06.11.2018
Uraz ogona to poważny problem. Co robić, gdy dojdzie do złamania?
Nikoletta Parchimowicz
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy dojdzie do złamania?
fot. Shutterstock
Koci ogon nie jest elementem ozdobnym – spełnia bardzo wiele funkcji w życiu zwierzęcia. To narząd komunikacyjny i barometr uczuć. Pomaga zachowywać równowagę, dzięki której koty są mistrzami gracji. Stanowi dodatkową ochronę, potrafi ogrzać w zimny dzień. Tak naprawdę stanowi o kociej naturze. Jednak zdarza się, że z natury ciekawski kot znajdzie się w złym miejscu i o złej porze i dochodzi do uszkodzenia tego ważnego narządu. A złamany ogon u kota to poważny problem.
Złamany ogon u kota
Kocie ogony są niestety w dość wysokim stopniu narażone na urazy i złamania. Są zbudowane, w zależności od rasy, nawet z 28 kręgów. Każdy z nich może być narażony na deformację. U niektórych ras, np. u manxa, brak ogona jest wyznacznikiem wyjątkowości, lecz dla reszty kita to prawdziwy skarb. Problemy związane z jego obniżoną sprawnością mogą w znacznym stopniu skomplikować kotu życie, a na pewno pogorszyć jego jakość.
Przyczyny urazu mogą być bardzo różne. Przytrzaśnięcie, wypadek, nieudany skok, rana po walce, bądź ataku innego zwierzaka, infekcja. Oczywiście w większym stopniu na takie sytuacje narażone są koty wychodzące, jednak te mieszkające w mieszkaniach również nie są całkowicie wolne od ryzyka. Dlatego szczególnie uważajmy podczas zamykania drzwi, szuflad, patrzmy pod nogi, by kot nie wetknął swojej kity pod nasz obcas. Uwrażliwiajmy dzieci, by z kotem obchodziły się delikatnie. Ogon może ulec uszkodzeniu nawet w wyniku zwykłego szarpnięcia.
Co robić, gdy kot doznał urazu ogona?
Nie zawsze musi dojść do złamania. Czasami ogon ulega mniej groźnemu uszkodzeniu. Jednak gdy widzimy, że kot nie zachowuje się naturalnie, wciąż wylizuje ogon, miauczy, bądź czuje się nieswojo zbyt długo po wypadku, należy niezwłocznie udać się do przychodni weterynaryjnej. Nigdy nie stwierdzaj sam, czy doszło do złamania, czy do innego urazu. Za twoją pomyłkę kot może słono zapłacić.
Lekarz oceni skalę uszkodzeń, robiąc profesjonalne prześwietlenie. W przypadku złamania nie zawsze trzeba usztywniać ogon. Czasami wystarczy ułożenie kręgów i owinięcie ogona bandażem. Kość zrośnie się samoistnie – kotu trzeba będzie tylko podawać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Oznaki złamanego ogona
- ogon opada bezwładnie,
- brak ruchu ogona,
- ból lub nadwrażliwość,
- nienaturalne skręcenie ogona,
- guz w ogonie,
- obrzęk.
Amputacja ogona
Jeśli jednak sytuacja jest poważniejsza, możliwe, że będzie trzeba dla dobra kota usunąć fragment ogona. Czasami niezbędna będzie jego całkowita amputacja. To bardzo przykre, ale gdy już do tego dojdzie, zachowajmy spokój. Gdy okres rekonwalescencji się skończy, kot doskonale poradzi sobie w nowej sytuacji. Nauczy się żyć bez ogonka i będzie mógł funkcjonować normalnie. Jedynie z początku może odczuwać zmianę, jaka zaszła w jego życiu. Mogą pojawić się problemy z chodzeniem, zachowaniem równowagi i załatwianiem się, jednak to szybko minie. Miejmy w tym czasie dla naszego pupila szczególnie wiele troski i cierpliwości.
Koty bez ogonów dają sobie radę, jednak nie powinny być kotami wychodzącymi – właśnie ze względu na utratę możliwości utrzymywania równowagi, która jest niezbędna podczas polowań, czy ucieczek.
Złamany ogon u kota to poważny problem. Nigdy nie należy bagatelizować żadnego urazu tego organu. Uszkodzenia kocich ogonów zdarzają się dość często, jednak nawet z trudnego złamania można wyjść dzięki profesjonalnej pomocy weterynarza. Nie wolno czekać aż kot „sam się wyliże”. Zaniedbanie może doprowadzić do kalectwa, zakażenia, a w skrajnych sytuacjach nawet do śmierci zwierzaka.
Miłośniczka kotów, catsitterka, behawiorystka. Piszę o kotach od wielu lat. O ich naturze uczę się natomiast, odkąd pamiętam. Czuję z kotowatymi niesamowitą więź i porozumienie.
Zobacz powiązane artykuły
12.09.2024
Gdy twój kot ma cię dość! Kocie sygnały, których nie powinieneś ignorować
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Kot mówi do nas całym swoim ciałem. Czy dobrze rozumiemy jego mowę? Oto kilka kocich sygnałów, które nie zawsze znajdują zrozumienie.
undefined
05.09.2024
Jak koty rozmawiają między sobą?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kocia mowa to podstawowe narzędzie komunikacji z opiekunem, ale tez z innymi zwierzętami. Czy wiesz, w jaki sposób koty rozmawiają ze sobą?
undefined
27.08.2024
Co zrobić, gdy koty się biją?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jak się zachować, gdy widzisz bijące się koty? Reagować, rozdzielać, a może brać nogi za pas?
undefined