25.09.2020
Czy twój kot potrzebuje więcej ruchu? Rozwiąż quiz i sprawdź!
Julia Dzierżak
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Odpowiedz sobie szczerze na tych 7 pytań i – jeśli trzeba – zacznij działać!
fot. Shutterstock
Jeśli kot potrzebuje więcej ruchu, zwykle można to po nim poznać. Jak? Jest kilka zachowań, które mogą być spowodowane właśnie niewystarczającą ilością aktywności fizycznej. Sprawdź, czy dotyczą one twojego kota.
Sprawdź, czy twój kot potrzebuje więcej ruchu? Rozwiąż quiz!
Przygotuj kartkę i długopis, by zapisywać literki przypisane do wybranych przez ciebie odpowiedzi. Po zakończeniu testu dowiesz się, czy twój kot potrzebuje więcej ruchu!
1. Czy twój mruczek stał się ostatnio ospały?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Długa drzemka może być sposobem na przetrwanie nieznośnej nudy. Jeśli wiesz, że z jakiegoś powodu aktywność twojego kota zmniejszyła się w ostatnim czasie i zauważysz, że ten dużo sypia, pomyśl o zapewnieniu mu rozrywki.
2. Czy twój kot widocznie przybrał na wadze?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Otyłość czy też nadwaga są częstym następstwem zaniku aktywności fizycznej. Sami o tym doskonale wiemy (który to już miesiąc w home office?)… Jednak pamiętaj, że tak dla ludzi, jak i dla kotów zbyt duża masa ciała jest po prostu niezdrowa. Wpływa na podwyższenie poziomu cholesterolu, ciśnienia krwi i powoduje ogólnie gorsze samopoczucie. Nie warto zostawiać mruczka samego z tym problemem.
3. Czy twój mruczek jest „niegrzeczny”?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Znudzony kot, któremu brakuje ruchu, może zacząć sam szukać różnych aktywności. Jego ofiarą mogą paść buty, poduszki czy papier toaletowy – cokolwiek się pod łapę nawinie. Innym sposobem zasygnalizowania opiekunowi, że coś jest nie tak, jest siusianie poza kuwetą. Jak my to dobrze znamy… Chyba żaden koci rodzic nie lubi tego typu niespodzianek. Jednak w kocim języku jest to wyraźny sygnał, który powinniśmy umieć odczytać.
4. Czy stara się za wszelką cenę wyjść z domu?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Mała lub zamknięta powierzchnia w domu może tłamsić kota. Ten, jeśli brakuje mu ruchu, będzie starał się wydostać na zewnątrz. Nie zawsze jest to dla niego bezpieczne, więc może lepiej zmęczyć go w domu?
5. Czy mruczek zmienił swoje przyzwyczajenia żywieniowe?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Brak aktywności fizycznej widocznie odbija się na kociej psychice. Jeśli kotu brakuje ruchu, może on spożywać zdecydowanie mniej pokarmu niż do tej pory – nie potrzebuje przecież aż tyle energii. Jednak niektóre koty robią wprost przeciwnie – zajadają nudę, co wpływa na niezdrowe zwiększenie masy ciała lub skutkuje problemami trawiennymi. To prosta droga do utraty zdrowia.
6. Czy twój kot szuka kontaktu z tobą częściej niż dotychczas?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Jeśli kot potrzebuje ruchu – zabawy, polowania, odkrywania – będzie próbował zainteresować cię swoją (kot)osobą. Na pewno nie omieszka dać ci znać, że jest obok i czeka, aż się nim zajmiesz.
7. Czy sam bawi się przypadkowymi przedmiotami?
- TAK
- NIE
- NIE WIEM
Kot, któremu brakuje ruchu, prawdopodobnie spróbuje go sobie zapewnić sam. Jest to częste u młodszych kotów – starsze nie są już tak chętne do zajmowania się sobą i prędzej padają ofiarami następstw braku ruchu, takimi jak otyłość czy nadmierna senność.
Pamiętaj, że koty to skomplikowane stworzenia. Bardzo trudno jest jednoznacznie stwierdzić, że dane objawy są oznaką konkretnego problemu… Dlatego jeśli zauważasz wymienione wyżej symptomy, zastanów się, czy twojemu mruczkowi nie brakuje niczego oprócz ruchu.
Sprawdź odpowiedź…
Najwięcej odpowiedzi TAK: Bardzo prawdopodobne, że twój kot potrzebuje więcej ruchu. Jeśli nie ma powodów, by łączyć jego stan z problemami zdrowotnymi, koniecznie musisz zapewnić mu więcej rozrywki i dać możliwość zmęczenia się w odpowiednio koci sposób. Pomysły na zabawy z kotem znajdziesz TUTAJ.
Najwięcej odpowiedzi NIE: Wygląda na to, że twój kot jest w świetnej formie! Tak trzymaj i bierz z niego przykład.
Najwięcej odpowiedzi NIE WIEM: Chyba powinieneś dokładniej obserwować swojego podopiecznego… Miejmy nadzieję, że problem niedoboru ruchu go nie dotyczy, ale pamiętaj, że obserwacja to klucz do zrozumienia kota. Nie lekceważ tego. A może chcesz sprawdzić, czy dobrze opiekujesz się swoim mruczkiem? Sprawdź, czy masz te 5 cech.
Zobacz powiązane artykuły
26.03.2025
"Zaleca się kota" – książka, która mruczy do czytelnika
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Koty to niezwykłe istoty. Od zawsze wiedziały, jak najlepiej ułożyć sobie życie – bez zbędnego wysiłku, za to z wielką gracją. "Zaleca się kota" to historia, która idealnie oddaje tę filozofię, łącząc ciepły humor z przenikliwą obserwacją ludzkich i kocich relacji.
undefined
05.03.2025
Aforyzmy i cytaty o kotach - czy znasz je wszystkie?
Ten tekst przeczytasz w 27 minut
W tym miejscu znajdziecie cytaty, aforyzmy i sentencje o kotach. Ciekawe, ile z nich znacie!
undefined
28.02.2025
Gadżety reklamowe dla kociarzy: Marketingowe mruczando, które skradnie twoje serce
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Świat dzieli się na dwa typy ludzi: tych, którzy kochają koty, i tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że kochają koty. Jeśli twoja firma planuje kampanię reklamową skierowaną do kociarzy, to trafiłeś w dziesiątkę – a właściwie w "kocie łapki". Kociarze to wyjątkowo lojalna grupa klientów, która z radością przyjmie gadżety inspirowane ich ukochanymi mruczącymi przyjaciółmi. Oto przewodnik po gadżetach reklamowych, które sprawią, że serca kociarzy zabiją szybciej niż kot biegnący na dźwięk otwieranej puszki.
undefined