29.08.2022
Zamieszaj w kociej misce! Jak włączyć nową karmę w dietę kota?
Agata Kufel
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój mruczek chce jeść tylko jedną karmę i nic poza tym? Podpowiadamy, jak możesz spróbować urozmaicić jego menu, nie ryzykując, że się obrazi. :)
Fot. Shutterstock
Jeżeli kupujesz kocią karmę, to wiesz, jak ogromny jest wybór – producenci oferują dziesiątki rodzajów i smaków, w sklepach dosłownie co chwilę pojawiają się jakieś nowości. Aż kusi, żeby wziąć coś na próbę, prawda? Tymczasem twój kot… wcale nie jest zainteresowany nowinkami. Od miesięcy je to samo, a na wszelkie zmiany w misce reaguje strajkiem głodowym. Brzmi znajomo? Cóż, to częsty scenariusz.
Choć trudno nam to zrozumieć, wiele kotów domowych ma swój ulubiony rodzaj karmy i może jeść ją latami. Nie ma dowodów, by to było niezdrowe, choć część naukowców zwraca uwagę, że w naturze kocia dieta jest bardziej urozmaicona. Problem może się pojawić wtedy, gdy ulubiona karma się skończy i akurat nie będzie jej w sklepie albo – co też może się zdarzyć – po prostu zniknie z rynku. Biorąc to wszystko pod uwagę, warto od czasu do czasu zachęcać kota do drobnych zmian i poszerzać jego kulinarne horyzonty. Trzeba to jednak robić umiejętnie!
O tym musisz pamiętać, gdy zmieniasz koty karmę
Zdrowie i komfort twojego kota są najważniejsze – aby je chronić, koniecznie przestrzegaj poniższych zasad.
Zmiany wprowadzaj powoli
Kotu zasmakowała nowa karma? Świetnie, ale nie rezygnuj od razu ze starej – zastępuj ją stopniowo. Układ pokarmowy pupila musi się przyzwyczaić do nowości. Nagła zmiana spowoduje problemy z trawieniem.
Nigdy nic na siłę
Kota nigdy NIE WOLNO głodzić – jeśli uparcie nie chce jeść jakiejś karmy, daj mu to, co lubi. Branie na przeczekanie nie ma sensu (mruczki są uparte) i jest bardzo niebezpieczne. Nawet krótkotrwała głodówka prowadzi u kota do uszkodzenia wątroby!
Kot choruje? Nie kombinuj!
Jeśli twój kot ma jakiekolwiek problemy ze zdrowiem (np. cukrzycę, kłopoty z nerkami, cierpi na niewyjaśnione biegunki), to każda, nawet najmniejsza zmiana w jego diecie musi się odbywać za zgodą i pod kontrolą weterynarza. Eksperymenty na własną rękę są w takich wypadkach absolutnie zakazane!
Pora na degustację. Smacznego!
Jak namówić mruczka, by spróbował nowych smaków? Oto kilka wskazówek.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Dzieciństwo i dojrzewanie kota to czas kształtowania się jedzeniowych preferencji. Kocie młodziaki są bardziej otwarte na nowości. Chętniej próbują nowych smaków i konsystencji, oswajają się z nimi i wybierają ulubione. Dlatego, jeśli masz w domu malucha, to od początku staraj się zapoznawać go z różnymi opcjami, by w przyszłości akceptował więcej niż jedną pozycję z układanego przez ciebie menu.
Nie kij, lecz marchewka
Kupiłeś nową karmę i natychmiast podajesz ją kotu zamiast starej? To prosta droga do… buntu. Spróbuj inaczej: daj kotu to, co zwykle. Jednocześnie obok miski postaw dodatkowy talerzyk i wyłóż na niego łyżeczkę nowego pokarmu. Nie zrażaj się, jeśli mruczek nie zechce od razu spróbować – cierpliwie powtarzaj ten manewr przez kilka dni. Jest duża szansa, że ciekawość zwycięży i kot zdecyduje się na degustację.
Zaoferuj nowe… tekstury
Spróbuj pokazać swojemu mruczkowi, że świat nie kończy się na jego ulubionym daniu. Może mięsne kawałki w aromatycznym sosie? Albo lekki pasztet? A może fileciki w delikatnej galaretce? Sięgaj po karmy o różnych konsystencjach, jednocześnie wybierając smaki możliwie zbliżone do tego, który twój kot lubi najbardziej.
Spróbuj na ciepło
Zapach jedzenia ma dla kota duże znaczenie – aromatyczny posiłek często jest postrzegany jako bardziej apetyczny. Spróbuj to wykorzystać i lekko podgrzej nową karmę w kuchence mikrofalowej. A nuż da się skusić?
Korzystaj z pakietów próbnych
Eksperymentuj i proponuj swojemu kotu karmy różnych producentów. Grunt, by miały dobry skład i odpowiadały jego potrzebom zdrowotnym. Wiele marek oferuje karmę w minipuszkach i małych saszetkach – w sam raz na spróbowanie. Możesz też mieszać smaki, by stopniowo odkryć, co działa na twojego pupila.
Zobacz powiązane artykuły
19.01.2025
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Czy człowiek może zarazić się robakami od kota? I czy robaki od kota są groźne dla ludzi? Sprawdź, czy musisz zachować ostrożność, jeśli twój kot jest zarobaczony!
undefined
17.01.2025
O czym mogą świadczyć rozszerzone źrenice u kota?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
„Kocie, dlaczego masz takie wielkie oczy?” Sprawdź, dlaczego kot ma rozszerzone źrenice i kiedy może to oznaczać chorobę.
undefined
07.01.2025
Brzydki zapach z pyszczka kota – dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Brzydki zapach z kociego pyszczka to częsty problem zgłaszany przez opiekunów mruczków. Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? I co może pomóc na śmierdzący oddech kota?
undefined