10.11.2022
Zatwardzenie u kota – z czego wynika i jak sobie z nim poradzić?
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Problemy z właściwym wypróżnianiem się często dotykają nasze czworonogi. Zatwardzenie u kota to skutek diety, ale nie tylko…
Fot. Shutterstock
- Zatwardzenie u kota – przyczyny
- Jak zdiagnozować zatwardzenie u kota? Objawy zaparć
- Co zrobić, kiedy kot ma zatwardzenie, czyli jak odetkać kota?
Zatwardzenie u kota dotyczy szczególnie kotów starszych, długowłosych, mało aktywnych, a także otyłych. Jeśli nasz pupil ma dobrą kondycję, dużo się rusza, a w jego diecie jest obecny błonnik, to takie problemy raczej mu nie grożą. Gdy jednak mają miejsce, to bywa i tak, że przyczynę może stanowić choroba.
Zatwardzenie u kota – przyczyny
To, co w brzuszku
Zatwardzenie u kota może mieć różne przyczyny. Pierwszą, najbardziej oczywistą będzie niewłaściwa dieta. Niedobór błonnika w kocich posiłkach to jedno, jednak nie chodzi tylko o jedzenie… Zbyt małe ilości wypitej wody lub połknięcie ciała obcego czy włosków także mogą spowodować zaparcia. Zatwardzenie u kota potrafi pojawić się również po spożyciu nadmiaru kości.
To, co wokół
Wbrew pozorom wcale nie musi chodzić tylko o to, co kot pochłania… Przyczyny mogą tkwić w okolicznościach zewnętrznych. Brudne miejsce do spania czy nieczyszczona kuweta mogą wpływać na wypróżnianie się zwierzaka. Zatwardzenie u kota potrafi pojawić się również za sprawą stresu przeżywanego po radykalnej zmianie otoczenia. Mała aktywność i niewielkie porcje ruchu to kolejne katalizatory zaparć u pupila.
To, co w środku, czyli nieodkryte choroby
Oprócz powyższych kwestii, przyczyną może być także mechaniczna niedrożność przewodu pokarmowego, spowodowana danym schorzeniem. Przykładami takich chorób mogą być m.in.: nowotwór jelita, okrężnica olbrzymia (rozszerzenie okrężnicy) lub przerost gruczołu krokowego. Inną kwestią są zaburzenia przewodnictwa nerwowego (np. złamanie ogona), które to jest konieczne do prawidłowego przepuszczenia kału przez jelita. Powodem zatwardzenia u kota może być także po prostu ogólne osłabienie organizmu.
Jak zdiagnozować zatwardzenie u kota? Objawy zaparć
Niektóre oznaki problemów z wypróżnieniem u kota będą łatwiejsze do dostrzeżenia, a inne trudniejsze, jednak najważniejsze jest to, by potrafić je rozpoznać. Oto najczęstsze objawy zaparć u miauczącego czworonoga:
- bardzo sztywny chód (w przykurczonej pozycji);
- trudności w podskakiwaniu ku górze;
- mała ilość ruchu;
- ospałość i ciągłe wylegiwanie się;
- tkliwy brzuch;
- widoczny wysiłek i dyskomfort przy wypróżnianiu (pomiaukiwanie, wydłużenie czasu spędzanego w kuwecie itp.);
- wielokrotne wchodzenie do kuwety i wychodzenie z niej przed załatwieniem się;
- odchody poza kuwetą (opuszczenie kuwety przed zakończeniem wypróżniania);
- bardzo suchy stolec;
- brak odchodów w kuwecie przez okres dwóch dni;
- mniejszy apetyt;
- mdłości i wymioty;
- utrata mięśni i ogólny spadek masy ciała;
- chowanie się przed opiekunem;
- częstsze oddawanie moczu;
- picie znacznie mniejszych ilości wody.
Objawów zatwardzenia u kota nie wolno lekceważyć. Zaczopowanie jelita może doprowadzić do jego rozepchania i pęknięcia oraz wylania treści jelit do otrzewnej. To wszystko poskutkuje zakażeniem i w konsekwencji może skończyć się tragicznie…
Polecane przez redakcję
Reklama
Co zrobić, kiedy kot ma zatwardzenie, czyli jak odetkać kota?
Lekarz przede wszystkim
Gdy podejrzewamy, że nasz pupil zmaga się z silnymi zaparciami, które nie ustają, koniecznie należy zabrać go do weterynarza, który z pewnością pomoże. Specjalista zaaplikuje zwierzęciu czopki z glicerolem, wykona lewatywę i poda środki pobudzające ruchy robaczkowe w jelitach. Często będzie temu towarzyszyć badanie USG lub RTG po to, by zdiagnozować przyczynę problemu i wyeliminować podejrzenie ciała obcego lub narośli w przewodzie pokarmowym. Jednak można też zacząć działać samemu i wcielić w życie domowe sposoby na kocie zaparcia…
Domowe sposoby na zatwardzenie u kota
- Aktualizacja diety
Jeżeli nasz kot w dalszym ciągu ma dostateczny apetyt, to warto delikatnie zmodyfikować jego dietę. Przykładowo nie zaszkodzi zmienić typu białka w karmie (np. inny rodzaj mięsa), gdyż czasami to alergia pokarmowa może być potencjalną przyczyną problemu. Regularne podawanie kotu niewielkich ilości produktów bogatych w błonnik – np. purée dyniowego – również może pomóc „odetkać” jelita.
- Pojenie wodą
Kolejną, podstawową kwestią będzie zwiększenie ilości wody spożywanej przez kota. Można zachęcić pupila do picia, ustawiając miski z wodą w różnych częściach domu, albo też korzystając z tzw. fontanny dla kotów. Następnym sposobem jest przemycanie dostatecznej ilości wody w pożywieniu, np. w mokrej karmie. Inny trick to podanie kotu bulionu wołowego (oczywiście nie dosalanego!).
- Motywowanie do ruchu
Ruch pomoże jelitom powrócić do prawidłowego rytmu pracy. Należy zmotywować mruczka do stałej aktywności, np. fantazyjnymi zabawkami, atrakcyjnym drapakiem, kulką z kocimiętki… Nieważne co, ważne, żeby zachęciło mruczka do ruszenia pupy z legowiska! Pomoże to także w utracie wagi, co jest istotne, gdyż tłuszcz w organizmie otyłych mruczków potrafi utrudniać ruch stolca w przewodzie pokarmowym.
- Minimalizacja stresu
Należy pomóc kotu i nie mnożyć czynników, które mogłyby go jeszcze bardziej zestresować. Jeśli niedawno zmieniliśmy miejsce zamieszkania, nie zapraszajmy gości, nie puszczajmy głośnej muzyki, nie narażajmy kota na nagłe i negatywne niespodzianki… Można też przestawić kuwetę w bardziej ustronne miejsce, a nawet ustawić więcej kuwet w różnych miejscach w domu. Dzięki temu stres podczas załatwiania się zostanie choć trochę zminimalizowany.
- Łatwo dostępne lekarstwa
Skutecznym sposobem może okazać się podanie kotu bezpośrednio do pyszczka laktulozy w formie syropu (ok. 5 ml). Jest to lek przeczyszczający i podaje się go także kobietom w ciąży i niemowlakom w przypadku uciążliwych zaparć. Oczywiście każdy nasz wybór w zakresie środków tego typu należałoby skonsultować z weterynarzem. Innym łatwo dostępnym remedium będzie tłuszcz w postaci oleju, jednak nie może być to pierwszy lepszy olej…
Jaki olej na zaparcia dla kota?
Podając kotu olej, który ułatwi ruch stolca wewnątrz jelit, należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze pod żadnych pozorem nie można podawać kotu oleju rycynowego, ponieważ jest trujący dla mruczków. Po drugie należy unikać oleju parafinowego, gdyż kot może się nim łatwo zachłysnąć. Jaki rodzaj tłuszczu będzie zatem odpowiedni? Otóż na zaparcia u kota doskonale sprawdzi się oliwa z oliwek, o ile kot sam będzie chciał ją spożyć, i o ile nie przesadzimy z ilością. Powinna pomóc także łyżeczka oleju lnianego bądź kokosowego, a także oleje rybne, jednak wszystkie kroki tego typu powinno się omówić wcześniej z lekarzem weterynarii.
Oliwa z oliwek działa jak smar i zmiękcza kał w ciele kota, ułatwiając jego przepływ. Mruczek powinien odczuć ulgę w przeciągu kilku godzin po spożyciu tłuszczu roślinnego. Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia jest najczystszą formą oliwy, więc skorzystanie z niej będzie najlepszą opcją dla twojego pupila – czytamy na lovetoknowpets.com.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Najlepiej jest jednak zapobiegać. Trzeba zadbać o wystarczającą ilość ruchu, pilnować, by kot miał stały dostęp do wody i faktycznie pił jej wystarczającą ilość. Należy też dobrać dietę bogatą w składniki balastowe i włókna. Profilaktycznie, raz na tydzień warto podać kotu pastę odkłaczającą albo co kilka dni pastę typu malt-soft (dostępną w sklepach zoologicznych). Co parę dni możemy podsuwać mruczkowi jedną łyżeczkę oleju lnianego, który dostarcza pożytecznych kwasów omega, pielęgnuje sierść i skórę, a dodatkowo – daje swoisty „poślizg” masom kałowym. Profilaktyka jest zawsze najlepsza!
Współautorka: Joanna Nowakowska
Źródła: https://www.petmd.com/, https://www.lovetoknowpets.com
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
07.06.2023
Choroby zębów u kotów – objawy i przyczyny
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Choroby zębów u kotów początkowo nie dają zbyt wielu objawów. Jednak nieleczone mogą znacząco skrócić życie twojego pupila! Jakie są najczęstsze choroby przyzębia u kotów i jak się objawiają?
undefined
26.05.2023
Czkawka u kota – co robić, kiedy kot ma czkawkę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czkawka u kota? A i owszem! Czkawka to nie tylko ludzka przypadłość – może pojawić się też u niektórych zwierząt, m.in. u kotów i psów. Czy rzeczywiście jest to powód do zmartwień?
undefined
23.05.2023
Trudne noce z kotem – 6 zachowań, które potrafią doprowadzić do rozpaczy
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gdy w domu gasną światła, dla niektórych kotów to znak, że zabawę czas zacząć! Co zrobić, gdy jednak chcesz się wyspać? Jakie kocie zachowania mogą doprowadzić do obłędu... z niewyspania? Sprawdź, co może się czekać!
undefined