23.12.2013
Poradnik świąteczny dla kota – pół żartem, pół serio
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Święta, święta… jak odnajdują się w gorączce przedświątecznych przygotowań koty? Jak pogodzić tradycję z obecnością kota w domu? Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę.
fot. YouTube
Święta, święta… jak odnajdują się w gorączce przedświątecznych przygotowań koty? Jak spędzić ten czas bezpiecznie i rodzinnie? Jak pogodzić tradycję z obecnością kota w domu? Jak zadbać o ludzką i kocią rodzinę? Przygotowaliśmy dla Was małą ściągawkę.
Większość kotów zdaje się uważać ten czas za pełen niebywałych atrakcji – te wszystkie świecące cacuszka wyjmowane z pudełek i bez sensu mocowane na drzewku, które nagle pojawiło się w domu; nowe zapachy, krzątający się ludzie. Istna rewolucja. Koty pomagają, jak mogą. A jeśli przyłapiecie swojego mruczka śpiącego na laptopie, nie dajcie się zwieść niewinnemu zaspanemu spojrzeniu – kot zdążył już obejrzeć pewien filmik na KotoYouTube i odpoczywa przed wprowadzeniem w życie rad z kociego poradnika na święta:
Śmiech to zdrowie. W dostarczaniu tego prezentu swoim Dużym koty są mistrzami.
Ale bardziej na serio – czy są jakieś zwyczaje, które możemy bezpiecznie dzielić z naszymi pupilami? Oczywiście! O niektórych mozecie przeczytać TUTAJ. Inspirowanie się i naśladownictwo wskazane 🙂
Choinka w kocim domu – możliwe? Jak najbardziej – o ile tylko pomyślimy zawczasu, jak ją przygotować – KLIK.
Jest jeszcze kilka zasad świątecznego BHP, które każdy szanujący się kociarz znać musi. Najważniejsze to:
– poinsecja (gwiazda betlejemska) jest trująca dla kotów. Podobnie jemioła i iglaki. Jeśli nasz mruczek ma tendencje do podgryzania roślinek, lepiej udekorujmy dom sztucznymi poisecjami i choinkami. Jemiołę powieśmy wysoko, by była niedostępna dla ciekawskich kocich mordek.
– choinka powinna być umocowana stabilnie. Unikajmy dekorowania jej anielskimi włosami – stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów! Jeśli je zjedzą, tylko operacja może (lecz nie musi) uratować życie kotu.
– nie pozostawiajmy palących się świeczek pod naszą nieobecność – mrugające płomienie będą zachęcać kota do skoku na świeczkę i pożar gotowy
– uwaga na kable od lampek choinkowych – dobrze je ukryjmy przed kotem, psiknijmy gorzkim środkiem zniechęcającym przed gryzieniem
– nie przekarmiajmy kota; kocia dieta powinna być w ten szczególny czas taka sama, jak zazwyczaj. Pamiętajmy też – i uprzedźmy gości – by nie dokarmiali kota potrawami ze świątecznego stołu, mogą kotu zaszkodzić
– nie pozostawiajmy luzem tasiemek, sznurków, wstążek i folii po rozpakowanych prezentach. Możemy za to pozostawić papiery i kartonowe pudełka – dla kotów będą zdecydowaną atrakcją (liczmy się z koniecznością dodatkowej porcji sprzątania).
Święta Bożego Narodzenia to czas radości i niespodzianek, spotkań rodzinnych, ale i nerwów. Oby tego ostatniego było jak najmniej, a dominowała atmosfera pełna ciepła, bliskości, bezpieczeństwa i życzliwości.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
17.09.2024
Ludzkie zachowania, które są stresujące dla kota – ty też tak robisz?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Niejeden opiekun nie zdaje sobie sprawy, że nieświadomie stresuje swojego kota.
undefined
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined