nad biegiem wydarzeń – z pewnością da mu to odrobinę więcej pewności.
7. Feliway – rozwiązanie doskonałe?
Jedną ze sprawdzonych metod, dzięki którym koty czują się pewniej i spokojniej, są feromony. Koty produkują je same, gdy czują się bezpiecznie. Jeśli jednak tak nie jest, ich wydzialenie zostaje zatrzymane. Dyfuzor Feliway jest formułą imitującą feromony wytwarzane przez koci pyszczek. To produkt oparty na naturalnych składnikach. Pomaga w akceptacji nowego terenu, nowego członka rodziny, weterynarza. Stosowany w celu złagodzenia objawów stresu i oznak niepokoju u kota, pomaga kotu rozluźnić się i pozwala mu czuć się bardziej komfortowo. Preparatem można popsikać mieszkanie, ludzi i wszystko to, czego kot nie akceptuje.
A czy tobie udało się oswoić nieśmiałego kota? Może masz więcej porad i wskazówek? Podziel się nimi w komentarzach.
Polecane przez redakcję
Reklama
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
30.11.2023
10 porad, jak stać się lepszym opiekunem dla kota
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Dbasz o swojego pupila jak najlepiej – jest w końcu twoim oczkiem w głowie. Czy możesz coś zrobić, żeby lepiej się o niego troszczyć? Sprawdź naszą listę i poszukaj inspiracji na to, jak stać się lepszym opiekunem dla kota!
undefined
29.11.2023
Kiedy na zewnątrz jest za zimno dla kota? Sprawdźmy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ma futro, więc sobie poradzi? To szkodliwy mit. W rzeczywistości kotu też może być zimno i wcale nie trzeba do tego bardzo niskiej temperatury! Sprawdź, co warto o tym wiedzieć, zanim wypuścisz kota na dwór.
undefined
16.11.2023
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Garść praktycznych porad
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak stworzyć optymalne warunki dla kota i uczynić naukę korzystania z kuwety przyjemnym doświadczeniem dla obu stron?
undefined