14.06.2022
Mężczyzna pozywa sieć, ponieważ nie chciano go wpuścić do sklepu z kotem asystującym
Pola Bajera
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Mężczyzna ze spektrum autyzmu oskarża sieć supermarketów o dyskryminację. Dostał zakaz wstępu z kotem asystującym…
fot. @ifenn/Instagram
Ian Fenn, autysta, opiekun koteczki o imieniu Chloe, pozwał sieć sklepów spożywczych, ponieważ nie wpuszczono go do lokalu ze zwierzakiem. Zakaz wstępu z kotem asystującym to niemała rzecz, ponieważ wówczas zwierzę nie jest po prostu jakimś „widzimisię” opiekuna… Chloe trwa przy Ianie na dobre i na złe. Mężczyzna miał prawo, by zgłosić sprzeciw wobec sytuacji, która go spotkała.
Zakaz wstępu z kotem asystującym – czy tak można?
O Ianie i jego czarnej koteczce asystującej zrobiło się głośno po tym, jak mężczyzna pozwał sieć sklepów Sainsbury’s. Jeden z lokali nie chciał wpuścić autysty w towarzystwie mruczka, co Ian postrzega jako niedopuszczalne.
Chloe zapobiega przeciążeniom sensorycznym i powinna być traktowana tak, jak pies przewodnik lub jakiekolwiek inne wsparcie niezbędne dla osoby niepełnosprawnej. (…) [Chloe] wprowadza grafik do mojego życia, budzi mnie rano, mówi, kiedy mam iść spać. Trudno powiedzieć, jak ona się czuje w naszej relacji, ale ja czuję, że jesteśmy zgranym zespołem – mówi Ian Fenn wg theguardian.com.
Podjęte przez mężczyznę kroki prawne nie będą obojętne dla PR-u wspomnianej sieci sklepów spożywczych.
W czym „kot przewodnik” jest gorszy?
Pracownicy i ochroniarze w londyńskim Sainsbury’s stawiali sprawę jasno – kot zostaje na dworze… Gdy mężczyzna złożył skargę, wyjaśniono mu, że do ich sklepów mają wstęp tylko i wyłącznie psy towarzyszące. Prawnik autysty Chris Fry (specjalista ds. dyskryminacji osób niepełnosprawnych) stwierdził, że jest mnóstwo spraw sądowych rozchodzących się o wpuszczenie bądź zakaz wstępu z psem towarzyszącym. Natomiast nigdy nie było żadnej sprawy rozpatrującej kwestię tego, jakie zwierzę faktycznie można uznać za towarzyszące. Bo właściwie dlaczego tylko psy są postrzegane jako nieodłączne wsparcie potrzebującego człowieka?
Przyjazne miejsca
Nie jest tak, że Fenn w ogóle nie doświadcza uprzejmości w przestrzeni publicznej. Wiele miejsc pozwala mu cieszyć się towarzystwem koteczki Chloe.
Chloe towarzyszy mi podczas wizyt w szpitalu, u lekarza pierwszego kontaktu i podczas pobierania krwi. Byliśmy w ogrodach zoologicznych i oceanariach, gdzie trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo innych zwierząt. Byliśmy w innych supermarketach. Co jest takiego specjalnego w Sainsbury's (…)? – mówi Ian Fenn.
Warto podkreślić także fakt, że Chloe jest specjalnie wyszkolona. Nieustannie siedzi na ramieniu swojego opiekuna. Ponadto zawsze jest ubrana w odblaskową kamizelkę z napisem informującym o jej niezwykłej funkcji.
Perspektywa drugiej strony
Sainsbury’s prowadzi dyskusje nt. tego, jak zorganizować bezpieczne wejście dla Fenna i Chloe. Sieć sklepów tłumaczy, że mimo iż ta konkretna kotka może być odpowiednio wyszkolona, to nie wszystkie koty takie są. Firma nie chce diametralnie zmieniać swojej polityki za sprawą jednostkowego przypadku.
Chcemy być integrującym sprzedawcą. (…) Jednocześnie bezpieczeństwo jest naszym najwyższym priorytetem, a nasi koledzy są przeszkoleni tak, by zachować równowagę między utrzymaniem naszych wysokich standardów higieny a wspieraniem wszystkich naszych klientów, którzy robią u nas zakupy. (…) Jesteśmy w kontakcie z lokalnym zespołem ds. zdrowia środowiskowego (‘the local environmental health team’), by sprawdzić, czy istnieją sposoby, w jakie możemy pomóc panu Fennowi odwiedzić nasz sklep bez narażania innych – mówi rzecznik Sainsbury’s wg theguardian.com.
Źródła: https://www.theguardian.com/society/2022/may/27/man-sues-sainsburys-banning-assistance-cat-london , https://www.instagram.com/ifenn/
Mam na imię Pola. Ukończyłam Filologię Polską na UW, a obecnie kontynuuję ten kierunek na studiach magisterskich. Zaczęłam też drugie studia z Hispanistyki. Uwielbiam zwierzęta, podróże, kuchnie świata i poezję – piszę też swoją własną. Moja ulubiona rasa kota to devon rex.
Zobacz powiązane artykuły
28.06.2025
Lato bez litości. Wakacje to piekło dla zwierząt
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wakacje – dla jednych czas wolności i beztroski, dla innych wyrok. Wystarczy zajrzeć do schronisk czy zapytać w organizacjach prozwierzęcych. My również widzimy to w swoich danych strony: tylko w ostatnich tygodniach hasło „czy można oddać kota do schroniska” zanotowało wzrost o 258%. To nie statystyka, a cicha tragedia, która rozgrywa się każdego lata.
undefined
03.06.2025
Kot coś zniszczył? Sprawdź, kto ponosi za to odpowiedzialność
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zarysował lakier w samochodzie, podrapał meble w hotelu, przewrócił doniczkę sąsiada – koty potrafią zaskoczyć, a czasem również… narobić kłopotów. Czy w takich sytuacjach opiekun odpowiada za zniszczenia? Co mówią przepisy? I czy każdy kot może wywołać skutki prawne?
undefined
05.05.2025
Diana, Kacper i inne kociaki czekają na wirtualnych opiekunów
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Chcesz otoczyć opieką kociaka, ale z różnych przyczyn nie możesz pozwolić sobie na adopcję? Zostań wirtualnym opiekunem. Poznaj historię zwierzaków, które czekają na wsparcie. Znamy imiona kociaków czekających na nawet najdrobniejszy gest życzliwości.
undefined