02.04.2022
Kot Steve rozmawia ze swoją opiekunką! Sprawdź, jak to robi
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czym Steve wyróżnia się od innych kotów? Kot za pomocą maty dźwiękowej komunikuje się ze swoją opiekunką!
fot. Instagram / @thedailysteveb
Chyba każdy kociarz chociaż raz zastanawiał się, co kryje się za miaukiem jego pupila. Czy zawsze chodzi mu tylko o jedzenie? Behawiorystka Kristiina Wilson nie musi już zachodzić w głowę. Jej kot – Steve – udowadnia, że nie tylko psy potrafią komunikować się za pomocą maty dźwiękowej!
Steve mówi!
Kristiina Wilson pracuje z kotami już od ponad 20 lat, prywatnie zaś pod opieką ma ich 9, w tym 13-letniego Steve’a. Jak podkreśla kobieta, „biało-czarny kot już w okresie wczesnego kocięctwa wykazywał się ponadprzeciętną inteligencją”. Co go wyróżnia od pozostałych mruczków? Steve nauczył się komunikować za pomocą maty dźwiękowej – każdy przycisk odpowiada konkretnemu słowu.
Ciekawostka: Jako pierwsza matę dźwiękową z przyciskami wykorzystała Christina Hunger, specjalistka od zaburzeń mowy u dzieci, która w ten sposób nauczyła swoją suczkę Stellę aż 29 słów! Więcej o tym, można przeczytać pod tym linkiem: www.psy.pl/ten-pies-umie-mowic-stella.
Nie tylko „jeść”
Wielu z nas z powodu pandemii COVID-19 musiało przejść na pracę zdalną. Tak samo było w przypadku Kristiiny Wilson, która podczas lockdownu zainteresowała się popularną aplikacją – TikTokiem. To właśnie tam trafiła na filmiki z udziałem psów czy kotów, które nauczyły się korzystać z maty dźwiękowej. Postanowiła tę technikę przetestować na swoim kocie. Nauka korzystania z maty dźwiękowej wymaga czasu i regularności. Jak podkreśla opiekunka kota, „Steve nauczył się wszystkiego zaledwie w 4 dni”. Z racji tego, że biało-czarny kot jest wychodzący, Kristiina Wilson rozpoczęła naukę pupila od korzystania z przycisku „na zewnątrz”. Obecnie Steve ma na swojej macie 9 przycisków, w tym „jedzenie”, „pogłaszcz” czy „kocimiętka”.
Jak nauczyć kota korzystania z maty dźwiękowej?
Najpierw nagrywamy pojedyncze słowa, np. jedzenie. Następnie wciskamy przycisk, który wypowiada dane wyrażenie, pokazujemy kotu jedzenie i mu je dajemy. Robimy to tak długo, aż mruczek skojarzy i zacznie sam korzystać z przycisku. Oczywiście motywacja w postaci przysmaków zawsze się sprawdzi – instruuje Kristiina Wilson.
Jeśli chcesz spróbować nauczyć swojego kota takiej komunikacji, szukaj w internecie produktów pod hasłem „przyciski dźwiękowe dla psa”.
źródło: moderncat.com