01.03.2025
Jak usunąć kleszcza u kota? Sprawdzone sposoby
Marianna Adamska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wizyty w gabinecie weterynaryjnym za każdym razem, gdy zwierzę złapie kleszcza, mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe. Dlatego też każdy opiekun powinien wiedzieć, jak usunąć kleszcza u kota. Dzięki temu będzie mógł on ochronić pupila przed chorobami odkleszczowymi.
fot. Shutterstock
Usuwanie kleszcza u kota – czego absolutnie nie robić?
Wokół usuwania kleszczy narosło wiele mitów. W sieci nadal można znaleźć porady, zwłaszcza na forach czy grupach w mediach społecznościowych, które mogą kotu zwyczajnie zaszkodzić. Sprawdź, czego na pewno nie robić, gdy chcesz usunąć kleszcza u mruczka:
- nie smaruj go żadnym tłuszczem,
- nie dezynfekuj kleszcza przed usunięciem go z kociej skóry,
- nie zdrapuj kleszcza paznokciem,
- nie usuwaj kleszcza narzędziami, które nie są do tego przeznaczone, np. obcążkami, kombinerkami,
- nie przypalaj kleszcza,
- nie rozgniataj go przed usunięciem.
Wszystkie te powyższe czynności mogą sprawić, że wbity w skórę kota kleszcz wypuści do jego krwiobiegu wraz ze śliną zwiększoną dawkę patogenów mogących wywołać chorobę odkleszczową.
Czego używać do usuwania kleszczy u kota?
Wybór narzędzi do usuwania kleszczy u kota jest naprawdę szeroki. W sklepach zoologicznych znajdziesz wiele urządzeń przeznaczonych do tej czynności. Warto wspomnieć, aby część z nich mieć zawsze przy sobie – nadają się też do usunięcia kleszcza u człowieka czy psa. Pamiętaj tylko, aby po każdej takiej czynności starannie zdezynfekować narzędzie. Usuwanie kleszczy u kota przeprowadzisz za pomocą:
- pęsety,
- kleszczołapek,
- haczyków,
- lassa schowanego w urządzeniu przypominającym długopis,
- szczypiec do usuwania kleszczy,
- zestawu do zamrażania,
- karty do usuwania kleszczy.
Jak usunąć kleszcza u kota?
Przede wszystkim ostrożnie! W rzeczywistości usunięcie kleszcza u kota jest bardzo łatwe, o ile zachowamy zimną krew. Oto instrukcja tej czynności krok po kroku:
- Przygotujmy zawczasu wszystkie niezbędne rzeczy: narzędzie, chusteczkę, kawałek jałowej gazy i preparat odkażający w sprayu.
- Postarajmy się unieruchomić zwierzę, najlepiej z pomocą drugiej osoby. W ten sposób zmniejszamy szanse na to, że kot się wyrwie, a my uszkodzimy kleszcza.
- Odsuńmy na bok sierść, aby przypadkiem nie pociągnąć za nią w trakcie zabiegu. Następnie złapmy kleszcza możliwie najbliżej skóry.
- Zdecydowanym ruchem wyciągnijmy pajęczaka ze skóry kota.
- Sprawdźmy, czy żaden kawałek nie został w kociej skórze. Następnie odkaźmy miejsce, w którym kleszcz był wbity.
- Kleszcza rozgniećmy np. w papierze i wyrzućmy do ubikacji, spuszczając wodę.
Pamiętajmy, aby po zabiegu umyć ręce. Jeśli nie mamy pewności, że nasza skóra nie jest uszkodzona, załóżmy rękawiczki – w razie jakiegokolwiek niepowodzenia ślina z patogenami nie dostanie się od naszego krwiobiegu.
Boisz się usuwać kleszcze u kota? Zapobiegaj ich inwazji!
Usuwanie kleszczy u kota może być problematyczne dla osób, które brzydzą się tych pajęczaków albo po prostu nie mają wprawy w takich zabiegach. Zawsze jednak warto pamiętać o zabezpieczeniu mruczka przed inwazją pasożytów. Pomoże w tym preparat Fiprex KOT, dostępny w wygodnej formie spot-on. Środek jest łatwy w stosowaniu – należy aplikować na skórę zwierzęcia pomiędzy łopatkami. Czynność powtarzamy co cztery tygodnie. Zawarty w nim fipronil zwalcza kleszcze maksymalnie do 48 godzin od ich wbicia, pozostawiając aktywną warstwę ochronną na kociej skórze.
Stosowanie tego rodzaju zabezpieczeń jest ważne nie tylko z punktu widzenia chorób odkleszczowych. Kleszcz, który wbije się w zabezpieczoną wcześniej skórę, szybko obumiera i wysycha. Może więc odpaść sam, zupełnie niegroźny dla otoczenia. Jeśli tak się nie stanie, wystarczy, że strzepniesz go dłonią. W efekcie nie ma konieczności usuwania go według powyższej instrukcji, a także ryzyka urwania kleszcza podczas tej czynności.
Artykuł powstał we współpracy z marką Fiprex.
Zobacz powiązane artykuły
01.07.2025
Lizanie nie sprzyja gojeniu! Co zrobić, by kot nie lizał rany?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szalone gonitwy, zabawy, skoki, wspinaczki, bitwy – możliwości do nabawienia się urazu czy kontuzji w kocim świecie nie brakuje. A czasami rana jest spowodowana operacją. Jak o nią dbać i co zrobić, by kot jej nie lizał?
undefined
01.07.2025
Aura testuje kosmetyki Douxo Spa. Czy chusteczki i płyn do uszu zdały egzamin u kotki od zadań specjalnych?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Gdy słyszymy stwierdzenie "umyć kota", mamy przed oczami podrapane ręce, plecy obrażonego pupila i huczące w głowie obietnice "Nigdy więcej". Większość opiekunów na samą myśl o czyszczeniu kota drapie się po głowie, bo przecież zwierzaki myją się same. Jednak są sytuacje, kiedy język to za mało. Wtedy powstaje problem - jak umyć kota, nie zmywając z wodą naszych dobrych relacji? Mamy odpowiedź na to pytanie!
undefined
29.06.2025
Złamany ogon u kota to poważny problem. Co robić, gdy kot złamie ogon?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Ogon to dla kota prawdziwy skarb. Należy o niego dbać i obchodzić się z nim delikatnie, gdyż dość łatwo ulega urazom. Co zrobić, gdy kot złamie ogon?
undefined