27.03.2019
Obce kocury znaczą mój taras moczem!
Beata Leszczyńska
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
fot. Shutterstock
Witam,
mamy dwie kotki, w tym jedna 4-letnia i jedna roczna. Zaznaczam, że obie są wysterylizowane. Mamy piękny taras na który przychodzą nam 4 kocury i regularnie sikają! Znaczą teren na elewacji, na drzwiach i nawet czasami jak sąsiad nie zamknie drzwi od klatki to sikają na klatkę! Coś strasznego! Mam dość szorowania i ciągłego pilnowania. Zwyczajny środek w sprayu nie działa, nadal sikają. Pomocy! Jestem w ciąży, zaczyna być ciepło i chciałabym móc posiedzieć sobie na tarasie w normalnych warunkach. Mamy pieska kundelka, który mieszka też z nami i zawsze stara się gonić te obce kocury, ale jak jest w domu to i tak wchodzą na podwórko no i sikają. Ratunku! Nie znamy właścicieli tych kocurów.
Pozdrawiam serdecznie
Daria
Pani Dario,
problem opisywany przez Panią nie jest problemem behawioralnym i nie da się go rozwiązać inaczej niż przez kontakt z opiekunami tych przychodzących kotów. Koty to zwierzęta terytorialne, które regularnie, po kilka razy dziennie sprawdzają co się dzieje na ich terytorium. I jeśli są tam inne koty, będą przychodzić i obserwować.
Niestety dla nas, jedną z form komunikacji między kotami jest komunikacja chemiczna, czyli np. znakowanie terenu za pomocą moczu. Mocz niekastrowanych kocurów zawiera bardzo specyficzne i bardzo nieprzyjemnie pachnące dla ludzi składniki i tego nie zmienimy inaczej niż kastrując tych osobników. Więc to co Pani może zrobić, to zlokalizowanie opiekuna tych kotów, co nie będzie trudne, bo wystarczy popytać wśród sąsiadów i zgłoszenie mu problemu. Tutaj muszą dogadać się ludzie, bo koty prezentują całkiem normalne, choć dla nas nieprzyjemne pod względem zapachu zachowanie.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined
25.06.2025
Kot ma ciągle opuszczony ogon – dlaczego go nie podnosi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeśli ogon twojego kota jest stale opuszczony, zastanów się, czy twój pupil nie boryka się z jakimś problemem. Ciągłe trzymanie ogona w pozycji „przypodłogowej” może mieć wiele niebezpiecznych przyczyn!
undefined