04.03.2017
Życie na trzech łapach
Koty.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kot zawsze spada na cztery łapy, ale czy może żyć na trzech? Zdarza się, że wypadek, zakażenie albo nowotwór wiążą się z koniecznością wykonania amputacji kończyny u naszego pupila. Jak pomóc kotu odnaleźć się w nowej sytuacji?
fot. shutterstock
Koty na trzech łapach są w stanie biegać oraz bawić się nie odczuwając bólu. Potrzebują jedynie odpowiedniej ilości czasu i pomocy właściciela na przystosowanie się do nowego życia. – Koty z amputowaną przednia kończyną funkcjonują prawidłowo i nie rzutuje to zbytnio na komfort ich życia . Trudniej jest kiedy amputacja dotyczy tylnej kończyny, wówczas kot może mieć problemy np. ze wskoczeniem na parapet – mówi Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii.
Najczęstsze powody amputacji łapy
- guzy kończyn (mogą być pochodzenia kostnego lub mogą wynikać z obrażeń otaczających tkanek miękkich; duże guzy często są niemożliwe do usunięcia, dlatego usunięcie całej kończyny jest koniecznością)
- ciężkie urazy (amputacja może być zalecana, gdy istnieje wiele złamań i rozległych urazów mięśni, ścięgien i wiązadeł kończyn)
- koszty (amputacja może być zalecana w przypadku złamania lub urazu kończyn jako tańsza opcja leczenia skomplikowanych medyczne i chirurgiczne zabiegów).
Kot po zabiegu i rekonwalescencji powinien być otoczony przez opiekuna szczególną opieką. Należy zachęcać zwierzaka do ruchu, zabawy i innej aktywności fizycznej. Pamiętajmy również o głaskaniu, mizianiu i przytulaniu kociaka. Czuła opieka kochającego właściciela z pewnością pozwoli szybciej wrócić mruczkowi do formy. Ważne aby dbać o prawidłową wagę ciała takiego zwierzaka.
Pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie i trudności w sprawnym poruszaniu się.
Nie zaleca się również, aby kota bezłapka wypuszczać samego na dwór.
Koty.pl to portal tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.12.2024
Dlaczego koty lubią się chować? Oto 6 najczęstszych powodów
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W kartonie, w szafie, pod łóżkiem – każdy szanujący się mruczek ma w zanadrzu kilka sprawdzonych kryjówek. Ale dlaczego w ogóle koty lubią się chować? Sprawdź, dlaczego kot się ukrywa!
undefined
09.12.2024
Kocie rewiry – znaczenie terytorium
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dlaczego koty znaczą teren? Czy mogą tego nie robić w domu? Rozmawiamy z zoopsychologiem lek. wet. Jolantą Łapińską z Polskiego Stowarzyszenia Zoopsychologów.
undefined
08.12.2024
5 powodów, dla których kot przewraca różne rzeczy
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Tak się dziwnie składa, że kocia łapa podejrzanie często zahacza o różne przedmioty. Skąd bierze się ta skłonność do ich przewracania?
undefined